ساخت پاورپوینت پایان نامه و دفاع ارشد و دکتری

۵ نکته اساسی در ساخت پاورپوینت پایان نامه

۲ ديدگاه

هنگامی که دانشجویان خیالشان از تدوین پایان نامه کمی راحت می شود کم کم به فکر ساخت پاورپوینت پایان نامه برای جلسه دفاع می افتند. اما با توجه به تجاربی که از این جلسات دارم می خواهم برخی از نکات مهم که لازم است در ساخت پاورپوینت پایان نامه رعایت شود را بیان کنم.

شاید شما هم در جلسات ارائه دیده باشید که به علت تنظیم نبودن ویدئو پروژکتور قسمتی از اسلاید خارج از کادر مثلا روی دیوار یا اشیاء اطراف می افتد و قسمتی از جملات قابل خواندن نیست.

یک روش ساده این است که هنگامی که فایل پاورپوینت پایان نامه خود را طراحی می کنید از هر طرف مقداری فضای خالی قرار دهید تا در صورت بروز چنین مشکلی حداقل متن و شکل های شما بیرون از کادر قرار نگیرند.

  • رعایت شماره گذاری

بسیاری از دانشجویان این نکته به ظاهر ساده را در طراحی پاورپوینت پایان نامه  خود فراموش می کنند و این باعث می شود که اساتید و یا دانشجویان دقیقا نتوانند اشاره کنند که از کدام صفحه سوال داشتند. درنتیجه با تذکر استاد داور مواجه می شوند. البته برخی اوقات شماره گذاری آنقدر کوچک و یا در گوشه اسلاید قرار دارد که قابل دیدن نست.

اگر احیانا در جلسه دفاع این مورد را فراموش کردید نگران نباشید چون لازم به عذر خواهی و شرمنده شدن نیست و شما در مدت ۱۰ ثانیه با استفاده از روش زیر قادر خواهید بود تمام اسلایدهای خود را شماره گذاری کنید. پس برای احتیاط همین الان روش شماره گذاری را یاد بگیرید.

ابتدا پاورپوینت را بازکرده و از منو های بالا سربرگ INSERT را مطابق شکل انتخاب می کنیم.

سپس از ردیف پایین مطابق شکل روی Slide Number کلیک می کنیم تا تصویری مثل شکل زیر پیدا شود.

1-شماره گذاری اسلایدهای پاورپوینت

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید کافیست تیک گزینه Slide number را زده و بر روی Apply to All کلیک کنید. به همین سادگی تمام اسلایدهای شما به ترتیب شماره گذاری می شوند.

2- شماره گذاری اسلایدها در پاورپوینت

  • اسلاید های پر از نوشته!

این موضوع یکی از موارد و از اشتباهات رایجی هست که دانشجویان در ساخت پاورپوینت پایان نامه کمتر به آن توجه می کنند. پاورپوینت شما باید حداقل متن را داشته باشد و این شما هستید که باید توضیح دهنده باشید  حتی اگر ترس از فراموش کردن متن دارید این چاره کار نیست که در اسلاید ها از روی متن روخوانی کنید بلکه باید بارها و بارها تمرین کنید.

اگر ناچار شدید جملات زیادی را در یک اسلاید قرار دهید باید کاری کنید که زیاد به چشم نیاید. در فیلم زیر که بخشی از محصول آموزشی ساخت پاورپوینت پایان نامه هست می توانید این کار را ببینید.

یک ترفند جالب نیز وجود دارد که شما یادداشت های خود را بدون این که کسی در صفحه نمایشگر ببیند در اسلاید وارد کنید تا نگرانی شما از فراموش کردن محتوا برطرف شود. برای این کار می توانید این ویدئو که بخشی از فیلم آموزشی صفر تا صد دفاع از پایان نامه است را ببینید.

 

  • مطالب غیر مورد نیاز!

برخی از دانشجویان فکر می کنند هر چه مطالب بیشتری در اسلاید های خود داشته باشند نشان دهنده تسلط آن ها به محتوا است. در صورتی که در جلسات بارها شاهد این بوده ایم که همین موضوع باعث به چالش کشیدن دانشجو می شود. مثلا اگر فرمولی واقعا نیاز نیست و یا مطلبی به آن تسلط کافی ندارید نیازی نیست که بخواهید آن را در پاورپوینت پایان نامه خودتان بیاورید. چون هر آنچه که در اسلاید های خود بیاورید احتمال سوال از طرف استاد داور وجود دارد.

  • جایگزینی نمودار به جای جدول

معمولا در پاورپوینت  پایان نامه از امار و ارقام استفاده می شود. معمولا از جداولی استفاده می شود که پر از اعداد و ارقام است و تا مخاطب بخواهد با آن ارتباط برقرار کند به فرد ارائه دهنده به اسلاید دیگری منتقل می شود (به دلیل کم بودن زمان جلسه ارائه) و تقریبا هیچ کس از آن سر در نمی آورد. پس با گذاشتن اندکی وقت و تبدیل جداول به نمودار های میله ای، دایره ای و…  مخاطبان می توانند از اطلاعات موجود در آن استفاده کنند. نکته ای که در مقالات قبل نیز به آن اشاره شد این است که تا حد ممکن از نمودار دو بعدی  برای را حتی در دریافت اطلاعات آن استفاده شود.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی ساخت پاورپوینت پایان نامه (کلیک کنید)

۲ ديدگاه

  1. 1399/07/10

    عالی بود ممنون اگه امکانش هست توضیحات بیشتری راجب ساخت پاور پوینت قرار بدهید با تشکر

  2. 1395/07/12

    مقالتون خیلی بهم کمک کرد. مرسی

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.