استرس جلسه دفاع پایان نامه

راهکارهای عالی برای کاهش استرس دفاع پایان نامه

بدون ديدگاه

وقتی بهت اعلام می‌کنن فلان تاریخ جلسه دفاع شما قرار است برگزار شود، اولین حسی که تجربه می کنید چی هست؟ برخی  هیجان، و برخی هم ترس و نگرانی و اضطراب، احساس خوب فارغ التحصیلی، احساس گرفتن نتیجه زحمات در طول سال هایی که درس خواندیم و روی پایان نامه خودمان کار کردیم. اما هر چه به جلسه دفاع نزدیک و نزدیک تر می شویم احساساتی مثل ترس، اضطراب و استرس بر دیگر احساسات غالب می شوند. این که برای کاهش استرس در جلسه دفاع پایان نامه چه کار باید کرد تقریبا سوال ثابت دانشجویان در کلاس های آموزش دفاع پایان نامه هست و حتی ایمیل هایی که که دریافت می کنم این سوال زیاد به چشم می خورد. به همین خاطر در فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه نیز به این موضوع پرداختم که می توانید این بخش از فیلم را مشاهده کنید.

اما چیزی که لازم هست خدمت شما بگویم این هست که پیش گیری بهتر از درمان هست، بنابراین برای کاهش استرس جلسه دفاع دو اقدام کلی باید انجام داد. اقداماتی که قبل از جلسه دفاع انجام می دهیم که پیشگیرانه هست و اقداماتی که باید در حین جلسه دفاع رعایت کنیم. البته اقدامات قبل از جلسه دفاع مهم تر هست.

کاهش استرس دفاع پایان نامه قبل از جلسه

کاهش استرس جلسه دفاع پایان نامه

یک ضرب المثلی هست که می گوید یه کسی که در آب افتاده و شنا بلد نیست و در حال غرق شدن نمی توان شنا یاد داد هر چند که بهترین مربی دنیا در کنار ساحل به او آموزش شنا دهد (البته نگران نباشید جلسه دفاع اینقدر استرس آور نیست 🙂 ). خب، حالا منطور من چه هست؟ منظور این هست که برخی دانشجویان قبل از جلسه دفاع هیچ کاری به جز درس خواندن و کارهای مربوط به انجام پایان نامه را بررسی نمی کنند و در جلسه دفاع غافلگیر می شوند. یعنی بدون این که بدانند جلسه دفاع از پایان نامه چطور هست و چه طور باید یک دفاع خوب داشت مستقیم وارد جلسه دفاع از پایان نامه می شوند. در جلسه دفاع با کوچکترین اتفاقی که می افتد دست و پای خود را گم می کنند و دیگر نه خودشان و نه دیگران نمی توانند آن ها را از استرس خارج کنند. بنابراین لازم هست که قبل از جلسه دفاع کارهای زیر را انجام دهید.

همه چیز را به دقیقه ۹۰ موکول نکنید لطفا!

متاسفانه بارها و بارها شاهد این بودم که دانشجویان کارهایی که باید چندین روز یا هفته قبل از دفاع انجام دهند تازه در جلسه دفاع از پایان نامه و یا یک ربع قبل از شروع در حال انجام آن هستند. به عنوان مثال دانشجویان چند ساعت قبل از دفاع به یاد این می افتد که لازم هست برای پایان نامه پاورپوینت ساخته شود. تازه می خواهد نکات لازم را بنویسد و از طرفی با موارد فنی پاورپوینت هم روبرو می شود که استرس زیادی به دانشجو وارد می کند.

به همین خاطر به جای این که کاری کنند که کاهش استرس دفاع پایان نامه را تجربه کند استرس بیشتری به خودش وارد می کند. یکی از نکات دیگری که برخی از دانشجویان به آن توجه ندارند این هست که زمان مناسبی را برای حرکت از سمت منزل به سمت سالن ارائه در نظر نمی گیرند و به خاطر دیر رسیدن دچار افزایش استرس می شوند.

تمرین و تمرین قبل از دفاع پایان نامه

یکی از راه های  عالی برای کاهش استرس دفاع پایان نامه تمرین قبل از جلسه دفاع پایان نامه هست. قبل از جلسه دفاع پاورپوینت خود را باز کنید و چند بار از روی آن تمرین کنید. تمرین شما باید طوری باشد که احساس کنید همین الان در جلسه دفاع پایان نامه هستید. اگر لازم هست چند نفر از دوستان و آشنایان هم دور خودتان جمع کنید و برای آن ها توضیح دهید.

این تمرین علاوه بر این که باعث می شود تسلط کلامی شما افزایش یابد باعث می شود که زمان بندی مناسبی هم داشته باشید و در جلسه دفاع پایان نامه زمان از دستتان خارج نشود.

