برای دفاع پایان نامه چه لباسی باید بپوشیم

انتخاب لباس مناسب جلسه دفاع به چه صورت هست؟

بدون ديدگاه

‌حالا که زمان زیادی به جلسه دفاع نمونده، باید به فکر پوششی مناسب برای این روز مهم باشید. شاید با خودتون بگید، حالا کی به لباس من توجه می‌کنه! همه می خوان به حرف های من گوش کنن، پوشش من هر چیزی باشه مهم نیست. شاید تا حدودی این حرف شما درست باشه، اما خوبه بدونید قبل از این که شما سخنرانی تون رو شروع کنید، اساتید و حضار قبل از هر چیزی به ظاهر و نوع پوشش شما توجه می‌کنند. در واقع در همون ابتدای کار، نوع پوشش شماست که ذهنیتی رو از شما در ذهن اساتید به وجود می‌آورد. لباس شما در جلسه دفاع باید رسمی باشد و از پوشیدن لباس‌ های زننده و نامناسب خودداری کنید. تا حد امکان برای انتخاب لباس مناسب جلسه دفاع از لباس اساتید دانشگاهی خود تقلید کرده و از استایل های رسمی استفاده کنید. اما برای روز دفاع از پایان نامه بهتر است چه پوششی داشته باشید؟ رعایت چه نکاتی لازم و ضروریست؟ در این مطلب از سایت کلام سبز به شما کمک می‌کنیم پوشش مناسبی را برای روز دفاعیه خود انتخاب کنید.

اگر فکر می کنید برای جلسه دفاع استرس دارید می توانید مقاله راهکارهای کاهش استرس دفاع پایان نامه را نیز مطالعه کنید.

چرا پوشش دانشجو در روز دفاع از پایان نامه مهم است؟

قبل از آن ‌که دانشجو شروع به سخنرانی کند، اولین چیزی که توجه اساتید و مخاطبان را به خود جلب می‌کند، پوشش اوست. در واقع مخاطب به دنبال بهانه‌ای برای گوش کردن به حرف دانشجو است تا در جلسه شرکت کند. پس انتخاب لباس مناسب برای جلسه دفاع، تاثیر مثبتی روی آن‌ها گذاشته و باعث جلب توجه آن‌ها می‌شود. پس برای جلسه دفاع از پایان نامه بهتر است از لباس مناسب، مانتو و شلوار، مقنعه، کت و شلوار، کفش، جوراب، ساعت، زیور­آلات مناسب استفاده کنید و به آرایش مو و صورت خود توجه کنید. هر کدام از این موارد روی شخصیت شما تاثیرگذار خواهند بود.

نکاتی برای انتخاب لباس مناسب جلسه دفاع

مانند هر مناسبت و جلسه‌ای، جلسه دفاع از پایان نامه نیز قوانین خاص خود را دارد که نوع پوشش دانشجو یکی از قوانین جلسه است که بهترین کار رعایت این قانون است. اگر برای انتخاب لباس مناسب جلسه دفاع به نکات زیر توجه کنید، انتخاب پوشش برای شما راحت‌ تر خواهد بود.

۱. به فرهنگ مخاطبان خود توجه کنید

یکی از مهم‌ ترین فاکتور ها در هنگام انتخاب لباس برای جلسه دفاع از پایان نامه، توجه به فرهنگ مخاطب و کشور است. در واقع شما باید به فرهنگ جامعه خود توجه کرده و سپس مطابق با آن پوشش خود را انتخاب کنید. برای مثال شما نباید در ایران برای جلسه دفاع، شلوارک بپوشید؛ زیرا پوشیدن شلوارک برای مردان در ایران خلاف قانون و فرهنگ جامعه بوده و استفاده از آن در روز دفاعیه نوعی بی احترامی به مخاطب تلقی می‌شود.

۲. متناسب با مخاطب و اساتید لباس بپوشید

برای پوشیدن لباس های مختلف تا حد امکان انعطاف پذیر باشید. تعدادی از دانشجو‌ ها می‌گویند ما باید همیشه لباس اسپرت یا رسمی بپوشیم! این موضوع یک منطق اشتباه است و شما باید با توجه به محل و جلسه مورد نظر پوشش خود را انتخاب کنید.

۳. پوشش خاصی داشته باشید

مقصود از این حرف داشتن پوشش خاص و مناسب است، اما خاص بودن تا حد معین. در واقع شما باید تا حد کافی شیک پوش و مرتب باشید و از افراط در این زمینه نیز خودداری کنید.

