در جلسه دفاع چه کسانی حضور دارند

افراد حاضر در جلسه دفاع چه کسانی هستند؟

بدون ديدگاه

افراد حاضر در جلسه دفاع چه کسانی هستند؟ شاید با خود بگویید آخرین مرحله در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، تحویل دادن پایان نامه است. اما برای برای یک دانشجوی ارشد یا دکتری، این موضوع به منزله پایان راه نیست. در واقع پس از تحویل پایان نامه، باید خود را برای مرحله بعد آماده کنید؛ یعنی مرحله دفاع از پایان نامه.

دفاع از پایان نامه با این هدف انجام می‌شود که اساتید حاضر در جلسه مطمئن شوند که هیچ گونه سرقت ادبی انجام نشده و دانشجو به طور کامل روی موضوع پایان نامه تسلط دارد. علاوه بر این جلسه دفاع این فرصت را برای دانشجو فراهم می‌کند تا با متخصصان رشته خود مشورت کرده و در مورد کارش با آن‌ها صحبت کند. در واقع برای ارائه یک دفاعیه خوب، لازم است در جلسه دفاع نکاتی را رعایت کنید تا نظر مثبت اساتید و حضار را به دست آورید. پس اگر می‌خواهید یک دفاع فوق‌العاده داشته باشید پیشنهاد می‌کنم فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه را نگاه کن.

اما افراد حاضر در جلسه دفاع چه کسانی هستند؟ شما پایان نامه خود را باید در حضور چه کسانی ارائه دهید؟ اگر مشغول نوشتن یک پایان نامه هستید و  این سوال ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده است، این مطلب از کلام سبز را از دست ندهید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه کسانی در جلسه دفاعیه حضور خواهند داشت.

افراد حاضر در جلسه دفاع

کسانی که در جلسه دفاع از پایان نامه یک دانشجو شرکت می‌کنند، افراد زیر هستند:

۱) گروه اول را هیات داورانی تشکیل می‌دهند که در همان رشته متخصص بوده و به طور معمول استاد راهنما و استادان مشاور نیز در این جلسه شرکت می‌کنند. اما نقش اصلی را استاد راهنما بر عهده دارد.

۲) گروه دومی که در این جلسه شرکت می‌کنند، کسانی هستند که به موضوع تحقیق علاقه مندند‌. این گروه شامل : دانشجویان، محققان، استادان و سایر افراد می‌شود.

۳)  اصلی‌ترین فرد نیز، دانشجویی است که گزارش تحقیق خود را به جلسه ارائه داده و به سوالات هیئت داوران پاسخ می‌دهد. این فرد باید بر پایان نامه خود مسلط بوده و توانایی پاسخگویی به سوالات داوران را داشته باشد.

معمولا دانشکده تاریخ برگزاری جلسه دفاع را به وسیله آگهی در جعبه اعلانات یا با ارسال نامه و نظایر آن، به اطلاع عموم می‌رساند تا اگر کسی به شرکت در جلسه دفاع علاقه‌ مند است، بتوانند در آن حضور پیدا کند. طول زمان برگزاری جلسه دفاع را معمولا بین ۱.۵ تا ۲ ساعت در‌ نظر می‌گیرند و زمان مشخص آن را به اطلاع مجریان، دانشجویان و هیات داوران می‌رسانند.

جلسه دفاعیه طی چه مراحلی انجام می‌شود؟

جلسه دفاع از پایان نامه، به ترتیب زیر صورت می‌گیرد:

مرحله اول

هیئت داوران، دانشجو‌، شنوندگان و مهمانان و علاقه‌ مندان به موضوع پایان نامه، در محل‌های مخصوص خود قرار می‌گیرند.

مرحله دوم

مجری برنامه جلسه دفاع از پایان نامه را اعلام می‌کند و چند آیه از کلام الله مجید قرائت می‌شود که این اقدامات حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد.

مرحله سوم

استاد راهنما جلسه دفاع را آغاز می‌کند و حدود ۵ دقیقه در رابطه با تحقیق، نقش و شخصیت دانشجو اظهارنظر می‌کند.

مرحله چهارم

دانشجو گزارش تحقیق خود را ارائه داده و حدود ۳۰ دقیقه به شرح آن می‌پردازد. در این مرحله دانشجو ابتدا از اساتید، حضار و همکاران تشکر کرده و سپس به توضیح پایان نامه خود می‌پردازد.

مرحله پنجم

در این مرحله هیأت داوران با توجه به گزارش تحقیق و اظهارات دانشجو در جلسه دفاع، اظهار نظر کرده و سؤال‌هایی را از دانشجو در رابطه با موضوع و مبحث پایان نامه می‌پرسند. دانشجو باید بر تمام بخش‌های خود مسلط باشد تا بتواند به سوالات داوران پاسخ دهد.این مرحله حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و با هدف بررسی میزان تسلط دانشجو بر مباحث انجام می‌شود.

مرحله ششم

در مرحله ششم هیأت داوران در رابطه با پایان نامه دانشجو اظهار نظر کرده و در رابطه با آن نظر نهایی خود را اعلام می‌کنند. این مرحله ممکن است ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

مرحله هفتم

در مرحله آخر هیأت داوران پس از اتمام بررسی و رأی‌ گیری به وسیله استاد راهنما، رأی نهایی خود را اعلام می‌کنند. این مرحله نیز حدود ۵ دقیقه به طول می‌انجامد.

نکته: شاید در هنگام ارائه، مشکلاتی از قبیل قطعی برق یا خاموش شدن ناگهانی پروژکتور رخ دهد. این موارد تقصیر شما نبوده و لازم است خونسردی خود را حفظ کنید و در پشت کامپیوتر خود منتظر بمانید و به دوستانتان اجازه دهید تا آن‌ها مشکل را حل کنند.

کلا آخر

در این مطلب از کلام سبز به این موضوع اشاره کردیم که افراد حاضر در جلسه دفاع چه کسانی هستند و جلسه دفاع از پایان نامه طی چند مرحله انجام می‌شود.پس لازم است قبل از جلسه دفاع با تمام این نکات آشنایی داشته و با تمرینات مکرر، خود را برای این جلسه آماده کنید.

حالا شما بگویید. به نظر شما غیر از موارد گفته شده در بالا، آیا افراد دیگری در این جلسه شرکت می‌کنند؟ اگر جواب شما مثبت است، حتما در بخش کامنت‌ها نظر خود را با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد ویژه: فیلم صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.