یکی از تمرینات دیگر این هست که در ذهن خودتان تمرین کند. سعی کنید یک جای آرام انتخاب کنید و کل جلسه دفاع از پایان نامه و فضایی که در آن هستید را با خود مرور کنید فرقی نمی کند با چشمان بسته یا باز هر طور که راحت تر هستید. این تمرین را دست کم نگیرید لطفا! در حین تمرین احساس می کنید که استرس دارید و این نشان دهنده این هست که دقیقا شما دارید تصویرسازی خوبی انجام می دهید. با چند با انجام این تمرین که البته به صورت مفصل در فیلم آموزشی صفر تا صد دفاع از پایان نامه ذکر کردم می توانید رفته رفته استرس خوتان را در جلسه دفاع پایان نامه کاهش دهید. در واقع مغز شما برایش این کار عادی می شود و در جلسه دفاع احساس می کنید که چه جالب انگار بارها به صورت واقعی تمرین داشته اید و استرس کمتری را تجربه خواهید کرد.

یک چک لیست داشته باشید

در برخی جلسات دفاع شاهد این بودم که دانشجو برخی چیزهایی که لازم بود همراه خود داشته باشد فراموش کرده است که در جلسه دفاع بیاورد. بنابراین چند روز قبل از دفاع یک چک لیست روی کاغذ داشته باشید که برای جلسه دفاع چه نیاز هست که همراه خود داشته باشید. مثل فلش مموری بک آپ حاوی اطلاعات دفاع پایان نامه مثل پاورپوینت، فایل پایان نامه و … این به خاطر این هست که اگر احیانا لپ تاپ شما با سیستم دانشگاه تنظیم نشد سریعا فلش خود را به کامپیوتر دانشگاه وصل کنید و جلسه دفاع را شروع کنید هر چند که لازم هست چند روز قبل بازدیدی از مکان ارائه دفاع پایان نامه داشته باشید و نکات لازم را بررسی کنید.

اگر نکات بالا را انجام داده باشید استرس شما بسیار کمتر خواهد شد اما باز اندکی استرس را تجربه خواهید کرد که البته طبیعی هست. نکاتی که باید در جلسه دفاع رعایت کنیم را خدمت شما خواهم گفت:

درگیر حواشی نشوید

یکی از مواردی که باعث عدم تمرکز دانشجویان می شود این هست که خودشان را درگیر پذیرایی در جلسه دفاع پایان نامه می کنند. این کار را باید با یکی از دوستانتان هماهنگ کنید که با خیال راحت روی ارائه خود تمرکز کنید و نخواهید فکرتان درگیر پذیرایی باشد. از دیگر مواردی که لازم هست رعایت شود این هست که به طور کلی تلفن همراه خود را خاموش کنید و یا در کیفتان بگذارید. هیچ دلیلی نیست که در حین دفاع بخواهید برای دوستتان از مغازه چند بسته آدمس بخرید و سفارشش را قبول کنید. بنابراین در این یک ساعت که برای شما جلسه مهمی هست تلفن همراه خود را از خود دور کنید.

قرار نیست کسی به شما آسیب بزند

در زمان دفاع به یاد داشته باشیم که این مکانیزم مغز هست که به ما می گوید خطری در پیش هست و تصمیم دارد ما را از این خطر آگاه کند چون فکر می کند جان ما در خطر هست. اما در ذهنتان مرور کنید که ای مغز و ذهن عزیزم از این که به فکر من هستی متشکرم و من فقط می خواهم دفاع پایان نامه خودم را انجام دهم و موفق شوم و هیچ خطری جان مرا تهدید نمی کند. با این کار مغز شما تا حدی آرام می شود و این باعث کاهش استرس دفاع پایان نامه خواهد شد.

نکته دیگر این که به خودتان یادآوری کنید که همه دوستان و عزیرانی که در جلسه حضور پیدا کردند می خواهند از ما چیزی یاد بگیرند و در اعماق قلبشان برای شما آرزوی موفقیت می کنند. بنابراین لازم نیست که از آن ها بترسیم و استرس داشته باشیم. پس آرام باشید و کارتان را با انگیزه بالا انجام دهید.

نفس عمیق بکشید

در جلسه دفاع سعی کنید چند نفس عمیق بکشید و چند ثانیه هوا را در ریه خود نگه دارید و سپس رها کنید. وقتی چند بار این کار را انجام دهید اکسیژن بیشتری به مغز شما می رسد شما آرام تر خواهید شد.

در پایان باید بگویم که انتظار نداشته باشید که صد در صد بدون استرس کارتان را انجام دهید و همه انسان ها حتی بزرگ ترین سخنران ها هم هنوز بعد از چند سال تجربه استرس را تجربه می کنند. هم این هست که استرس خود را با تکنیک های بالا مدیریت کنیم و دفاع فوق العاده و خوبی را تجربه کنیم و فارغ التحصیلی شیرینی داشته باشیم.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه (دانلودی)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.