۴. مرتب و تمیز باشید

شاید با خود بگویید پوشیدن کت و شلوار اتو کشیده و مرتب یکی از بدیهیات بوده و لازم به تذکر نیست. اما به فور مشاهده شده که دانشجو بدون توجه به چروک پیراهن خود وارد جلسه دفاع شده و آن را جدی نگرفته است. پس قبل از جلسه دفاع از پایان نامه سعی کنید لباس خود را تمیز و مرتب شسته و اتو کنید تا ظاهر شما زیباتر و اصولی تر به نظر برسد.

۵. پوشش و لباس خانم‌ها باید مناسب باشد

در اغلب اوقات خانم‌ ها بدیهیات سخنرانی را رعایت نمی‌کنند و از پوشش‌ های نامناسبی برای جلسه دفاع استفاده می‌کنند. برای مثال گاهی اوقات دیده شده، خانم آنقدر آرایش می‌کند که توجه مخاطب را به چهره خود جلب می‌کند و در واقع از جایگاه دانشجو و سخنران خارج می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنم از آرایش‌ های ساده و ظریف برای جلسه دفاع استفاده کنید.

موضوع بعدی در ارتباط با خانم‌ ها، پوشیدن کفش‌ های پاشنه بلند است. کفش‌ های پاشنه بلند تعادل شما را در صحنه جلسه دفاع بر هم زده و به عبارتی قاتل شما در صحنه خواهند بود. به این موضوع توجه کنید که قرار است از پله‌ ها بالا رفته و به روی صحنه بروید و هنگام سخنرانی روی صحنه نیز حرکت کنید. پس در صورتی که کفش مناسب و راحتی نپوشیده باشید، تمرکز خود و اساتید را به هم زده و باعث رد دفاعیه خود خواهید شد.

۶. کفش‌های تمیز بپوشید

به جرات می‌توان گفت که پوشیدن کفش های کثیف برای جلسه دفاع، می‌تواند بد‌ترین نوع پوشش یک دانشجو باشد. هیچ عذر و بهانه‌ای برای پوشیدن کفش کثیف قابل قبول نیست و شما باید قبل از شروع سخنرانی حتما این مشکل را حل کنید.

۷. در جیبتان چیزی نگذارید

سعی کنید در جیب‌ های خود کلید‌ یا گوشی را قرار ندهید؛ زیرا انجام این کار هم ظاهر زیبایی ندارد و هم توجه مخاطب را به سمت آن پرت می‌کند.

۸. از زیورآلات اضافی استفاده نکنید

همانطور که می‌دانید خانم‌ها به زیورآلات علاقه زیادی دارند و این موضوع باعث می‌شود در هر جایی از اکسسوری و زیورآلات استفاده کنند. اما جلسه دفاع از پایان نامه فرق دارد؛ استفاده بیش از حد از زیورآلات حواس مخاطبان را پرت می‌کند.

البته این موضوع تنها مخصوص خانم‌ها نیست و آقایان نیز باید به آن توجه کنند.

۹. از رنگ های مناسب برای جلسه دفاع استفاده کنید

شاید با خود بگویید در این روز باید کاملا متفاوت باشید و باید از رنگ‌هایی متفاوت و روشن برای پیراهن یا مانتو خود استفاده کنید. اما بهتر است برای انتخاب لباس مناسب جلسه دفاع، از رنگ‌های زیر استفاده کنید:

  • مشکی
  • نوک‌ مدادی
  • سورمه­‌ای
  • طوسی
  • قهوه‌­ای

۱۰. به رنگ جوراب‌ های خود نیز توجه کنید

سعی کنید از جوراب‌ هایی استفاده کنید که با لباس شما همرنگ بوده و زیر شلوار چندان جلب توجه نکند.

کلام آخر

در آخر می‌خواهم به این موضوع اشاره کنم که اصلی‌ترین موضوع در انتخاب لباس مناسب جلسه دفاع این است که شما در آن لباس راحت باشید و بتوانید بدون هیچ مانعی پایان نامه خود را ارائه دهید. امیدوارم از نکاتی که در این مقاله برای نوع پوشش جلسه دفاع گفته شد، نهایت استفاده را کرده باشید و به شما در انتخاب لباس مناسب کمک کند.

پیشنهاد ویژه: فیلم صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.