چطور جذاب صحبت کنیم

زندانی شدن مخاطب توسط سخنران

بدون ديدگاه

به احتمال زیاد شما هم در جلسات سخنرانی خسته کننده شرکت کرده اید. زمانی که سخنران یا فرد دعوت شده شروع به صحبت کردن می کند اما از همان لحظه اول مشخص است که حرفی برای گفتن ندارد و یا این که اطلاعات خوبی هم دارد اما نحوه سخنرانی را نمی داند.

فکر کنید فردی فقط بخواهد فقط منتقل کننده اطلاعات باشد. در این صورت با یک کتاب، جزوه آموزشی و حتی یک فلش هیچ تفاوتی ندارد. حتی موارد گفته شده برتری دارند چون می توانیم هر زمان که دوست داشتیم استفاده کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چگونه مخاطب زندانی شد؟

شاید این این خاطره برای شما عجیب باشد اما تقریبا همه به آن عادت کرده ایم و هیچ واکنشی هم نشان نمی دهیم چون برای ما ظبیعی شده است و روزانه هزاران بار اتفاق می افتد.

ما اصل ماجرا…

چند وقت پیش یکی از سازمان ها کارگاه آموزشی برای پرسنل خود برگزار کرد که تقریبا اجباری بود. من هم در این کارگاه آموزشی شرکت کرده بودم و بیشتر از این که محتوا برایم جذاب باشد سعی در تحلیل و رفتار سخنران داشتم.

نحوه برگزاری این کارگاه به این صورت بود که در ۲ روز می بایست برگزار شود و در هر روز هم ۴ ساعت و البته برای ۶۰ نفر.

اما در همان ساعت اول در روز نخست آنقدر جلسه کسالت بار شد که ادامه آن برای بقیه مشکل بود. و هر فرد سعی می کرد به نحوی خود را سرگرم کند و سرگرمی من هم تحلیل نحوه سخنرانی آن فرد بود.

صحبت یک نواخت و اسلاید های پراز نوشته که صرفا روخوانی می شدند و اشکالات زیادی که قبلا هم در مقالات دیگر در باره آن ها صحبت کرده بودم، تقریبا همه در آنجا جمع شده بود.

خب، با یک حساب کتاب ساده می توانیم به اعداد زیر برسم:

۲ روز سخنرانی و در هر روز ۴ ساعت می شود ۸ ساعت سخنرانی

۸ ساعت سخنرانی برای ۶۰ نفر یعنی ۴۸۰ ساعت سخنرانی برای یک نفر

حال اگر ۴۸۰ ساعت را بر ۲۴ ساعت تقسم کنیم یعنی ۲۰ روز

یعنی اگر زمان تلف شده برای ۶۰ نفر را به یک نفر تبدیل کنیم انگار یک نفر ۲۰ روز سخنرانی بی ارزش گوش کرده است.

خب، عملا یعنی این که یک نفر ۲۰ روز در زندان به سر می برده است. حال یک بار دیگر این اعداد و ارقام را برای سخنرانی و ارائه های بی ارزشی که شرکت کرده اید بررسی کنید و ببینید سخنران شما یک نفر را چند روز زندانی کرده است.

این موارد زیاد پیش می آید اما شاید تا به حال این محاسبات برای آن انجام نداده اید.

نتیجه این داستان

هدف من در گفتن این خاطره این نبوده که ریز به ریز اشکالات سخنران را مطرح کنم چون همه اشکالات قبلا در فایل صورتی ۱۰۱ اشتباه رایج در ارائه و سخنرانی بیان کرده ام. بلکه هدف این بوده که مهارت های ارائه تا چه حد برای ما به ویژه افرادی که قصد تدریس، سخنرانی … ضروری است.

پس اگر ما در اداره، دانشگاه و … نیاز به سخنرانی و ارائه داریم مهارت های ارائه را جدی بگیریم.

نظر خود را در قسمت نظرات در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ویژه: ۱۰۱ اشتباه رایج در جلسات ارائه و دفاع پایان نامه 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.