انتخاب موضوع پروپوزال ارشد

نحوه انتخاب موضوع پروپوزال

۵ ديدگاه

قبل از این که بریم سراغ انتخاب موضوع پروپوزال و درباره چگونگی انتخاب آن توضیح دهیم بهتر است که ابتدا بدانیم پروپوزال چیست و چرا لازم است در دروره کارشناسی ارشد برای پایان نامه خود پروپوزال بنویسیم.

در این فیلم که بخشی از فیلم راهنمای عملی پروپوزال نویسی هست، به این به سوالات بالا به طور کامل پاسخ داده شده است.

خب، موضوع پروپوزال در واقع همان موضوع پایان نامه شما است که باید از قبل تعیین کرده باشید. البته در فیلم آموزشی راهنمای انتخاب موضوع به صورت کامل در باره چگونگی این کار توضیح داده شده است که می توانید این فیلم (راهنمای انتخاب موضوع ) را نیز ببینید.

و اما بعد از دیدن فیلم های فوق یک دید کلی در شما شکل گرفت و حالا می خواهیم گام های اساسی در انتخاب موضوع پروپوزال را خدمت شما شرح دهم.

گام نخست در انتخاب موضوع پروپوزال

در مرحله اول خودتان را محدود نکنید و اصلا نگران نباشید. با یک دید باز به موضوعات مختلف نگاه کنید و زیاد عجله نکنید. چون اگر خشت اول را کجا بگذارید مجبورید تا آخر کج بروید. برای این که دید وسیعی داشته باشید می توانید مقالات مختلف فارسی و انگلیسی و بهتر از آن مقالات مروری یا survey را در رابطه با موضوع خودتان در اینترنت جستجو کنید. این مقالات دید نسبتا خوبی به شما می دهند چون فردی که آن را نوشته گلچینی از چکیده بهترین مقالات را جمع آوری و تدوین کرده است.

روش پیدا کردن مقالات مروری هم به طور کامل در فیلم گوگل اسکولار که در وب سایت موجود هست می توانید ببینید.

گام دوم در انتخاب موضوع پروپوزال

اگر مراحل قبلی را به خوبی انجام داده باشید نوبت به این می رسد که کمی دایره موضوع خود را محدود تر کنیم. برای این کار باید چند نکته را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم موضوعات دیگر را حذف کنیم.

نکته اول علاقه شما است. اگر احساس کردید به موضوعی اصلا علاقه ندارید می توانید آن را حذف کنید. البته اگر کمی علاقه مندید آن را نگه دارید چون ممکن است با اضافه شدن اطلاعات شما نسبت به آن موضوع علاقه شما هم بیشتر شود.

نکته دوم برای حذف موضوع پروپوزال های اضافی این هست که حتما اطمینان کسب کنید که منابع کافی در اختیار دارید که بتوانید موضوع را ادامه دهید. برای این کار می توانید از طریق وب سایت گوگل اسکالر و اسکوپوس که البته در فیلم انتخاب موضوع هم کامل ذکر شده کسب اطلاع کنید. مثلا اگر در گوگل واژه گوگل اسکالر را جستجو کنید به وب سایت گوگل می رسید و در کادر جستجو و تنظیمات آن می توانید نتایج دلخواه را بدست آورید.

گام سوم در انتخاب موضوع پروپوزال

در این مرحله و حتی مراحل قبل باید مشورت داشته باشید. شما می توانید از اساتید و دانشجویانی که قبلا در این رشته دفاع کرده اند کسب تکلیف کنید. حتی اگر شده می توانید از طریق دانشگاه آدرس ایمیل و یا شماره تماسی از آن ها پیدا کنید و از نظر آن ها جویا شوید. حتی یک جمله می تواند کار شما را بسیار ساده تر کند.

گام چهارم در انتخاب موضوع پروپوزال

حال وقت آن رسیده که یک تصمیم عاقلانه و به دور از هیجان با توجه به مطالعاتی که انجام داده اید بگیرید. همه مراحل را کنار هم قرار دهید و خوب درباره موضوعات نهایی فکر کنید. آیا می توانید تا انتها ادامه دهید؟ آیا علاقه مند هستید؟ آیا منابع کافی در اختیار دارید؟ و… اگر پاسخ به اکثر این سوالات بلی بود باید به شما تبریک بگویم چون شما موضوع پروپوزال خود را به درستی انتخاب کرده اید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی انتخاب موضوع پروپوزال و پایان نامه (حاوی نکات مهم و کاربردی برای انتخاب موضوع علمی و مورد علاقه)

۵ ديدگاه

 1. 1400/09/27

  خیلی عالی بود

 2. 1400/08/14

  توضیحات عالی بود سپاسگزارم

 3. 1396/08/19

  با سلام
  تا حالا به این نکته توجه نکرده بودم
  فک نمیکردم تا این حد ممکنه فاجعه پیش بیاره
  با تشکر

  • 1396/08/19

   با سلام
   امیدوارم که مورد استفاده شما قرار بگیرد

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.