متن تقدیر و تشکر دفاع پایان نامه

متن تقدیر و تشکر در جلسه دفاع پایان نامه

۳ ديدگاه

برای بسیاری از دانشجویان این سوال مطرح است که در جلسه دفاع پایان نامه چطوری از استادان و کسانی که در جلسه دفاع شرکت کردند تقدیر و تشکر کنند. متن تقدیر و تشکر کاملا سلیقه ای است و هر فرد متناسب به جلسه دفاع و افرادی و شخصیت هایی که در آن جلسه حضور دارند می تواند متن تقدیر و تشکر خود را آماده کند. اما با این وجود باید یک سری نکات و چارچوب هایی نیز رعایت شود.

همان طوری قبلا که در فیلم آموزشی صفر تا صد دفاع پایان نامه و همچنین فایل صوتی ۱۰۱ اشتباه رایج در جلسه دفاع تاکید کرده بودم، رعایت نکردن یک مورد به ظاهر ساده باعث شد دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد به مرز اخراج برسد.

قضیه متن تقدیر و تشکر چی بود؟

در یکی از جلسات دفاع، دانشجویی که قصد دفاع داشت از یکی از استادان به حد اغراق آمیزی تعریف و تمجید می کند. این مورد به حدی بوده که یکی از استادان که ناظر جلسه دفاع بوده مشکوک می شود که چرا تا این حد زیاد و اغراق آمیز این تقدیر و تشکر انجام شده است. بعد از جلسه دفاع استاد ناظر که کنجکاو شده به بررسی این موضوع می پردازد و متوجه می شود که این دانشجو با یک پایان نامه جعلی و با ترفندهایی نظر استاد خودش را جلب کرده و پس از گرفتن امضاها و رایزنی های زیاد و واسطه قرار دادن آن استاد پایان نامه خود را به جلسه دفاع آورده بود.

مورد دیگر این که این پایان نامه قبلا دفاع شده بود و آن دانشجو فقط اندکی تغییر در عنوان داده بود و به قول استاد ناظر جلسه دفاع، این کار دانشجو از مصادیق یک سرقت علمی به حساب می آمد. بعد از پیگیری و به جریان انداختن پرونده برای آن دانشجو، حالا با توجه به نظر دانشگاه او احتمالا می بایست اخراج شود.

پس دقت داشته باشیم که برای دیگران چه اساتید و یا سایرین که در جلسه دفاع ما شرکت کرده اند زیاد جالب نیست که مدت چند دقیقه را بخواهیم به تعریف و تمجید بپردازیم. پس باید مدیریت زمان را در جلسه دفاع پایان نامه داشته باشیم چون همان طوری که می دانید زمان جلسه دفاع که دانشجو در اختیار دارد ۳۰ دقیقه است و مثلا می تواند تقدیر و تشکر را در کمتر از یک دقیقه و حتی ۳۰ ثانیه انجام دهد. متن نمونه برای تقدیر و تشکر در زیر آورده شده که می توانید آن را بگویید و یا در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

بهتر است متن تقدیر و تشکر را چند بار تمرین کنیم تا نیازی به خواندن آن از روی کاغذ نباشد و به تماس چشمی که با حضار و اساتید داریم همزمان بتوانیم تقدیر و تشکر هم انجام دهیم.

نکاتی برای متن تقدیر و تشکر

متن تقدیر و تشکر چگونه باید باشد؟

همان طوری که در ابتدا نیز خدمت شما عرض کردم متن تقدیر و تشکر کاملا سلیقه ای است. مثلا شما می توانید بگویید:

“با سلام و تشکر از شما استادان محترم و حضار گرامی؛ در این پایان نامه قصد داردم به …بپردازم.”

یا “با عنایت به لطف پروردگار و کسب اجازه از شما استادان محترم می خواهم در این جلسه به این موضوع بپردازم که …”

و حتی یک بیت شعر متناسب بخوانید. البته در مقاله نحوه شروع کنفرانس به طور کامل به این موضوع و پرداخته شده است.

به طور خلاصه منظور من این هست که نحوه تقدیر و تشکر شما نباید اغراق امیز به نظر برسد و البته در کمتر از یک دقیقه باید تمام شود. امیدوارم این تجارب و آموزش های وب سایت بتواند به شما کمک کند که جلسه دفاع خوبی داشته باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه     کلیک کنید

۳ ديدگاه

 1. 1401/08/17

  دفاعم نزدیکه و من هزینه پذیرایی ندارم 😢

 2. خیلی ممنون. دوشنبه جلسه دفاع داشتم
  حالا من یک متن خودم اینجا اضافه کنم
  ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به حضار گرامی و اساتید و داوران عزیز به خصوص ………….. که زحمت داوری این پژوهش را خواهند کشید
  در این پایان نامه قصد دارم به ………………. بپردازم

  • 1398/06/16

   ممنون ازاینکه متن خودتون راهم اضافه کردید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.