انتخاب استاد راهنما

۷ معیار مهم در انتخاب استاد راهنما

بدون ديدگاه

چگونه استاد راهنما انتخاب کنیم؟

اگر هنوز استاد راهنمای خود را انتخاب نکرده اید، به دقت مطالب زیر را بخوانید تا در طول نوشتن پایان نامه کار راحت تری داشته باشید. با تجربه ای که از پایان نامه خودم و دوستانم داشتم مطالبی برای شما در زیر آورده ام که امیدوارم از آن استفاده ببرید.

خیلی عجله نکنید

سعی کنید زمانی را صرف تحقیق و بررسی استاد راهنما کنید. این کار باعث می شود که استادی پیدا کنید که با کمک آن بتوانید پایان نامه خود را سریعتر به پایان برسانید. یکی از دوستانم به خاطر عجله ای که در پیدا کردن استاد راهنما داشت فردی را انتخاب کرد  که به دلیل نداشتن معیار های متناسب با او زمانی تقریبا معادل ۲ سال را صرف پایان نامه کرد. پس به محض دیدن هر استاد قول و قرار قطعی نگذارید و بررسی های زیر را انجام دهید.

زمینه تخصصی استاد راهنما هم در نظر بگیرید

اگر تصمیم خود را گرفته اید که در چه زمینه ای کار کنید حتما با استادی کار کنید که زمینه تخصصی او نیز با شما یکسان باشد. خوشبختانه اساتید این نکته را به دانشجو تذکر می دهند که نمی توانند در این زمینه کار کنند اما برخی از دانشجویان آنقدر اصرار می کنند تا بتوانند نظر استاد را بدست آورند و نتیجه این خواهد شد که در اکثر مواقع تمام کار بر روی دوش دانشجو خواهد افتاد.

در دسترس بودن استاد

برخی از اساتید آنقدر مشغله کاری دارند که برای گرفتن یک امضا باید کلی وقت بذارید. یا این که در شهر دیگری هست و فقط برای زمان تدریس به دانشگاه شما سر می زند. شاید فکر کنید با تماس تلفنی و ایمیل می توانید تمام مسائل خود را حل کنید اما طبق تجربه ای که داشتم به این نتیجه رسیدم که هیچ چیز جای ملاقات حضوری با استاد راهنما را نخواهد گرفت و می بایست حداقل چند بار به شهر دیگری سفر کنید. البته گاهی شرایط طوری هست که باید با این شرایط کنار آمد ولی اولویت را به استادی بدهید که در محل زندگی شما و بیشتر در دسترس است.

نظم کاری استاد هم در نظر بگیرید

استاد راهنمایی که برای کار کردن با شما یک برنامه منظمی دارد و به صورت دوره ای کار شما را پیگیری می کند و از شما انتظار گزارش کار ماهانه دارد به مراتب بهتر از استادی است که شما را به حال خود رها می کند. به این ترتیب می بینید که  پایان نامه شما چقدر پیشرفت بهتری خواهد داشت.

در عمل خوش قول باشد

خوش قولی ملاک انتخاب استاد راهنما

سوابق استاد می تواند بسیار به شما کمک کند. کافیست از دانشجویانی که قبلا با آن استاد کار کرده اند بپرسید تا ببینید چقدر به تعهد خود وفادار است. ممکن است به هر دلیلی که معمولا مشغله کاری اساتید است نتوانند به آنچه که در ابتدا می گویند عمل کنند.

به شما اعتماد داشته باشد

معمولا و نه همیشه، ممکن است اساتیدی که سطح بالای علمی داشته باشند به راحتی به دانشجو اعتماد نداشته باشند که البته تا حدودی حق دارند چون دانشجویی که تلاش زیادی ندارد چون نمی تواند در موعد مقرر پایان نامه را به اتمام برساند، برای مدت زمان زیادی کد استاد را اشغال می کند و استاد نمی تواند دانشجوی جدیدی را جایگزین کند. ولی به هر حال اگر استاد نسبت به دانشجو اعتماد کمی داشته باشد؛ اعتماد به نفس را از آن خواهد گرفت.

سخت گیری و توفع بیش از حد نداشته باشد

دوستی را می شناختم که بسیار و با معلومات بود و به هر استادی راضی نمی شد. به همین خاطر تصمیم گرفت یک استاد سطح بالا را انتخاب کند. و پس از رایزنی های زیاد یکی از برجسته ترین اساتید در زمینه تخصصی خود انتخاب کرد. بعد از چند ماه به این نتیجه رسید که راه سختی را در پیش گرفته است. آن استاد موضوع بسیار سنگینی را به او محول کرده بود و از او نتیجه دلخواه خود را می خواست و علیرغم تلاش فراوانی که داشت نمی توانست دقیقا به چیزی که استاد راهنما از او می خواست برسد.

و اما چند توصیه به دانشجویان محترم

خیلی خوب است که تمام مواردی که گفته شد در انتخاب استاد راهنما مد نطر داشته باشید اما اگر با کمبود استاد مواجه شدید کمی ایدال گرایی را کاهش دهید. به یاد داشته باشید که این شما هستید که باید پروژه را انجام دهید و استاد راهنما فقط با گفتن چند نکته برای شما گره گشایی می کند و بر کار شما نظارت می کند. پس توقع نداشته باشید که استاد مثل یک هم گروهی بخشی از کار شما را انجام دهد.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه به صورت گام به گام و کاربردی

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.