راهنما و نحوه نوشتن پروپوزال

نحوه نوشتن پروپوزال همراه با فیلم

نحوه نوشتن پروپوزال برای پایان نامه

احتمالا شما هم به آخر خط رسیده اید و کم کم در حال فارغ التحصیلی هستید. خب در مرحله اول به شما تبریک می گویم و در ادامه قصد دارم نکاتی درباره نحوه نوشتن پروپوزال را برای شما شرح دهم. اگر هنوز دقیقا نمی دانید که پروپوزال چیست و برای چه آن را می نویسیم می توانید ابتدا لینک زیر را مطالعه کنید.

پروپوزال چیست و چرا می نویسیم؟

همچنین می توانید فیلم زیر را نیز مشاهده کنید:

 مهم ترین بخش نوشتن پروپوزال

همان طوری که در فیلم بالا ذکر شد؛ انتخاب موضوع مناسب اولین و مهم ترین قدم برای نوشتن پروپزال شما هست که می توانید در باره انتخاب موضوع مناسب نیز این مقاله را مطالعه کنید.

نحوه انتخاب موضوع مناسب

در پروپوزال خود را چگونه پر کنیم؟

در ابتدای فرم پروپوزال مشخصات کامل خودتان و اساتید راهنما و مشاور خواسته شده که باید آن ها را تکمیل کنید.

حال بریم سراع نحوه نوشتن پروپوزال و بخش های مختلف آن:

بیان مسئله در پروپوزال

در بیان مسئله شما باید یک مقدمه کلی راجع به موضوع خود بنویسید و بعد از آن طرح مشکل را بیان کنید. در واقع یک سری توضیحات تخصصی بیان می شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که همه مطالب مثل نتیجه گیری و … را دربیان مسئله نیاورید.

ضرورت انجام تحقیق

شاید بتوان گفت که جذابیت پروپوزال شما در این قسمت مشخص می شود. اگر شما بتوانید یک دلیل و ضرورت مناسبی برای موضوع خود بیان کنید می تواند بسیار به شما کمک کند. چون مشخص می کنید که کار شما یک کار بیهوده نیست و حتما نیازی را برطرف می کند.

ادبیات و پیشینه تحقیق

در این بخش شما نقش یک قاضی را ایفا می کنید. در واقع باید کارهای گذشته و اقداماتی که افراد قبلی انجام داده اند را مورد نقد و بررسی قرار دهید. در این کار باید عدالت را رعایت کنید و منصفانه بگویید که مثلا فلان مقاله این نقاط قوت و این نقاط ضعف را دارا است. اگر فکر می کنید یک مقاله بسیار عالی هست و ممکن است موضوع شما را تضعیف کند می توانید به جای تخریب آن مقاله اصلا آن را در پروپوزال خود نیاورید.

نوآوری در نوشتن پروپوزال

واضح است که اگر کار شما نوآوری نداشته باشد اصلا انجام دادن آن هم هیچ نیازی نیست. پس در این بخش باید نوآوری کار خودتان را بیان کنید. گاهی ممکن است این نوآوری در حوزه مکانی باشد. به عنوان مثال درست است که این کار قبلا انجام شده است اما شما در یک منطقه خاص انجام داده اید و یا ممکن است متغییری را افزایش یا کاهش داده باشید و موضوع شما یک نوآوری به حساب بیاید.

اهداف تحقیق در پروپوزال

در نوشتن پروپوزال اهداف اصلی و فرعی باید ذکر شود. اهداف اصلی همان کاری است که شما دقیقا قصد انجام آن را دارید. اما اهداف فرعی زیر شاخه اهداف اصلی شما به شمار می آید و اهمیت اهداف اصلی شما را ندارد. در این مورد در فیلم پروپوزال نویسی کامل توضیح داده شده است.

روش تجزیه و تحلیل

در این بخش باید بیان کنید که با استفاده از چه ابزاری می خواهید داده های خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. معمولا رشته های فنی مهندسی از نرم افزارهای شبیه ساز و علوم انسانی از پرسشنامه و … استفاده می کنند که می بایست نام آن ها در این بخش بیان شود.

دانلود یک نمونه پروپوزال آماده

پاسخ به یک سوال درباره نحوه نوشتن پروپوزال

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که شاید مطالبی در پروپوزال خود بیاوریم ولی در هنگام نوشتن پایان نامه متوجه شویم که این کار شدنی نیست و باید از روش دیگری اقدام کنیم. در این صورت چه باید کرد؟

خب، زمانی که شما در حال نوشتن پروپوزال هستید در واقع دارید یک طرح کلی را انجام می دهید و هنوز نمی دانید که دقیقا به نتیجه مورد نظر می رسید یا خیر. پس نگران نباشید که مو به مو آنچه که در پروپوزال نوشته اید باید اجرا شود.

اما نکته مهم این است که شما نمی توانید کل ساختار و موضوع خودتان را عوض کنید بلکه باید از همان موضوعی که در پروپوزال قید کرده اید استفاده کنید.

پیشنهاد های ویژه زیر را با کلیک بر روی تصاویر ببینید.

 

1- فیلم کامل نحوه نوشتن پروپوزال

فیلم نحوه نوشتن پروپوزال

3 ساعت فیلم راهنمای گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع پایان نامه

فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه

 

 

3 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *