اشتباهات جلسه ارائه قسمت سوم

۲۱ اشتباه در جلسه ارائه سمینار (قسمت اول)

۱ دیدگاه

صبح یکی از روزهای اردیبهشت برای شرکت در یک سمینار آموزشی دعوت شده بودم. وقتی به مکان مورد نظر رسیدیم حدود نیم ساعت طول کشید تا سخنران تشریف آوردند. و پس از دعوت مجری، سمینار خود را آغار کردند. حدود ۵ دقیقه که از سمینار گذشت احساس کردم محتوای مطالب پربار نیست. به همین خاطر تصمیم گرفتم برای اینکه از این سیمنار دست خالی برنگردم و همچنین تجربیات این جلسه را نیز با شما در میان بگذارم ایراداتی که وجود داشت را یادداشت کنم. به همین خاطر قلم وکاغذی برداشتم و شروع به نوشتن کردم. و امیدوارم دیگران این اشتباهات رایج را تکرار نکنند.

در ابتدا پشت میز نشستند و صحبت خود را آغاز کردند ولی یک دقیقه بعد مجددا ایستاده شروع به صحبت کردند درحالی که یک دست در جیب داشت و یک پای خود را جلوتر قرار داده بود که این باعث می شد حس مغرور بودن را ناخواسته به مخطبان القا کند. و در نهایت تصمیم گرفتند مجددا نشسته صحبت کنند.

نتیجه: از ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید نشسته یا ایستاده سمینار خود را ارائه کنید. در صورتی که ایستاده صحبت می کنید صاف بایستید یا کمی قدم بزنید.

  • خطاهای آنتی ویروس

در طول سیمنار بارها آنتی ویروس و علامت اخطار بر روی صفحه مشاهده که عامل حواس پرتی بود.

نتیجه: قبل از شروع سیمنار نه تنها آنتی ویروس بلکه تمامی نرم افزارهایی که در بازه های زمانی اخطار می دهند را غیر فعال کنید و همین حالا روش غیر فعال سازی آنها را بیاموزید.

  • پیدا نشدن فایل پاورپوینت

اشتباهات رایج در سمینار و پیدا نشدن فایل پاورپوینت

فرد ارائه دهنده برای اینکه فایل خود را پیدا کند چندین بار فایل های خود را بررسی کرد تا به نتیجه رسید. و این در حالی بود که همه منتطر ارائه سمینار ایشان بودند.

نتیجه: از ابتدا صفحه دسکتاپ خود را خالی کنید و فایل های مورد نظر خود را به صورت دسته بندی شده در صفحه دسکتاپ قرار دهید تا بتوانید پس از روشن کردن لپ تاپ به آسانی به آن دسترسی داشته باشید.

  • اسلاید های بدون عکس

هر چه از زمان سیمنار می گذشت تعداد افراد بیشتری نگاه خود را از اسلاید ها برمی داشتند و توجهات کمتر می شد چون هیچ عکسی برای نمایش در اسلایدها وجود نداشت.

نتیجه: اسلاید بدون عکس، اسلایدی بی روح است. سعی کنید از تصاویر و شکل های مناسب با موضوع، در هر اسلاید استفاده کنید تا حاصل کار شما بهتر به چشم بیاید.

  • اسلایدهای پر از نوشته

یکی از موارد اشتباهی که بیشتر افراد در ارائه های خود انجام می دهند این است که محیط word را با پاورپوینت اشتباه می گیرند و هر انچه را که می خواهند بگویند در پاورپوینت می نویسند. در این سیمنار نیز شاهد اسلایدهای پر از متن و نوشته بودیم که خواندن همه آن ها سخت به نظر می رسید.

نتیجه: در هر اسلاید فقط چند جمله یا واژه کلیدی به کار برید و بقیه را شفاهی بیان کنید و سعی کنید یک پاورپوینت جذاب و حرفه ای طراحی کنید.

  • به هم ریختگی کلمات

برخی از کلمات به خصوص کلماتی که حرف “ی” داشتند به هم ریخته شده بودند.

نتیجه: با توجه به تنظیماتی که در پاورپوینت وجود دارد می توانید فونت های استفاده شده را با فایل ذخیره کنید تا اگر قرار شد از کامپیوتر دیگری استفاده کنید این به هم ریختگی ایجاد نشود. همچنین می توان فایل پاورپوینت را به فرمت های دیگر مثل pdf  تبدیل کرد.

  •    عدم شناخت صحیح از مخاطب 

یکی از نکاتی که اکثر افراد شرکت کننده به آن اعتراض داشتند موضوع انتخاب شده برای سمینار بود. موضوعی که هیچ سنخیتی برای این جمع نداشت و اگر در یک جای دیگر ارائه می شد می توانست جذاب باشد.

نتیجه: قبل از سخنرانی حتما اطلاعات کافی در مورد شرکت کنندگان داشته باشد و از فردی که از شما دعوت کرده است در مورد آن سازمان یا شرکت اطلاع کسب کنید. برای ادامه اشتباهات رایج در سمینار می توانید قسمت دوم را مطالعه کنید.

پیشنهاد ویژه: فایل صوتی ۱۰۱ اشتباه رایج در ارائه سمینار و دفاع پایان‌نامه (کلیک کنید)

۱ دیدگاه

  1. سلام
    اشتباهاتی راکه بیان کردید بسیار مهم هستند و ندانستن آنها و آماده نبودن برای آنها می تواند تاثیر منفی شدیدی روی ارائه ما داشته باشد

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.