مدت زمان دفاع چقدر است

مدت زمان دفاع پایان نامه و مدیریت آن

۶ ديدگاه

مدت زمان دفاع پایان نامه از جمله سوالات پرتکراری هست که دانشجویان به ویژه دانشجویانی که دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد دارند می پرسند. در این نوشته قصد دارم علاوه بر ذکر این نکته توضیحاتی برای مدیریت زمان در جلسه دفاع از پایان نامه بپردازم.

 زمان دفاع از پایان نامه به طور معمول و متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه متغیر است و بستگی به دانشگاه، اساتید و موارد دیگری دارد. بنابراین اگر قصد دفاع از پایان نامه ارشد خود دارید تمرینات خود را برای مدت زمان میانگین ۲۵ دقیقه برنامه ریزی کنید.

مدت زمان دفاع پایان نامه با اتمام آن به هیچ وج افزایش نمی یابد و این شما هستید که باید آن را مدیریت کنید. برای این کار شما باید بارها و بارها قبلا تمرین داشته باشید و مثل یک درخت شاخ و برگ های اضافه را حذف کنید.

یک کار اشتباه در زمان دفاع پایان نامه

مدت زمان دفاع پایان نامه

متاسفانه برخی دانشجویان یک راه اشتباه دیگری در پیش می گیرند و به جای این که مطالب خود را دسته بندی کنند و مهمترین آن ها را بیان کنند تصمیم می گیرند با عجله و تند تند ارائه خود را پیش ببرند که بتوانند جبران کمبود وقت بکنند. و مشکلی که برای این دانشجویان در مدت زمان دفاع پایان نامه به وجود می آید این طور هست که یا چند اسلاید آخر را باید بی خیال شوند و یا از طرف اساتید مورد تذکر قرار می گیرند که کمی سرعت ارائه خود را کمتر کند.

راه حل مدیریت زمان دفاع  پایان نامه چیست؟

این کار دو بخش دارد: بخش اول قبل از دفاع و در خانه باید انجام دهید و بخش دوم مربوط به زمان دفاع است. یعنی قبل از دفاع پایان نامه شما می بایست اسلاید های اضافه و یا متن هایی که خیلی مهم نیست را حذف کنید و نگران این کار نباشید. همین که اصل مطلب گفته شود کافیست. به عنوان مثال ذکر تاریخچه زیاد ضروری به نظر نمی رسد و در صورتی که مطالب مهم تری دارید می توانید از این بخش صرف نظر کنید.

بخش دوم یک تکنیک مدیریت زمان هست که البته آن هم باید از قبل تمرین کرده باشید. روش کار به این صورت است که در شروع زمان دفاع پایان نامه هر موقع که احساس کردید ۳ دقیقه از زمان پایان نامه گذشته یک نگاه گوشه چشمی به ساعت لپ تاپ خود بیاندازید. اگر احساس کردید در عمل هنوز سه دقیقه نشده است شما تند پیش رفته اید و احتمالا وقت اضاف می آورید بنابراین کمی سرعت ارائه خود را کمتر کنید.

اما اگر فکر کردید ۳ دقیقه صحبت کرده اید ولی ساعت شما مشخص کرده که شما مثلا ۵ دقیقه در حال صحبت هستید در این مورد شما کند پیش می روید و برای کم نیاوردن زمان باید به کار خود سرعت بدهید.

اگر این کار را چند مرتبه در منزل تمرین کنید انجام آن در جلسه ارائه برای شما بسیار راحت هست و می توانید مدیریت زمان خوبی داشته باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه (کلیک کنید)

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه کلیک کنید

۶ ديدگاه

 1. 1402/01/17

  سلام
  من سال ۹۸ موضوعمو ثبت کردم
  یک زمان طولانی حدود۹ماه دنبال بیماریِ مادر بودیم تا از دنیا رفتند.
  بعد از آن هربار خواستم جمع بندی کنم و برم برای ارائه یا خودم بیمار شدم یا خواهر کوچکترم یا پدرم…
  یا سیستمم قاطی کرده همه مطالبم رو قبل پروپوزال اوکی کرده بودم و فقط برای بازنویسی در ساختار پایان نامه یه اتفاق غیرقابل پیش بینی جلوی کارم وقفه مینداخت.
  الان ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد دیگه نمیتونم دفاع کنم؟
  “یکی از استادسهمیه های آزاد هشتگرد گفت پول ثابتارو ازت میگیرن میری برا دفاع”میگفت برای دکتراش همینجوری هزینه کرده و بعد از فاصله زمانی دفاع کرده؛ آیا صحت داره؟

  • 1402/01/18

   سلام
   بله، طبق روال همین طور بوده است. اما از آنجایی که قوانین دانشگاه ها تغییر می کند لازم هست حتما از آموزش دانشگاه خودتان بپرسید.

 2. 1401/02/05

  سلام وقت بخیر
  اینکه باید حد اقل شش ماه از ثبت موضوع گذشته باشه تا بتونیم دفاع کنیم درسته؟ چون من فقط پنج ماه از سنواتم مونده.
  ممنون میشم جواب بدید.

  • 1401/03/26

   سلام
   معمولا زمانی که ترم دفاع پایان نامه شروع میشه نیازی نیست که شش ماه صبرکنید و می تونید بعد از انتخاب موضوع و ثبت شروع به کار کنید و محدودیتی نداره.

 3. 1399/05/07

  سلام من هنوز یک خط هم از پایان نامه شروع نکردم ۴ ماه فرصت دارم تو ۴ ماه میشه انجامش داد؟

  • 1399/05/09

   سلام
   به هر حال زمان از دست رفته است ولی بازم به جای حسرت گذشته هر چه زودتر شروع کنید و برنامه ریزی انجام دهید بهتر است. در کل اگر تلاش کنید می توانید جبران نمایید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.