اسکوپوس چیست

مقاله اسکوپوس چیست؟

بدون ديدگاه

مقاله اسکوپوس چیست و چه تفاوتی با سایر مقالات دارد؟ اگر شما هم به تازگی این اصطلاح یعنی اسکوپوس (Scopus) را شنیده اید و می خواهید بیشتر در مورد آن بدانید ادامه مطلب را بخوانید تا سپس به مقالات اسکوپوس بپردازیم.

چند سال پیش ناشر بزرگ هلندی به نام الزویر برای این که بتواند کیفیت مقالات، کتاب ها، کنفرانس ها  را بسنجد و آن را در اختیار پژوهش گران قرار دهد تصمیم گرفت یک موسسه علم سنجی راه اندازی کند.

بعد از یکی دو سال این پایگاه علمی شهرت جهانی پیدا کرد و رقیبی برای دیگر موسسه های علم سنجی شد. این پایگاه به صورت روزانه در حال بروز رسانی هست و رشته های متنوعی مثل مهندسی، پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر را نمایه سازی و ارزیابی می کند. هم اکنون اطلاعات ناشران زیادی از سراسر دنیا در اسکوپوس وجود دارد و نمایه شده اند.

برای این که به سایت اسکوپوس دسترسی پیدا کنید باید از نویسندگان یا از اعضای آن باشید و یا دانشگاه شما قابلیت اتصال به این سایت  را فراهم کرده باشد.

البته در آموزش گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع مقاله و پایان نامه روش هایی حتی رایگان برای این که شما بتوانید به این پایگاه دسترسی داشته باشید و حتی نحوه کار کردن با آن نیز آموزش داده شده است.

اهمیت و اعتبار سایت اسکوپوس

اگر بخواهیم مقایسه ای با دیگر رقیبان اسکوپوس داشته باشیم به این صورت هست که این پایگاه علمی حدود ۲۰ درصد پوشش بیشتری نسبت به Web Of Science دارد اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ راندارد این در حالی است که Web Of Science مقالات قدیمی تر یعنی از سال ۱۹۴۵ را نیز دارد.

پایگاه اسکوپوس در مقایسه با گوگل اسکالر زودتر به روز رسانی می شوند البته نباید ویژگی های خوب گوگل اسکالر نیز فراموش شود.

طراحی که برای سایت اسکوپوس شده است بسیار کاربر پسند و جذاب است و اطلاعات خوبی به صورت نمودار های رنگی به شما می دهد که می توانید به راحتی به مقایسه عوامل مختلف بپردازید.

آشنایی بیشتر با اسکوپوس و مقالات آن

مقاله اسکوپوس چیست؟

مقاله اسکوپوس شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

آیا ساختار این مقاله با ساختار بقیه مقالات متفاوت است؟

در نوشتن مقاله اسکوپوس به چه نکاتی توجه کنیم؟

این سوالات از رایجترین سوالاتی هستند که هنگام نوشتن انواع مقاله مخصوصاً مقاله اسکوپوس به ذهن پژوهشگران خطور می‌کنند.

انجام کارهای علمی و پژوهشی از مهمترین دغدغه‌هایی است که دانشجویان در تمام مراحل تحصیل خود دارند. اما چرا انجام کارهای علمی و پژوهشی این همه اهمیت دارد؟

در حقیقت، دانشجویان با انجام کارهای علمی و پژوهشی آینده کاری و تحصیلی درخشانی را برای خود رقم می‌زنند.

اگر دانشجویی بخواهد برای مهاجرت تحصیلی اقدام کند و یا در داخل و خارج کشور مشغول به کار شود؛ باید حتماً یک رزومه قوی داشته باشد. این رزومه قوی تنها با انجام کارهای پژوهشی مختلف مانند پایان نامه، انواع مقاله علمی، کتاب و… انجام می‌شود. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای قوی کردن رزومه نوشتن انواع مقاله مانند مقاله اسکوپوس و چاپ در این پایگاه است. البته همانطور که در مقاله پایان نامه چیست؛ اشاره کردم دانشجویان مقطع ارشد می‌توانند به استخراج مقاله از پایان نامه خود برای ارسال به پایگاه‌هایی مانند پایگاه اسکوپوس، پایگاه استنادی جهان اسلام، پایگاه مقاله ISI بپردازند. همچنین با تبدیل پایان نامه به کتاب نیز می‌توانید یک کتاب در رزومه خود داشته باشید. همانطور که اشاره کردم یکی از پایگاه‌های چاپ مقاله اسکوپوس است. این پایگاه مانند سایر پایگاه‌ها ضوابط و قوانین مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل شما باید با نحوه نوشتن مقاله اسکوپوس و بخش‌های مختلف آن آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا شانس پذیرش مقاله خود را در مجلات این پایگاه بالا ببرید. در ادامه همراه من باشید تا با مقاله اسکوپوس، بخش‌های مختلف مقاله و… آشنا شوید و مقاله خود را به بهترین نحو ممکن بنویسید.

