یک موضوع پایان نامه خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد

ویژگی های موضوع پایان نامه عالی چه هست؟

بدون ديدگاه

ویژگی های موضوع پایان نامه عالی چطور هست؟ همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین چالش‌ های دوره کارشناسی ارشد و دکتری، نوشتن پروپوزال‌ است. اغلب دانشجو های ما در تهیه و نوشتن یک پایان نامه با کیفیت کوتاهی می‌کنند و معمولا آن را با عجله و با بی میلی انجام می‌دهند. در حالی که یک پایان نامه، نشان دهنده توانایی دانشجو است او می‌تواند با به کارگیری تمام آموخته های خود، یک پایان نامه عالی را به نگارش درآورد.

اما قبل از نوشتن پایان نامه لازم است یک موضوع مناسب و خوب انتخاب کنید. انتخاب موضوع مناسب یکی از ارکان‌ های مهم تهیه پاورپوینت و نوشتن پایان نامه است. در واقع بدون انتخاب موضوع مناسب هیچ پروژه‌ای قابل اجرا نیست و این عنوان تحقیق است که مشخص می‌کند که مسیر پژوهش و طرح نهایی تحقیق چگونه و از کجا عبور کند. پس لازم دانستیم در این مطلب از سایت کلام سبز مهم‌ترین ویژگی‌ های موضوع پایان نامه را به شما یادآوری کنیم تا به شما در انتخاب یک موضوع مناسب تا حدودی کمک کرده باشیم.

ویژگی‌ های موضوع پایان نامه

برای نوشتن یک پایان نامه عالی قبل از هر چیز باید موضوع مناسبی را انتخاب کنید. از مهم‌ترین ویژگی‌ های موضوع پایان نامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. موضوع پایان نامه باید اولویت باشد

یکی از موضوعاتی که همیشه در پیش روی محقق قرار دارد، این است که در هر زمانی مسائل گوناگونی در مقابل شما قرار دارد. شما به تنهایی قادر به حل و تحقیق درباره آن نیستید. پس لازم است موضوعی را برای پایان نامه خود انتخاب کنید که در برابر سایر موضوعات اولویت داشته باشد.

۲. موضوع تحقیق باید تازه و نو باشد

یکی دیگر از ویژگی های موضوع پایان نامه که باید به آن توجه کنید، تازه بودن موضوع است. در واقع هر تحقیق باید موضوع تازه‌ای را مورد بررسی قرار دهد. هر چند گاهی اوقات لازم است تحقیق گذشتگان را بررسی کنید تا اثرات پدیده‌ای در دو محیط و یا در دو زمان را با هم مقایسه کنید. اما همیشه با استناد به این دلیل نمی‌توانید به تکرار تحقیقات قبلی بپردازید. بهترین کار ارائه یک موضوع تازه و جالب است تا حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشید.

۳. موضوع پایان نامه قابل اجرا باشد

گاهی اوقات برخی از موضوعات تنها قابلیت این را دارند که در ذهن انسان باقی مانده و قابل اجرا نیستند. یا با توجه به شرایط موجود در جامعه، امکانات و فناوری لازم برای اجرای آن وجود ندارد. پس بهتر است از انتخاب چنین موضوعاتی خودداری کنید.

۴. موضوع باید با توانایی علمی شما همسان باشد

برای انتخاب یک موضوع خوب، لازم است توانایی علمی خوددرای را نیز در نظر بگیرید. زیرا بسیار پیش آمده که دانشجو برای پایان نامه خود موضوعی را انتخاب کند که توانایی و اطلاعات کافی درباره آن را نداشته باشد.

۵. به دامنه موضوع تحقیق توجه کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌ های موضوع پایان نامه، توجه به دامنه موضوع است. زیرا گاهی اوقات دیده شده که دانشجو با انتخاب یک موضوع خیلی جزئی، وارد حواشی شده و باعث نارضایتی داوران شده است. این در حالیست که انتخاب یک موضوع کلی نیز به نفع شما نیست و امکان داشتن یک اجرای خوب را از شما می‌گیرد. برای مثال به موارد زیر توجه کنید:

 • موضوع《 بررسی عوامل موثر بر نشست یک ساختمان》خیلی گسترده و کلی است و شما به راحتی نمی‌توانید آن را اجرا کنید.
 • موضوع 《 بررسی تاثیر جنس لباس کارگران ساختمان برای حضور به موقع در سر کار》از موضوعات بسیار جزئی است که ارزشی برای انجام تحقیق ندارد.

۶. پیش بینی مشکلات و محدودیت‌های موضوع پایان نامه

اگر می‌خواهید موضوع شما تاثیر زیادی در مخاطبان داشته باشد، باید به محدودیت‌ های زمان ارائه و مشکلات پیش رو نیز توجه کنید. به عبارتی شما باید با توجه به تمام محدودیت‌ ها، موضوعی را انتخاب کنید که در رسیدن به موفقیت شما را با ناکامی مواجه نکند.

