پاورپوینت انگلیسی یا فارسی ارشد

پاورپوینت انگلیسی بهتره یا فارسی؟

۲ ديدگاه

زمانی که دانشجو بودم، برخی از اساتید برای ارائه سر کلاس تاکید زیادی داشتند. البته تاکیدشان هم به جا بود و در واقع ما را آماده جلسه دفاع پایان نامه می کردند. برخی از اساتید نکاتی هم در حین ارائه مطرح می کردند که جالب توجه بود.

اما نکته ای که شاید به آن توجهی نشده بود این بود که برخی از دوستان پاورپوینت هایی ارائه می کردند که متن آن کاملا انگلیسی بود. این سوال در ذهنم بود که اون فرد مطلبی را با زبان فارسی بیان می کند پس چرا پاورپوینت انگلیسی تهیه کرده است. شاید فکر می کردم  پاورپوینت انگلیسی شاید به نظر فرد ارائه دهند باکلاس تر! باشه.

اصلا فلسفه پاورپوینت چی هست؟

وقتی بیشتر فکر کردم متوجه شدم که ما داریم فلسفه ارائه با پاورپوینت را فراموش می کنیم. در واقع پاورپوینت ابزاری هست که به کمک فرد ارائه دهنده می آید تا بتواند مطالب خودش را با تصاویر، فیلم و جملات کوتاه به مخاطب منتقل کند و علاوه بر این که خودش فراموش نمی کند یک سیر منطقی هم دنبال کند.

اما اگر قرار باشد کاری کنیم که درک محتوا برای مخاطبان سخت تر شود آنگاه به بیراه رفته ایم. الان تا حدودی برایتان روش شده است که آیا باید از پاورپوینت انگلیسی استفاده کنیم یا خیر؟ اما ادامه ماجرا هم بخوانید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

داستان و تجربه یکی از دوستان در جلسه دفاع پایان نامه

یکی از دوستان می گفت که در یکی از جلسات دفاع پایان نامه، دانشجو از پاورپوینت انگلیسی استفاده کرده بود. بعد از اتمام ارائه یکی از اساتید یک جمله ای کلیدی را به این صورت مطرح کرد:

” شما که فارسی صحبت می کنید پس چرا از پاورپوینت انگلیسی استفاده کرده اید؟”

چند لحظه خودتان را در یک جلسه ارائه تصور کنید که تمام متن پاورپوینت انگلیسی هست، به نظر شما چند نفر از حضار می توانند مثل زبان فارسی درک روشنی از متن شما داشته باشند؟

یعنی هیچ گاه از پاورپوینت انگلیسی استفاده نکنیم؟

پاورپوینت انگلیسی یا فارسی

همان طوری که در قسمت قبلی یعنی فلسفه پاورپوینت اشاره شد باید کاری کنیم که درک محتوا برای مخاطب ساده شود. مثلا بدیهی است که اگر در کشور خارجی که زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی آن ها است از متن فارسی استفاده شود اشتباه است چون درک آن ها از زبان فارسی کم و شاید هیچ درکی نداشته باشند.

و البته یک جای دیگر هم که باید از متن انگلیسی استفاده شود برای دانشجویان رشته های زبان انگلیسی هست. تصور کنید فردی در حال دفاع از پایان نامه ارشد یا دکتری زبان انگلیسی است و همه اساتید هم در جلسه به زبان لاتین صحبت می کنند شما در این مواقع از چه متنی استفاده می کنید؟ روشن است به خاطر فضای حاکم بر جلسه دفاع نیاز است که متن انگلیسی در پاورپوینت وجود داشته باشد تا فارسی یا به عبارتی دیگر چون به قرار است به زبان انگلیسی دفاع شود باید به همان صورت هم نوشته شود.

اما یک نکته ی دیگر که شاید در ذهن شما به وجود آمده باشد این هست که رشته تحصیلی من طوری هست که برخی از جملات یا اصطلاحات تخصصی را باید به زبان اصلی ذکر کنم تا مفهوم منتقل شود، آیا نباید مطلقا از آن ها استفاده شود؟

منظور من از این مطالبی که ذکر شد این بود که تمام متن پاورپوینت انگلیسی نباشد و گرنه هیچ اشکالی ندارد که فقط برخی از واژه ها را به زبان لاتین آورده شود تا درک آن راحت تر شود. والبته سعی کنید که تلفظ صحیح آن ها را بیاموزید که با تلفظ نادرست بیان نشود.

امیدوارم که از این مقاله هم لذت برده باشید و تجربه خود یا دوستانتان را برای ما به ایمیلی که در وب سایت هست ارسال کیند تا بقیه دوستان هم استفاده کنند و البته نظر خودتان هم در زیر این مقاله درج کنید.

پیشنهاد ویژه: فیلم نحوه ساخت پاورپوینت برای پایان نامه

۲ ديدگاه

  1. 1396/10/16

    با سلام – به نظر بنده بهتره تا جایی که میشه از تصاویر استفاد بکنیم وکمتر از نوشته در پاورپویت استفاده شود – تعداد اسلاید ها هم بیش از ۱۵تا نباشد و در هر اسلاید به طور میانگین ۲-۳ دقیقه توضیح داده شود تا برای شنونده جالب باشد (دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی)

    • 1396/10/16

      با تشکر از نظر و نکات خوب شما

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.