ترس از شروع ارائه و دفاع پایان نامه

۷ نکته موثر برای کنترل ترس از ارائه

۲ ديدگاه

برای ترس از ارائه و سخنرانی دلایل مختلفی ذکر شده است که برخی از آنها مربوط به جنبه روانشناسی و برخی دیگر مربوط به زیست شناسی بدن است. هنگامی که ما می ترسیم چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

وقتی در جلسه ارائه کنفرانس اسم ما را می برند و قرار است ارائه خود را انجام دهیم  آدرنالیین در خون ترشح می شود در این حال بدن شروع به عرق کردن می کند، ضربان قلب بالا می رود و در این لحظات مثانه نیز منقبض می شود و نیاز به تخلیه دارد. اتفاق دیگری که می افتد این است که مردمک چشم گشاد می شو د به همین خاطر است که چیزهای نزدیک را به خوبی نمی توانیم ببینیم ولی افراد حاضر در جلسه را به خوبی می بینیم.

آیا ترس از ارائه چیز بدی است؟

خیر، اتفاقا ما به این ترس نیاز داریم چرا که اگر نبود به هر طریقی که دوست داشتیم ارائه خود را انجام می دادیم و این واقعا بد بود که هیچ هیجان و احساس مسئولیتی نداشتیم پس کمی ترس لازم است که ما از قبل مطالب خود را با دقت انتخاب کنیم و برای این کار تمرین نیز داشته باشیم.

نکته جالب این است که نه تنها افراد معمولی بلکه کسانی که سال ها نیز سخنرانی داشته اند خود اقرار داشته اند که در اول هر سخنرانی می ترسند. ولی تفاوتی که این گونه افراد دارند این است که یاد گرفته اند چطور ترس خود را مدیریت کنند. شاید این را شنیده با شید که گاندی رهبر بزرگ هند در اولین سخنرانی خود از شدت ترس بیهوش شد!

کنترل ترس از سخنرانی -گاندی

ما چه کاری باید انجام دهیم تا نترسیم؟

و اما در زیر هفت راهکار بیان شده است که می تواند در کنترل ترس از ارائه به شما کمک کند

 • هرگز سعی نکنید ترس خود را سرکوب کنید بلکه آن را به عنوان قسمتی از واکنش طبیعی بدن بپذیرید. با این کار حس بهتری به شما دست خواهد داد.
 • همان طوری که در کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم ذکر شد باید محوریت و شروع و پایان مناسبی برای ارائه خود پیدا کنید و در حقیقت همه چیز را از قبل مهیا کرده ویک نقشه ذهنی برای خود ترسم کنید.
 • این جمله را در ذهن خود تکرار کنید که دیگران برای دیدن ترس و اضطراب شما نیامده اند و از ترسیدن شما هم هیچ لذتی نخواهند برد. دیگران آمده اند تا از معلومات شما استفاده کنند و از اقتدار و تسلط شما لذت ببرند. برای اثبات این حرف کافیست خود را جای مخاطب بگذارید آیا شما از ترسیدن فرد ارائه دهنده لذت می برید؟ پس از قضاوت نادرست در مورد خود بپرهیزید.
 • استفاده از طنز بسیار مفید است مثلا یکی از دوستان در جلسه سمیناری می گفت ” من نمی دانم کسی که خودش ترس داره چطور می خواد نحوه ارائه را به دیگران بیاموزد” و یا فرد دیگری می گفت” تا قبل از جلسه ارائه خودم و خدا از محتوای مطالب خبر داشتیم ولی آلان که شروع کردم فقط خدا می داند که چه می خواهم بگوییم” که بعد از خنده حضار و همراه کردن مخاطب با خودش شروع به صحبت می کرد. شما هم می توانید متناسب با جلسه ارائه خودتان یک جمله طنز آمیز به کار ببرید.
 • از دیگر عواملی که می تواند به شما کمک کند تا ترس خود را کاهش دهید، برطرف کردن برخی از نگرانی ها قبل از ارائه است. لپتاپ، فلش، فایل پاورپوینت یا هر مورد فنی که لازم است را چک کنید و چک لیستی از تمام مواردی که نیاز است را با خود داشته باشید را تهیه کنید.
 • حتما تمرین داشته باشید؛ همان طور که در کتاب ارائه موفق و ویدئو صفر تا صد دفاع از پایان نامه نیز مفصل تر ذکر کردیم اول باید تمرین ذهنی سپس ضبط صدا و سپس تمرین در جمع را حتما داشته باشید.
 • در پایان باید بگویم که در طول جلسه نگران نتیجه نباشید و بر روی ارائه خود تمرکز کنید.

پیشنهاد ویژه: صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه به همراه روش کنترل استرس (کلیک کنید)

۲ ديدگاه

 1. سلام
  در این مقاله موضوع ترس از ارائه را بخوبی بیان کردید و راهکارهای عالی بیان کردید-ممنون از مقاله خوبتان

  • 1395/07/23

   سلام دوست عزیز
   تشکر بابت نظرتان امیدوارم موفق باشید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.