doi مقالات چیست

Doi مقاله چیست؟

بدون ديدگاه

اگر دانشجو یا پژوهشگر هستید و می خواهید مقاله دانلود کنید به احتمال زیاد به DOi مقاله نیاز داشته اید. DOi برگرفته از اول کلمات Digital Object Identifier به معنای شناسه دیجیتالی شی است. به عنوان مثال اگر در برخی وب سایت ها قصد دانلود مقاله داشته باشید شما از چند طریق می توانید دانلود خود را انجام دهید که یکی از روش های داشتن DOi مقاله است.

فرض کنید در شهری دنبال خانه دوستتان می گردید. در این صورت شما آدرسی دارید که مستقیما به منزل دوستتان هدایت می شوید و می توانید با آن آدرس او را بیابید.

DOi مقاله هم به همین صورت عمل می کند و در واقع یک آدرس یکتا برای هر مقاله هست که ناشران معتبر برای هر کدام از مقالات خود قرار می دهند. شما با داشتن DOi مقاله هر گاه خواستید می توانید به آن مقاله دسترسی پیدا کنید.

شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که اگر Url  یک مقاله هم داشته باشیم می توانیم برای همیشه آدرس مقاله را داشته باشیم. Url در واقع همان آدرسی هست که در مرورگر وارد می کنید. به عنوان نمونه همین مقاله که دارید مطالعه می کنید، اگر به نوار مرورگر نگاه کنید می توانید Url آن را ببینید . اما گاهی اوقات به علت مسائل فنی و اشکالاتی که برای سایت های مقاله به وجود می آید مجبور می شوند که Url مقاله را تغییر دهند. به عنوان مثال تغییر نام سایت باعث به هم خوردن Url می شود. اینجاست که نیاز به یک آدرس همیشگی برای یک مقاله احساس می شود. به همین خاطر DOi به وجود آمد که حتی با تغییر نام سایت هم شما می توانید به مقاله مورد نظر دسترسی داشته باشید.

DOi از چه اجزایی تشکیل شده است؟

DOi مقاله با شماره ۱۰ شروع می شوند و اگر بخواهیم یک DOi را بررسی کنیم به شکل زیر هست:

doi-مقالات

اگر از سمت چپ این DOi را بررسی کنیم به این صورت هست که تا قبل از علامت / مربوط به کد ناشر و بعد از آن مربوط به سند و یا همان مقاله مورد نظر است. به عنوان مثال DOi بالا مربوط به سایت ieee  و یک مقاله مربوط به رشته فنی مهندسی است.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی راهنمای انتخاب موضوع و مقاله به صورت گام به گام و کاربردی (کلیک کنید)

(در این فیلم ۵ ساعته اصول پژوهش و مطالب فوق العاده زیادی خواهید آموخت که باعث می شود شما به یک پژوهشگر قوی تبدیل و زودتر به نتیجه برسید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.