مدیریت زمان در جلسه دفاع پایان نامه

مدیریت زمان در جلسه دفاع پایان نامه

بدون ديدگاه

در جلسات سمینار و دفاع پایان نامه که شرکت می کنیم معمولا یکی از مواردی که دانشجویان با آن مشکل دارند مدیریت زمان جلسه ارائه است. بعضی افراد جلسه دفاع پایان نامه خود را زودتر از حد معمول تمام می کنند و فکر می کنند که وقت کممی آورند و  تمام مطالبشون را با عجله توضیح می دهند و برخی دیگر انقدر وقت کم می آورند که مجبورند از اسلایدهای انتهایی خود بگذرند یا آنها را طوری توضیح بدهند که نه خودشون متوجه بشوند نه اساتید و حضار که این نیز از اشتباهات رایج است.

چگونه مدیریت زمان خوبی در جلسه دفاع داشته باشیم؟

برای این که بتوانید در طول ارائه سمینار و دفاع پایان نامه مدیریت زمان خوبی داشته باشید باید چند نکته را رعایت کنید.
مطالب خود را اولویت‌بندی کنید تا در صورتی که زمان کم آوردید بدانید از چه مطالبی صرف نظر کنید.
قبل از ارائه بارها تمرین کرده باشید تا بین مطالب و زمان یک هم گامی به وجود آید برای این کار می‎توانید از زمان‌سنج‌هایی که در نرم‌افزارهای ارائه مثل پاورپوینت هست و یا یک ساعت استفاده کنید. هنگامی که فکر کردید سه دقیقه از زمان ارائه شما گذشته است ساعت را چک کنید، در صورتی که هنوز به این زمان نرسیده‎اید سرعت شما بالا هست و باید کمی بیشتر توضیح دهید و در صورتی که زمان چیزی بیشتر از سه دقیقه را نشان می‌دهد سرعت شما کند است و باید مطالب خودتان را جمع و جورتر بیان کنید.
این تکنیک را می‎توانید سه بار و در ابتدا، وسط و در زمان‌های پایانی ارائه خود به کار گیرید تا کنترل زمان از دست شما خارج نشود. هنگامی که چند بار این کار را انجام دهید در ارائه واقعی کنترل زمان را در اختیار دارید و نگران کمبود یا اضافه وقت نخواهید بود. در جلسه دائم به ساعت مچی خود نگاه نکنید، برای کنترل زمان می‎توانید در هنگام ارائه گوشه چشمی به ساعت رایانه خود داشته باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.