۷. از قبل نباید نتیجه تحقیق شما مشخص باشد

گاهی اوقات دانشجو موضوعی را انتخاب می‌کند که از بدیهیات بوده و همه افراد جواب سوالات مربوط به موضوع تحقیق را می‌دانند. پس شما باید موضوعی را برای پایان نامه خود انتخاب کنید که موضوع تحقیق بدیهی نبوده و حضار جواب سوالات مربوط به آن را ندانند.

۸. موضوع پایان نامه نباید خیلی طولانی باشد

از دیگر ویژگی های موضوع پایان نامه، مختصر بودن آن است. در واقع موضوع شما باید در اوج سلاست و بلاغت، نشان دهنده زمینه تحقیق نیز باشد.

۹. شما باید به موضوع مورد تحقیق علاقه داشته باشید

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ های موضوع پایان نامه، علاقه محقق به موضوع مورد تحقیق است. اگر شما به موضوع علاقه نداشته و از سر اجبار آن را انجام دهید، آن گونه که باید و شاید نمی‌توانید رضایت داوران و حاضران در سالن را به دست آورید.

۱۰. موضوع پایان نامه باید هدفمند باشد

موضوع پایان نامه باید با هدف باشد

شما برای انتخاب یک موضوع باید هدف مشخصی داشته باشید تا به آنچه که انتظار دارید، دست پیدا کنید. در واقع در صورتی که انتخاب موضوع با هدف خاصی انجام نشود، پس از انجام پایان نامه از نتیجه آن راضی نخواهید بود.

۱۱. موضوع پایان نامه نباید شامل سوال باشد

خوب است بدانید که مطرح‌ کردن سوال در موضوع پایان نامه و پروپوزال به‌ دور از منطق است. پس باید سعی کنید موضوعی را برای پایان نامه انتخاب کنید که جذاب بوده و شامل سوال نباشد.

۱۲. موضوع پایان نامه باید ساده و قابل فهم باشد

خوانایی و قابل فهم بودن موضوع پایان نامه از دیگر ویژگی های موضوع پایان نامه است. در واقع عنوان و موضوعی که انتخاب کردید، نباید مبهم باشد و باید خواننده را با یک نگاه به مفهوم تحقیق و پروپوزال شما برساند.

۱۳. با قانون و فرهنگ کشور در تضاد نباشد

در صورتی که از موضوعی برای پایان نامه خود استفاده کنید که با قوانین کشور در تضاد باشد، از اول کار دانشگاه موضوع شما را رد کرده و با آن موافقت نمی‌کند.

۱۴. موضوع پایان نامه نباید دارای کلمات اختصاری باشد

در حالت کلی بهتر است در پایان نامه خود از کلمات اختصاری استفاده نکنید. حتی موضوع پایان نامه! در صورتی که در متن پایان نامه نیز از چنین عباراتی استفاده کردید، باید در یک قسمت به توضیح آن بپردازید.

۱۵. موضوع انتخابی نباید سخت و پیچیده باشد

برخی از دانشجوها تصور می‌کنند هنگامی که موضوع پایان نامه آن‌ها سخت و پیچیده باشد، بدون شک نمره کاملی دریافت خواهند کرد. در حالی که این تصور کاملا اشتباه بوده و گاهی موضوع پایان نامه بسیار ساده بوده اما توانسته مشکلی را در جامعه حل کند.

برای انتخاب موضوع پایان‌ نامه به چه چیزهایی نیاز داریم؟

در قسمت پایانی مقاله می‌خواهیم شما را با عواملی آشنا کنیم که در انتخاب موضوع پایان تاثیر زیادی دارند. این عوامل عبارتند از:

 • داشتن زمان و حوصله برای انجام مطالعات لازم
 • داشتن نوآوری و خلاقیت
 • برخورداری از روحیه بالا و انگیزه برای شروع و ادامه پژوهش
 • نوشتن سؤال‌ها و مشخص کردن متغیرها
 • اهمیت دادن به پرسش‌ های ساده و ابتدایی مطرح شده
 • مطالعه مقالات مختلف و پژوهش‌های انجام شده گذشته
 • مطالعه کردن مطالب مرتبط با رشته تحصیلی خود و بررسی متغیرها
 • تلاش مداوم و داشتن پشتکار
 • مشورت کردن با استاد راهنما

سخن آخر

همانطور که اشاره شد، موضوع پایان نامه یکی از اصلی‌ترین ارکان‌ های نوشتن پایان نامه است. به همین دلیل باید در انتخاب آن‌ بسیار دقت کنید تا موضوع مناسبی را برای پایان نامه خود انتخاب کنید. ما نیز در این مطلب مهم‌ترین ویژگی‌های موضوع پایان نامه را بر شمردیم و از عوامل تاثیر گذار روی موضوع پایان نامه سخن گفتیم. به نظر شما علاوه بر موارد گفته شده، یک موضوع خوب باید چه ویژگی‌های دیگری داشته باشد؟ نظرات شما به کامل کردن این مقاله کمک زیادی خواهد کرد.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه به صورت گام به گام     کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.