اشتباهات جلسه ارائه قسمت سوم

۲۱ اشتباه در جلسه ارائه سمینار(قسمت سوم)

بدون ديدگاه

در قسمت اول و دوم در مورد اشتباهات رایج در سمینار صحبت کردیم و می توانید ابتدا آن ها را مرور و سپس به ادامه موضوع برگردید. در این قسمت هم به نکات مهمی خواهیم پرداخت که عدم رعایت آن می تواند ارائه و سخنرانی شما را ضعیف کند.

اشتباهات رایج در سمینار

یکی از ایراداتی که در اسلاید های پاورپوینت فرد ارائه دهنده مشاهده می شد این بود که کادر های غیر استفاده در صفحه اسلاید حذف نشده بود و صفحه اسلاید ها تمام صفحه نبود. و این باعث شده بود که کادر های پیش فرض نیز مشاهده شود و در واقع اصول حرفه ای ساخت اسلاید درآن به کار نرفته بود.

نتیجه: زمانی که می خواهید ارائه سمینار و یا کنفرانس انجام دهید صفحه پاورپوینت را تمام باز کنید (با کلیک بر روی علامت جام در پایین نرم افزار پاور پوینت).

ریز بودن نوشته ها

یکی دیگر از مواردی که روند ارائه را سخت تر کرده بود این بود که اندازه نوشته ها در حد استاندارد نبودند بلکه اندکی ریز بود و افرادی که در ردیف های انتهایی نشسته بودند قادر به خواندن متن نبودند.

نتیجه: پس بهتر است که اندازه فونت را بالای ۲۴ (برای سالن ها بزرگ) و در کلاس ها و مکان های کوچک حداقل ۱۶ در نظر بگیریم تا مخاطبان بتوانند به راحتی بخوانند.

عدم فونت مناسب

برخی افراد برای این که جلوه بیشتری به اسلاید های خود بدهند از فونت های فانتزی و یا غیر رسمی استفاده می کنند که باعث ناخوانا شدن متن می شود و یا خواندن را دشوار تر می کند.

نتیجه: فونت های B yekan و B homa و… برای این کار مناسب است. پس سعی شود رنگ و لعاب دادن با فونت ، محتوا و مطالب دیگر را درست کنیم.

جداول نامناسب

جداول در کل برای نمایش در اسلاید مناسب نیستند. چون در آن از اعداد و ارقام زیادی هست و برای مخاطب در حد ۱ تا ۲ دقیقه نمایش قابل استفاده و تجزیه وتحلیل نیست.

نتیجه : به جای جداول از نمودار های دو بعدی استفاده شود. نمودارها در زمان کمتری، محتوای بیشتری را به مخاطب ها انتقال می دهد

اشتباهات نگارشی

اشتباهات رایج در سمینار و نکات نگارشی

از دیگر اشتباهاتی که در پاورپوینت وجود داشت این بود که برخی از کلمات غلط های املایی داشتند در ابتدا به نظر می رسید که جزء اشتباهات تایپی باشند ولی چون چند بار به همین صورت تکرار شده بود به متوجه شدیم فرد سخنران واقعا نگارش صحیح کلمه را نمی داند و این برای فردی که در این گونه جلسات شرکت می کند قابل قبول نیست.

نتیجه: چند بار از روی اسلایدها بخوانیم و از دیگران نیز بخواهیم که اگر اشتباهی داریم به ما بگویند.

عدم حاشیه گذاری مناسب

به علت این که نوشته های دقیقا از ابتدای اسلاید شروع شده بود، به علت تنظیم نبودن ویدئو پروژکتور قسمتی از نوشته ها روی دیوار قرار داشت و از کادر خارج شده بود و خواندن آن مشکل شده بود.

نتیجه: زمانی که می خواهید اسلایدهای خود را طراحی کنید از هر چهار طرف به اندازه کافی فضای خالی بگذارید که این موضوع در کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم به صورت کامل تر شرح داده شده است.

فاصله گذاری نامناسب بین خطوط

یکی دیگر از ایراداتی که در برخی اسلایدها وجود داشت این بود که بعضی از خطوط بسیار به هم نزدیک بود به طوری که از فاصله ای خواندن متون تقریبا سخت می شد و برخی دیگر بسیار از هم فاصله داشت.

نتیجه: یک فاصله یکسان برای تمامی خطوط انتخاب کنیم به طوری که از هر فاصله ای افراد حاضر در جلسه قادر به خواندن آن باشند.

امیدوارم که این مقالات برای شما مفید بوده باشد در صورتی که شما نیز این گونه تجربیات و یا نظر خاصی دارید در قسمت دیدگاه ها و نظرات بیان کنید.

پیشنهاد ویژه: فایل صوتی ۱۰۱ اشتباه رایج در ارائه سمینار و دفاع پایان‌نامه (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.