آشنایی با اسکوپوس

هنگامی که پژوهشگران تازه شروع به پژوهش می‌کنند با انواع مقاله علمی مانند اسکوپوس، آی اس آی و… آشنا می‌شوند. در این بخش از مقاله ابتدا شما با اسکوپوس چیست؟ آشنا می‌شوید.

اسکوپوس یک پایگاه پژوهشی است که در آن انواع نشریه، کتاب و مقالات علمی وجود دارد. این پایگاه مربوط به الزویر بوده و دارای یک گروه از کارشناسان متخصص و با تجربه است.

 این کارشناسان هر سال براساس استانداردهای این پایگاه مقالات، کتب و… را بررسی می‌کنند. این کار برای این است که تمام متون موجود در این پایگاه از استاندارد و کیفیت بالایی برخوردار باشند.

استفاده از کارهای پژوهشی این پایگاه غیر رایگان بوده و باید برای آن هزینه پرداخت کنید.

تنها در صورتی می‌توانید اقدام به دانلود رایگان مقاله اسکوپوس کنید که دانشگاه محل تحصیل شما اشتراک سالیانه آن را تهیه کرده باشد.

همچنین این پایگاه دسترسی به منابع را برای نویسندگانی که مقالات آنها قبلاً در اسکوپوس به چاپ رسیده رایگان کرده است.

آشنایی با مزایای چاپ مقاله اسکوپوس

حتماً از خود می‌پرسید چرا باید مقاله خود را در پایگاه اسکوپوس به چاپ برسانید. برای پاسخ به این سوال باید با مزایای داشتن مقاله و دسترسی به مقالات در این پایگاه آشنا شوید. پس در ادامه همراه من باشید.

 • دسترسی به منابع علمی و با کیفیت

شما عزیزان می‌توانید رد این پایگاه به منابع علمی و با کیفیت دسترسی داشته باشید. زیرا همانطور که قبلاً گفتم منابع این پایگاه توسط کارشناسان متخصص و با تجربه بررسی شده است.

 • آشنایی دیگران با مقاله شما

هرروز تعدادی زیادی پژوهشگر از نقاط مختلف جهان به بازدید از مقالات مختلف این سایت در گرایش‌های مختلف می‌پردازند. این پژوهشگران با مقاله و نام شما آشنا می‌شوند. به همین دلیل حتی ممکن است خواستار برقراری ارتباط با شما باشند. در واقع با چاپ مقاله در این پایگاه بازدید از مقاله شما بالا می‌رود.

 • همکاری با افراد دیگر

همانطور که قبلاً برای شما عزیزان توضیح دادم؛ در این پایگاه افراد زیادی قادر به مشاهده مقاله شما هستند. به همین دلیل ممکن است برای ابداع و انجام اختراعات جدید، دیگر پژوهشگران بخواهند که شما با آنها علیرغم فاصله همکاری کنید. انجام کارهای پژوهشی به صورت دسته جمعی تاثیر زیادی در خلق اختراعات و یا ابداعات برای حل مشکلات بشری دارد.

 • بالا بردن شانس گرفتن بورسیه تحصیلی

کمترین دانشجویی را می‌توانید پیدا کنید که تمایل به گرفتن بورسیه تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور نداشته باشد. همانطور که در قسمت ابتدای مقاله برای شما عزیزان توضیح دادم، یکی از کارهایی که باعث تقویت رزومه و گرفتن بورسیه تحصیلی می‌شود، نوشتن مقاله و چاپ آن در پایگاه اسکوپوس است.

 • پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر

بیشتر شرکت‌ها هنگام استخدام اول به رزومه افراد و کارهای پژوهشی وی نگاه  می‌کنند. در صورتی که فرد کارهای پژوهشی زیادی داشته باشد اقدام به استخدام فرد خواهند کرد.

 • افزایش رشد و خلاقیت در سازمان

بقای یک سازمان تا حد زیادی به انجام کارهای پژوهشی وابسته است.

در حقیقت خلاقیت و نوآوری کلید بقای یک سازمان و رشد آن است. انجام کارهای پژوهشی در یک سازمان توسط مدیران و افراد آن سازمان باعث رشد سازمان و جلوگیری از ورشکستگی آن سازمان خواهد شد.

رتبه‌بندی در اسکوپوس چگونه است؟

شاخص اچ از مهمترین شاخص‌ها در دنیای پژوهش است. برای تعیین این شاخص معمولاً از اسکوپوس استفاده می‌شود.

