اسکوپوس چیست

اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس (Scopus) چیست؟

اگر شما هم به تازگی این اصطلاح یعنی اسکوپوس را شنیده اید و می خواهید بیشتر در مورد آن بدانید ادامه مطلب را بخوانید. امیدوارم که بتوانم به شناخت شما کمک کرده باشم.

چند سال پیش ناشر بزرگ هلندی به نام الزویر برای این که بتواند کیفیت مقالات، کتاب ها، کنفرانس ها  را بسنجد و آن را در اختیار پژوهش گران قرار دهد تصمیم گرفت یک موسسه علم سنجی راه اندازی کند.

بعد از یکی دو سال این پایگاه علمی شهرت جهانی پیدا کرد و رقیبی برای دیگر موسسه های علم سنجی شد. این پایگاه به صورت روزانه در حال بروز رسانی هست و رشته های متنوعی مثل مهندسی، پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر را نمایه سازی و ارزیابی می کند. هم اکنون اطلاعات ناشران زیادی از سراسر دنیا در اسکوپوس وجود دارد و نمایه شده اند.

برای این که به سایت اسکوپوس دسترسی پیدا کنید باید از نویسندگان یا از اعضای آن باشید و یا دانشگاه شما قابلیت اتصال به این سایت  را فراهم کرده باشد.

البته در آموزش گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع مقاله و پایان نامه روش هایی حتی رایگان برای این که شما بتوانید به این پایگاه دسترسی داشته باشید و حتی نحوه کار کردن با آن نیز آموزش داده شده است.

اگر بخواهیم مقایسه ای با دیگر رقیبان اسکوپوس داشته باشیم به این صورت هست که این پایگاه علمی حدود 20 درصد پوشش بیشتری نسبت به Web Of Science دارد اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ راندارد این در حالی است که Web Of Science مقالات قدیمی تر یعنی از سال 1945 را نیز دارد.

پایگاه اسکوپوس در مقایسه با گوگل اسکالر زودتر به روز رسانی می شوند البته نباید ویژگی های خوب گوگل اسکالر نیز فراموش شود.

طراحی که برای سایت اسکوپوس شده است بسیار کاربر پسند و جذاب است و اطلاعات خوبی به صورت نمودار های رنگی به شما می دهد که می توانید به راحتی به مقایسه عوامل مختلف بپردازید.

انشاا… در یک مقاله جداگانه بیشتر به سایت اسکوپوس پرداخته می شود.

با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه و مقاله را تهیه کنید.

فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *