بعد از دفاع پایان نامه

بعد از جلسه دفاع چه کاری باید انجام داد؟

بدون ديدگاه

جلسه دفاع پایان نامه که تمام می شود انگار بار سنگینی از دوشت برداشته می شود. حالا فرقی نمی کند که نتیجه چه باشد. معمولا یک حس راحتی همراه با کمی اضطراب ناشی از این که نتیجه چه خواهد شد به شما دست می دهد.

خب، حالا نوبت به اساتید می رسد که بخواهند نظر کلی خودشان را اعلام کنند. همان طور که در کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم هم گفته شد شما حتما باید یک قلم و کاغذ جهت یادداشت برداری از نکاتی که اساتید می گویند د رجلسه دفاع به همراه داشته باشید.

بعد از جلسه دفاع برای شما یکی از سه نسخه زیر پیچیده می شود:

  • اساتید با کمال میل مطالب شما را می پذیرند و یک نمره خوبی هم به شما می دهند و شما هم که در پوست خود نمی گنجید. اما این مورد برای افراد کمی در جلسه دفاع رخ می دهد و شما آمادگی دو مورد زیر هم داشته باشید.
  • پایان نامه شما کلا رد می شود و می بایست برای جلسه دفاع بعدی برنامه ریزی کنید که البته این هم به ندرت اتفاق می افتد ولی شدنی هست.
  • این مورد اغلب در جلسه دفاع اتفاق می افتد و این طور هست که نه پایان نامه شما کاملا پذیرفته و نه کاملا رد می شود. در این گونه مواقع اساتید اصلاحات لازم را برای شما می گویند و شما باید تمام آن ها را یادداشت کنید. از انتخاب فونت، نحوه قرار گیری شکل ها در پایان نامه تا نکات تخصصی که باید آن ها را برطرف کنید به شما تذکر داده خواهد شد.

بعد از جلسه دفاع این کارها را انجام دهید

حتما رفع ابهام کنید

برخی از دانشجویان نکات لازم را یادداشت می کنند اما ممکن است منظور اساتید به درستی متوجه نشده باشند. در این صورت بعد از یک هفته تلاش  و رفع عیب ها اساتید مجددا از آن ها ایراد می گیرند و می بایست مجددا برای این کار وقت بگذارند. شما حتما باید از اساتید داور و یا استاد راهنما نکات مبهم را بپرسید تا نیاز به دوباره کاری نداشته باشید.

امروز و فردا نکنید

اگر شما زود دست به کار نشوید و آن را برای یک هفته آینده موکول کنید کار شما سخت تر خواهد شد چرا که ممکن است سرد شوید و بعد از گذشت چند هفته مطالب نیز مورد فراموشی قرار بگیرد. پس بعد از جلسه دفاع رفع عیب ها را شروع کنید و وقت خودتان را تلف نکنید.

برای مقاله اقدام کنید

اگر قصد دارید نمره پایان نامه شما کامل شود و حتی برای ادامه تحصیل نیاز به مقاله دارید، توصیه اکید این هست که بعد از رفع ایرادات، شروع به نوشتن مقاله کنید. چه بسیار موضوعات خوب و دانشجویان پرشوری بودند که به خاطر اتلاف وقت نوشتن مقاله را به فراموشی سپرده اند و نهایتا تسویه حساب کردند . در صورتی که می توانستند مقاله بسیار خوبی را از پایان نامه خود استخراج کنند.

یک تجربه شخصی

زمانی که پایان نامه خودم را دفاع کردم تقریبا روی هر بند از برنامه نویسی که انجام داده بودم تسلط داشتم. تصمیم گرفتم تمام نکاتی که به یاد دارم را یادداشت برداری کنم تا اگر روزی نیاز شد با کمترین زمان برایم یاد آوری شود. بعد از گذشت چند ماه برای این که بتوانم به یکی از دانشجویانی که در همین رابطه می خواست پایان نامه بنویسد کمک کنم سراغ مطالب خودم رفتم.

تقریبا نیمی از مطالب فراموش کرده بودم که اگر می خواستم مجددا آن ها را بررسی و حل کنم نیاز به حداقل یک هفته زمان بود. اما با یادداشت هایی که برداشته بودم در کمتر از چند ساعت مجدد توانستم همه آن ها را به یاد بیاورم.

هر چند که شما مسلط باشید بعد از چند ماه بخش زیادی از مطالب را فراموش می کنید پس حتما یادداشت برداری کند تا اگر روزی نیاز داشتید مقاله ای بنویسید بتوانید آن ها را به یاد بیاورید.

مرتب سازی فایل ها

بعد از جلسه دفاع چند دقیقه وقت بگذارید و تمام فایل ها را در یک فایل واحد مثلا به اسم پایان نامه دسته بندی کنید. این فایل را به چند زیر شاخه تقسیم کنید و در هر کدام مطالب استفاده شده در طول دوره پایان نامه نویسی و دفاع قرار دهید. به عنوان مثال یک فایل را به تمام مقالاتی که دانلود و در پایان نامه استفاده کرده اید قرار دهید و …

اگر در آینده یک درصد هم به این موارد نیاز داشته باشید خیلی راحت می توانید آن ها را بیابید و یا بتوانید برخی از فایل ها را برای کمک به دوستتان در اختیار او بگذارید.

تسویه حساب را به تعویق نیاندازید

درست است که شما چند ماه تحت فشار و استرس گذراندید اما حالا شما یک گام پایانی را پیش رو دارید تا خیالتان راحت شود. نمره پایان نامه شما که ثبت شد سراغ مراحل اداری تسویه حساب بروید.

بعضی اوقات دانشجویان آنقدر این کار را به تعویق می اندازند که بعد از آن وقتی سراغ دانشگاه می روند می بینند به خاطر جابه جا شدن پرسنل یا اتاق های اداری، پرونده یا برخی از اسناد آن ها گم شده است. خب حق با شماست اما ممکن تا زمانی که همه چیز درست شو د چند هفته طول بکشد و شما هم نیاز به مدرکتان داشته باشید.

نتیجه

تمام نکات را شما می دانید و شاید ساده به نظر برسد اما به تجربه دیدم که همین نکات ساده برای خیلی از دانشجویان دردسر آفرین شده است. پس با قاطعیت و بدون اتلاف وقت در هر مرحله کار را یک سره کنید تا پایان خوشی برای شما رقم بخورد.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.