نحوه محاسبه این شاخص به این صورت است که براساس تعداد مقالات چاپ شده پژوهشگر و تعداد استنادها به مقاله او در یک بازه زمانی دو ساله صورت می‌گیرد. همچنین از این شاخص برای بررسی معتبر بودن افراد و دانشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود. علاوه براین اسکوپوس جهت رتبه‌بندی انواع مقاله فاکتور Q را نیز به کار می‌برد.

در واقع، این پایگاه نشریات مختلف را براساس کیفیت در سطوح مختلف دسته‌بندی می‌کند.

سطح Q1: مقالاتی که در این سطح قرار می‌گیرند، دارای بالاترین کیفیت از لحاظ علمی در رتبه‌بندی‌های اسکوپوس هستند.

رتبه‌بندی به همین ترتیب تا Q4 ادامه دارد. به عبارت دیگر شماره ۱ بالاترین و شماره چهار پایین‌ترین میزان کیفیت را دارا است.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که می‌خواهید بورسیه بهترین دانشگاه‌ها را دریافت کنید، حتماً باید مقالات شما در رتبه Q1 یا Q2  باشد. از این فاکتور برای انتخاب مقاله مرجع نیز استفاده می‌شود.

قالب مقالات اسکوپوس چگونه است؟

برای نوشتن مقالات اسکوپوس مانند مقالات پایگاه‌های دیگر استانداردهایی تعریف شده است. از مهمترین این استانداردها می‌توان به قالب مقالات اسکوپوس اشاره کرد.

معمولاً هر پایگاهی آیین‌نامه نگارشی مخصوص به خود را دارد. این آیین‌نامه در سایت اسکوپوس واقع شده است. شما عزیزان باید قبل از نوشتن مقاله به این آیین‌نامه توجه کنید زیرا یکی از دلایل ریجکت شدن مقاله شما، می‌تواند همین عدم رعایت آیین‌نامه نگارشی اسکوپوس باشد.

پس حتماً آن را رعایت کنید. برای آشنا شدن با این قالب حتی می‌توانید مقالات چاپ شده در مجلات این پایگاه را بررسی کنید. در ادامه با قالب این پایگاه آشنا می‌شوید.

 1. عنوان: اولین قسمتی که در مقالات اسکوپوس باید به آن توجه کنید، عنوان است. عنوان باید جذاب و ترغیب کننده و در عین حال ساده، واضح و شفاف باشد.
 2. ذکر اسامی نویسندگان: در مرحله دوم باید اسامی نویسندگان ذکر شود. این کار کمک می‌کند تا در صورت کیفیت بالای مقاله نویسنده در آینده بتواند با سایر نویسندگان از نقاط مختلف جهان همکاری کند.
 3. چکیده مقاله: در این قسمت باید به صورت خلاصه و مختصر درباره مقاله خود توضیح دهید. نوشتن درست چکیده از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ویراستاران مجله معمولاً این قسمت و قسمت نتیجه‌گیری را ابتدا مطالعه می‌کنند. در صورتی که این دو قسمت مبهم باشد و یا از نظر ویراستار ایراد داشته باشد، مقاله شما ریجکت یا همان رد خواهد شد. پس این بخش را به دقت بنویسید.
 4. کلمات کلیدی: وجود کلمات کلیدی و یا اصلی در مقاله بسیار ضروری است. اینطوری خواننده متوجه می‌شود شما پژوهش خود را پیرامون چه کلماتی انجام داده‌اید.
 5. مقدمه: مقدمه باید به گونه‌ای نوشته شود که خواننده ترغیب به خواندن بقیه مقاله شود.
 6. روش تحقیق: بسیاری از پژوهشگران روش تحقیق مورد استفاده را به صورت مبهم در مقاله بیان می‌کنند. در هنگام انتخاب روش تحقیق و تحلیل داده‌های آماری باید به صورت واضح و شفاف، اما مختصر و مفید درباره روش تحقیق در مقاله توضیح داده شود.
 7. نتیجه‌گیری: این بخش نیز در پذیرش مقاله اثر بالایی دارد. در حقیقت اگر این بخش و بخش چکیده مورد توجه ویراستاران واقع نشود، مقاله شما فست ریجکت خواهد شد. یعنی در کمترین زمان ممکن مقاله شما رد داده می‌شود.
 8. سپاس و تشکر: در این قسمت می‌توانید از افراد و یا سازمان‌هایی که شما را در نوشتن مقاله یاری کرده‌اند تشکر کنید.
 9. منابع: در این قسمت نیز باید به منابع به کار رفته اشاره کنید.

چه آیتم‌هایی را در هنگام نوشتن مقاله اسکوپوس باید مد نظر قرار دهیم؟

 • مقاله ما باید اطلاعات جدیدی به اطلاعات مخاطب اضافه کند و تکراری نباشد.
 • مقاله به گونه‌ای باید باشد که برای خواننده مفید بوده و به حل مشکلات جامعه و افراد کمک کند.

