پیش دفاع ارشد

پیش دفاع پایان نامه چیست؟

بدون ديدگاه

شاید از اساتید یا دانشجویان شنیده باشد که جلسه پیش دفاع پایان نامه باید قبل از دفاع اصلی صورت بگیرد. اما پیش دفاع پایان نامه چیست و چطور باید انجام شود؟ اگر تا انتهای این مقاله با من همراه باشید پاسخ این سوالات را به شما خواهم گفت.

پیش دفاع پایان نامه چیست؟

اکثر دانشگاه ها برای این که دانشجو بتواند یک آمادگی برای جلسه نهایی یا همان جلسه دفاع پایان نامه پیدا کند، برنامه ای را تدارک می بینند که دانشجو بتواند یک تجربه قبلی کسب کند. اما بهترین زمان برای این کار زمانی هست که پروپوزال دانشجو به پایان رسیده باشد. در واقع با یک تیر دو نشان زده می شود. هم دانشجو با شرایط جلسه دفاع آشنا می شود و هم محتوای پروپوزال که قرار است به پایان نامه تبدیل شود مورد سوال و سنجش قرار می گیرد.

همان طوری که در مقالات قبلی نیز بررسی شد، پروپوزال خوب می تواند به نوشتن یک پایان نامه خوب کمک کند و برعکس کسی که پروپوزال ضعیفی داشته باشد پایان نامه خوبی هم نمی تواند داشته باشد، چون سنگ بنا و پرسش های اصلی پایان نامه شما در پروپوزال هست.

اما زمانی که جلسه پیش دفاع  برگزار شود اساتید از پروپوزال شما سوال می کنند و شما می بایست پاسخگو باشید و انجاست که متوجه می شوید اشکال کار شما کجاست و اگر نیاز به بازبینی دارد شما می بایست آن را برطرف کنید.

درواقع این کار به شما کمک می کند که محتوای خودتان را رفع اشکال و بهبود ببخشید که در نوشتن پایان نامه برای شما مشکلی ایجاد نشود.

مطالعه کنید: نحوه دفاع عالی از پایان نامه

چه نکاتی برای این جلسه لازم هست؟

جلسه پیش دفاع با جلسه اصلی پایان‌نامه شباهت و تفاوت هایی دارد. شباهت از آن جهت که شما می بایست در یک جلسه در حضور اساتید قرار بگیرید و ارائه و گزارش کار خود را بیان کنید و همان نکاتی که برای دفاع پایان نامه است را رعایت کنید.

اما تفاوتی که دارد این هست که اهمیت آن به اندازه جلسه نهایی نیست و شما می توانید هم خود و هم محتوایتان را محک بزنید که در فیلم صفر تا صد جلسه دفاع از به صورت کامل توضیح داده شده است.

اما مدارکی که باید در این جلسه به همراه داشته باشید شامل ۴ نسخه از پروپوزال نهایی که به امضای استاد شما هم رسیده باشد و همچنین فرم هایی که شما درخواست این جلسه می دهید است. البته شما باید به پژوهش دانشگاه خود مراجعه کنید و طبق قوانین دانشگاه موارد خواسته شده را انجام دهید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه

(در این فیلم نکات عالی و فوق العاده‌ای در باره جلسه دفاع دانشجویی و تجربیات مهمی گفته شده است. این آموزش باعث کاهش استرس شما خواهد شد و دفاع عالی خواهید داشت.)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.