جستجوی پیشرفته در گوگل

رازهای جستجوی دقیق در گوگل

۱ دیدگاه

به جرات می توان گفت همه افرادی که با اینترنت سروکار دارند برای جستجو های خود از موتورهای جستجو به ویژه گوگل استفاده می کنند. ولی متاسفانه اغلب افراد روش دقیق جستجوی دقیق در گوگل برای کسب نتایج خود را نمی دانند. به همین خاطر با صرف وقت زیاد از بین انبوه اطلاعات ضعیف ترین نتیجه مورد نظر را پیدا می کنند و اغلب از نتیجه به دست آمده ناراضی هستند.

در این مقاله قصد دارم روش هایی به شما آموزش دهم که بتوانید با صرف وقت اندک به نتیجه دلخواه خود برسید. روش هایی که خواهیم گفت برای یافتن مطالب عمومی و نیازهای روز مره بسیار مفید و موثر است ولی محقق و یا دانشجو هستید و نیاز به پیدا کردن مقالات علمی دارید می توانید از آموزش جستجوی علمی با گوگل اسکالر استفاده کنید که بسیار می تواند در پیدا کردن مقاله مورد نظر در زمان اندک به شما کمک کند. و اما شاید برای شما جالب باشد که موتور جستجوی گوگل تا چه اندازه امکانات مفید دارد و ما از آن استفاده نمی کنیم. خب، تا دیر نشده بریم سراغ آموزش.

فرض کنید شما می خواهید درباره اصول مطالعه مقالات علمی جستجویی را انجام دهید. در حالت عادی وقتی این جمله را در گوگل وارد می کنید مطابق شکل می بینید که حدود ۷۸۰۰۰۰ نتیجه وجود دارد یعنی ۷۸۰ هزار صفحه اینترنتی هست که به نحوی در آن از این جملات استفاده کرده اند و شاید اصلا آن چیزی نباشد که به کار درد شما بخورد.

 

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل 1

 

  • برای جستجوی دقیق تر باید دو طرف جمله از علامت ”   ” استفاده کنیم یعنی در گوگل بنویسیم : ” اصول مطالعه مقالات علمی ” حال مشاهده می کنید که نتایج بسیار کمتر و البته دقیق تر شده است یعنی به ۸ نتیجه ! منتهی می شود و شما به راحتی می توانید آن را پیدا کنید. این به خاطر این است که در عنوان مقالعه از این موضوع استفاده شده و می توان نتیجه گرفت که کل مقاله در همین رابطه است.

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل 2

 

 

  • اگر می خواهید در سایت خاصی موضوعی را جستجو کنید می توانید از این روش استفاده کنید.

ابتدا در جعبه جستجوی گوگل واژه site را تایپ کنید سپس نام سایتی که قرار است در آن جستجو کنید را بنویسید و در انتها کلمه مورد جستجو را تایپ کنید. مثلا اگر بخواهید در این  وب سایت تمام مطالبی که در رابطه با پاورپوینت نوشته شده را پیدا کنید مثل تصویر زیر عمل کنید.

 

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل 3

 

  • یکی از پرکاربرد ترین روش ها این است که نوع خاصی از فایل ها را بخواهیم در گوگل جستجو کنیم.

مثلا می خواهیم مطالبی در مورد فوتبال به صورت Pdf جستجو کنیم برای این کار عبارت filetype: (به معنی نوع فایل) را در نوار جستجوی گوگل تایپ می کنیم و سپس عبارت مورد نظر را می نویسیم. واگر فایل به صورت پاورپوینت بخواهید به جای pdf باید pptx را تایپ کنید و برای عکس مثلا png مشاهد می کنید که تمام مطاللب جستجو شده بر اساس نوع فایلی که شما نیاز داشتید به دست آمد. به تصویر زیر توجه کنید:

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل 4

 

 

 

  • در صورتی که بخواهید در متن یک مقاله عبارت مورد جستجوی شما باشد از دستور زیر استفاده کنید.

Intext: و بعد از آن عبارت خود را بنویسید.

نحوه جستجوی پیشرفته در گوگل 5

  • در صورتی که بخواهید خیلی دقیق عبارت خود را بدست بیاورید و از عبارت inurl: استفاده کنید.

 

  • اگر وب سایتی را پیدا کردید و تصمیم گرفتید که وب سایت های مرتبط با آن را پیدا کنید می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

Related: و سپس نام سایت را بعد از آن می آورید. با این کار وب سایت هایی که در این زمینه فعالیت دارند را پیدا می کنید.

این مهم ترین نکاتی بود که برای شما در جستجوی گوگل مورد استفاده قرار می گیرد. امیدوارم از این مقاله هم استفاده ببرید.

۱ دیدگاه

  1. 1395/09/22

    سلام عالی بود. آموزش با تصویر خیلی بهتره.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.