دلایل رد شدن مقاله در مجله اسکوپوس

در محتوای دلایل ریجکت شدن مقاله درباره این موضوع به طور کامل توضیح دادم. اگر می‌خواهید مقاله شما رد نشود حتماً باید این مقاله را با دقت مطالعه کنید. اما در ادامه به صورت خلاصه درباره دلایل رد شدن مقاله برای شما توضیحاتی را بیان می‌کنم.

 • فرستادن مقاله برای چند نشریه: این کار در دنیای مقاله‌نویسی تخلف بود و اگر نشریه‌ای متوجه کار شما شود دیگر مقاله را بررسی نخواهد کرد.
 • انجام انواع سرقت علمی

سرقت علمی به دلیل استفاده از مطالب دیگران بدون ذکر نام آنها رخ می‌دهد. اینکار به پژوهشگران قبلی آسیب زیادی وارد می‌کند. به همین دلیل نشریات معتبر با آن به شدت برخورد می‌کنند.

 • عدم صداقت در تحقیقات پیشین

اگر از تحقیقات پیشین در مقاله خود استفاده می‌کنید این تحقیقات باید بدون هیچ تغییر و یا اظهار نظری بیان شوند.

 • عدم رعایت دستورات نگارشی و املایی

توجه به آیین‌نامه نگارشی مجله مورد نظر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه براین متن شما باید فاقد غلط املایی باشد.

 • عدم نوشتن یک متن واضح و قابل درک برای خواننده

متن باید به گونه‌ای باشد که خواننده بتواند آن را درک کند. به همین دلیل از نوشتن جملات پیچیده و غیر قابل فهم پرهیز کنید.

 • عدم بیان روش‌های تحقیق به صورت واضح و شفاف

روش تحقیق به خواننده نشان می‌دهد که شما کدام روش را برای رسیدن به تحقیق خود انتخاب کرده‌اید. پس باید به صورت شفاف و مختصر درباره آن توضیح دهید.

 • وجود یک بخش نتیجه‌گیری ضعیف

در بخش نتیجه‌گیری باید به صورت کامل درباره نتیجه حاصل از تحقیق صحبت کرده و هیچ‌نوع ابهامی نباید در ذهن خواننده باقی بماند.

آیا برای چاپ مقاله اسکوپوس باید هزینه بپردازیم؟

بله. برای چاپ مقاله اسکوپوس باید به دلار هزینه پرداخت کنید. همچنین هزینه چاپ مقاله در مجلات این پایگاه بالا می‌باشد.

آشنایی با تفاوت مقاله علمی پژوهشی با مقاله اسکوپوس

مقاله علمی پژوهشی از مهمترین مقالاتی هستند که تاثیر شگرف در زندگی بشر ایجاد کرده‌اند.

هدف از نوشتن این نوع از مقالات و چاپ آنها، گذاشتن اطلاعات در اختیار پژوهشگران سراسر جهان برای رشد و پیشرفت بشریت است. در حقیقت، پژوهشگران و دانشمندان آینده می‌توانند از این تحقیقات استفاده و حتی آنها را توسعه دهند. این پژوهش‌ها با هدف آگاهی افراد از یک دستاورد علمی نوشته می‌شوند.

این سبک از مقالات توسط دو دسته از افراد بررسی می‌شوند. دسته اول داوران هستند که با سردبیر همکاری کرده و بهترین مقالات را انتخاب می‌کنند.

 دسته دوم نیز خوانندگانی هستند که مقاله شما را مطالعه و از نتایج آن بهره‌مند می‌شوند.

اما اسکوپوس جهت تشخیص شاخص اچ برای پژوهشگران استفاده می‌شود.

این شاخص اچ برای اندازه‌گیری اعتبار افراد و مقالات مختلف به کار می‌رود.

علاوه براین اسکوپوس شاخصی به نام شاخص کیو را برای رتبه‌بندی مقالات مختلف به کار می‌برد. این شاخص نشان‌دهنده میزان کیفیت مقاله است.

مقالاتی که در Q1 قرار می‌گیرند، بالاترین کیفیت و مقالاتی که در Q4 قرار می‌گیرند پایین‌ترین کیفیت را دارند.

کلام آخر

مقاله اسکوپوس از مهمترین مقالاتی است که پژوهشگران برای قوی کردن رزومه خود به دنبال نوشتن آن هستند. برای نوشتن این نوع از مقاله باید به ضوابط و قوانین خاصی توجه کنیم. بهترین راهکار مطالعه مجلات این پایگاه و آشنایی با قالب مقالات این مجلات است. امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره مقاله اسکوپوس و نحوه نوشتن آن به دست آورده باشید.

 

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی، از انتخاب موضوع تا دفاع فوق‌العاده پایان نامه   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.