شروع دفاع پایان نامه

نکات مهم برای چند ساعت قبل از دفاع پایان نامه

بدون ديدگاه

در یکی از کارگاه های آموزشی که در دانشگاه برگزار می کردم یکی از دوستان این سوال را مطرح کرد که دو سه ساعت قبل از جلسه دفاع چه کاری باید انجام داد؟ این سوال خوب باعث شد که این مقاله آموزشی را در وب سایت کلام سبز قرار دهم تا همه بتوانند استفاده کنند و البته شما هم می توانید سوال یا نظر خود را در انتهای این مقاله ثبت کنید.

به احتمال زیاد شما هم به این سوال مواجه شده اید. خب، اتفاقاتی که قبل از جلسه دفاع می افتد تقریبا برای اکثر دانشجویان ثابت هست.

احساس های مشترک دانشجویان قبل از جلسه دفاع پایان نامه

یک حس خوب از این که قرار است فارغ التحصیل شوید.

اندکی ترس و اضطراب ناشی از نتیجه دفاع پایان نامه.

اندکی سردرگمی که چه باید کرد.

برخی نگران پذیرایی هستند.

برخی در فکر این هستن که آیا از پس سوالات اساتید بر می آیند

برای برخی از دانشجویان هیجان و نشاط

برخی هنوز درگیر درست کردن فایل پاورپوینت هستند

و …

اما آیا این احساسات و افکار خوب هستند یا بد و دقیقا چه باید انجام داد؟ در ادامه نکاتی در این باره به شما خواهم گفت که می تواند به شما کمک کند.

قبل از دفاع پایان نامه چه باید ها و نبایدهایی باید رعایت شود؟

اقداماتی که در جلسه دفاع باید انجام دهیم

اگر اندکی ترس و هیجان دارید که کاملا طبیعی هست و نگران نباشید. اما باییم کمی در این باره بیشتر بررسی کنیم که چه عواملی می توند ترس ما را زیاد کند.

این عوامل به دو دسته تقسم می شوند:

دسته اول تفکرات منفی هست که احتمال به وقوع پیوستن آن ها بسیار، بسیار کم هست و فقط در ذهن شما ساخته و پرداخته می شود. این که ممکن است پایان نامه شما کاملا مردود شود یا این که در جلسه دفاع زمین بخورید و…

در این حالت بهتر است خود را با موارد دیگر و مثبت سرگرم کنید. مثلا به آهنگ مورد علاقه خود گوش کیند و …

اما برخی از موارد هست که ممکن است به وجود بیاید و به جای این که نگران آن ها باشم باید دست به کار شویم و آن ها را برطرف کنیم. مثلا فراموش کردن شارژر لپ تاپ و یا فایل پایان نامه و … که البته یک چک لیست کامل در انتهای کتاب “چگونه ارائه موفق داشته باشیم” آورده ام و شما می توانید موارد مهم را بردارید و در کنار آن یک تیک بزنید.

با این دو راهکار می توانید تا حد زیادی نگرانی و ترس را از خود دور کنید.

چه اقداماتی قبل از دفاع پایان نامه نباید انجام داد؟

برخی از دانشجویان چند ساعت مانده با دفاع پایان نامه هنوز در حال درست کردن فایل پاورپوینت خود هستند. در این حالت استرس و فشار زیادی را تحمل خواهند کرد چرا که از یک طرف فایل پاورپوینت آن ها آماده نشده و ترس ناشی از تمرین نکردن هم به آن اضافه می شود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم آن هست که زیاد منفی نگری دارند که این هم ترس را زیادتر می کند و بنابراین باید حواس را به سمت چیزهای مثبت برد تا منفی نگری از بین برود.

نکته بعد نوشیدن مایعات و آب زیاد هست که ممکن است در بین ارائه، شما نیاز به سرویس بهداشتی پیدا کنید.

نتیجه گیری

شما چند روز قبل از دفاع تمام کارهای لازم مثل ساخت پاورپوینت، تمرین، داشتن موارد لازم برای دفاع را آماده کرده باشید و همه را موکول به دقیقه آخر نکنید. چندساعت قبل از جلسه آماده رفتن به مکان ارائه شوید تا احیانا درگیر ترافیک و … نشوید.

در ساعت های نزدیک به دفاع افکار منفی به خود راه ندهید چرا که شما تلاش خود را انجام داده اید و انشاا… موفق خواهید شد و یک تجربه و خاطره به یاد ماندنی برای خود رقم خواهید زد. و سعی کنید همیشه بهترین خودتان باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد دفاع از پایان نامه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.