نحوه سخنرانی یک سخنران

زندانی شدن مخاطب توسط سخنران

یکی از سخنران ها مخاطب خود را زندان کرد!!

به احتمال زیاد شما هم در جلسات سخنرانی خسته کننده شرکت کرده اید. زمانی که سخنران یا فرد دعوت شده شروع به صحبت کردن می کند اما از همان لحظه اول مشخص است که حرفی برای گفتن ندارد و یا این که اطلاعات خوبی هم دارد اما نحوه سخنرانی را نمی داند.

فکر کنید فردی فقط بخواهد فقط منتقل کننده اطلاعات باشد. در این صورت با یک کتاب، جزوه آموزشی و حتی یک فلش هیچ تفاوتی ندارد. حتی موارد گفته شده برتری دارند چون می توانیم هر زمان که دوست داشتیم استفاده کنیم.

چگونه مخاطب زندانی شد؟

شاید این این خاطره برای شما عجیب باشد اما تقریبا همه به آن عادت کرده ایم و هیچ واکنشی هم نشان نمی دهیم چون برای ما ظبیعی شده است و روزانه هزاران بار اتفاق می افتد.

ما اصل ماجرا…

چند وقت پیش یکی از سازمان ها کارگاه آموزشی برای پرسنل خود برگزار کرد که تقریبا اجباری بود. من هم در این کارگاه آموزشی شرکت کرده بودم و بیشتر از این که محتوا برایم جذاب باشد سعی در تحلیل و رفتار سخنران داشتم.

نحوه برگزاری این کارگاه به این صورت بود که در 2 روز می بایست برگزار شود و در هر روز هم 4 ساعت و البته برای 60 نفر.

اما در همان ساعت اول در روز نخست آنقدر جلسه کسالت بار شد که ادامه آن برای بقیه مشکل بود. و هر فرد سعی می کرد به نحوی خود را سرگرم کند و سرگرمی من هم تحلیل نحوه سخنرانی آن فرد بود.

صحبت یک نواخت و اسلاید های پراز نوشته که صرفا روخوانی می شدند و اشکالات زیادی که قبلا هم در مقالات دیگر در باره آن ها صحبت کرده بودم، تقریبا همه در آنجا جمع شده بود.

خب، با یک حساب کتاب ساده می توانیم به اعداد زیر برسم:

2 روز سخنرانی و در هر روز 4 ساعت می شود 8 ساعت سخنرانی

8 ساعت سخنرانی برای 60 نفر یعنی 480 ساعت سخنرانی برای یک نفر

حال اگر 480 ساعت را بر 24 ساعت تقسم کنیم یعنی 20 روز

یعنی اگر زمان تلف شده برای 60 نفر را به یک نفر تبدیل کنیم انگار یک نفر 20 روز سخنرانی بی ارزش گوش کرده است.

خب، عملا یعنی این که یک نفر 20 روز در زندان به سر می برده است. حال یک بار دیگر این اعداد و ارقام را برای سخنرانی و ارائه های بی ارزشی که شرکت کرده اید بررسی کنید و ببینید سخنران شما یک نفر را چند روز زندانی کرده است.

این موارد زیاد پیش می آید اما شاید تا به حال این محاسبات برای آن انجام نداده اید.

نتیجه این داستان

هدف من در گفتن این خاطره این نبوده که ریز به ریز اشکالات سخنران را مطرح کنم چون همه اشکالات قبلا در فایل صورتی 101 اشتباه رایج در ارائه و سخنرانی بیان کرده ام. بلکه هدف این بوده که مهارت های ارائه تا چه حد برای ما به ویژه افرادی که قصد تدریس، سخنرانی … ضروری است.

پس اگر ما در اداره، دانشگاه و … نیاز به سخنرانی و ارائه داریم مهارت های ارائه را جدی بگیریم.

نظر خود را در قسمت نظرات در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید.

 

صدو یک اشتباه رایج در ارائه دادن

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *