پیش دفاع پایان نامه چیست؟

جلسه پیش دفاع پایان نامه چیست و چه کار باید کرد؟

شاید از اساتید یا دانشجویان شنیده باشد که جلسه پیش دفاع پایان نامه باید قبل از دفاع اصلی پایان نامه صورت بگیرد. اما پیش دفاع پایان نامه چیست و چطور باید انجام شود؟ اگر تا انتهای این مقاله با من همراه باشید پاسخ این سوالات را به شما خواهم گفت.

قبلا در مقالات زیادی درمورد دفاع پایان نامه و نکات آن به همراه فیلم های آموزشی صحبت شد. اما در این مقاله به پیش دفاع خواهیم پرداخت.

پیش دفاع پایان نامه چیست؟

اکثر دانشگاه ها برای این که دانشجو بتواند یک آمادگی برای جلسه دفاع نهایی یا همان جلسه دفاع پایان نامه پیدا کند، برنامه ای را تدارک می بینند که دانشجو بتواند یک تجربه قبلی کسب کند. اما بهترین زمان برای این کار زمانی هست که پروپوزال دانشجو به پایان رسیده باشد. در واقع با یک تیر دو نشان زده می شود. هم دانشجو با شرایط جلسه دفاع آشنا می شود و هم محتوای پروپوزال که قرار است به پایان نامه تبدیل شود مورد سوال و سنجش قرار می گیرد.

همان طوری که در مقالات قبلی نیز بررسی شد، پروپوزال خوب می تواند به نوشتن یک پایان نامه خوب کمک کند و برعکس کسی که پروپوزال ضعیفی داشته باشد پایان نامه خوبی هم نمی تواند داشته باشد، چون سنگ بنا و پرسش های اصلی پایان نامه شما در پروپوزال هست.

اما زمانی که جلسه پیش دفاع پایان نامه برگزار شود اساتید از پروپوزال شما سوال می کنند و شما می بایست پاسخگو باشید و انجاست که متوجه می شوید اشکال کار شما کجاست و اگر نیاز به بازبینی دارد شما می بایست آن را برطرف کنید.

درواقع این کار به شما کمک می کند که محتوای خودتان را رفع اشکال و بهبود ببخشید که در نوشتن پایان نامه برای شما مشکلی ایجاد نشود.

چه نکاتی برای پیش دفاع پایان نامه لازم هست؟

جلسه پیش دفاع با جلسه اصلی پایان نامه شباهت و تفاوت هایی دارد. شباهت از آن جهت که شما می بایست در یک جلسه در حضور اساتید قرار بگیرید و ارائه و گزارش کار خود را بیان کنید و همان نکاتی که برای دفاع پایان نامه است را رعایت کنید.

اما تفاوتی که دارد این هست که اهمیت آن به اندازه جلسه دفاع نهایی نیست و شما می توانید هم خود و هم محتوایتان را محک بزنید که در فیلم صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه به صورت کامل توضیح داده شده است.

اما مدارکی که باید در این جلسه به همراه داشته باشید شامل 4 نسخه از پروپوزال نهایی که به امضای استاد شما هم رسیده باشد و همچنین فرم هایی که شما درخواست این جلسه می دهید است. البته شما باید به پژوهش دانشگاه خود مراجعه کنید و طبق قوانین دانشگاه موارد خواسته شده را انجام دهید.

پیشهاد ویژه برای شما دانلود ” فیلم آموزشی صفر تا صد دفاع از پایان نامه” برای ارائه و دفاع عالی

دانلود فیلم دفاع از پایان نامه

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *