نکات مهم درباره گواهی موقت کارشناسی ارشد

همه چیز درباره گواهی موقت کارشناسی ارشد

بدون ديدگاه

گواهی موقت کارشناسی ارشد چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا بسیاری از دانشجویان قبل از گرفتن دانشنامه تحصیلات تکمیلی به دنبال گرفتن گواهی موقت فارغ‌التحصیلی هستند؟ فک می‌کنم اینا از مهمترین سوالاتی هستند که به ذهن دانشجویان درباره گواهی موقت کارشناسی ارشد خطور می‌کنه.

فرض کنید بعد از فارغ التحصیلی قصد دارید بر اساس مدرک تحصیلی خود در جایی مشغول به کار شوید یا اینکه اگر آقا باشید برای رفتن به خدمت سربازی مدرک خود را ارائه کنید تا کمی در حال روز خدمت شما تاثیر بهتری داشته باشد. 🙂 در این حالت وقتی به دانشگاه مراجعه می کنید و درخواست مدرک تحصیلی می کنید مسئول مربوطه میگه مدرک شما هنوز آماده نیست و ممکنه حتی یک سال طول بکشه تا آماد بشه!

در این حالت چه باید کرد؟ عصبانی می شوید یا فکر می کنید باید بی‌خیال مدرک تحصیلی خود شوید؟ خیر، جای نگرانی نیست. قانون پیش‌بینی این موضوع را کرده و شما می توانید فعلا گواهی موقت از دانشگاه دریافت کنید که کارتان راه بیافتد و بعد مدرک اصلی را تحویل بگیرید.

نکته ای در مورد گواهی موقت کارشناسی ارشد

اما قبل از اینکه بریم سراغ مطالب و نکات دیگر لازم هست چند مورد را خدمت شما بگویم تا اطلاعات بیشتری از گواهی موقت کارشناسی ارشد پیدا کنید. ببینید،بعد از ورود به مقطع کارشناسی ارشد، اتمام آن به دو صورت هست: یک روش فارغ التحصیلی به روش آموزش محور و همچنین فارغ التحصیلی به روش پژوهش محور. اما تفاوت روش آموزش محور و پژوهش محور چیست؟

به طور خلاصه در روش پژوهش محور شما باید غول مرحله آخر یعنی نوشتن پایان نامه و دفاع از آن را انجام دهید. اما در روش آموزش محور باید چند واحد را به عنوان درس سمینار بگذرانید.

همچنین در روش پژوهش محور می‌توانید پایان نامه خودتان را به کتاب تبدیل کنید و یا شروع به نوشتن مقالات علمی مثل ISI کنید که حتی می توانید بر اساس موضوع پایان نامه شما باشد.مقاله ISI از معتبرترین مقالات پژوهشی است که می‌توانید آن را در مجلات معتبر چاپ نمایید. لازم هست این را هم بگویم که هم در گواهی موقت و هم در مدرک اصلی شما روش پژوهش محور و آموزش محور درج می‌شود.

دانشجویان پژوهش محور بعد از گذراندن واحد پایان نامه و دانشجویان آموزش محور بعد از گذراندن واحدهای درسی مثل سمینار می‌توانند برای گرفتن گواهی موقت خود اقدام نمایند.

مانند هر کار دیگری، برای گرفتن گواهی موقت باید مراحل اداری را طی کرد. برای حل این مشکل و آشنایی با گواهی موقت و پروسه دریافت آن، تصمیم گرفتم راهنمای جامع و کامل درباره این مطلب بنویسم. پس اگر می‌خواهید در مورد گواهی موقت کارشناسی ارشد اطلاعات بیشتری کسب کنید. همراه من باشید.

گواهی موقت پایان تحصیلات کارشناسی چیست؟

گواهی موقت پایان تحصیلات کارشناسی چیست؟

همان طور که در ابتدا گفتیم دانشجویان بعد از اتمام همه واحدهای درسی خود چه در گرایش پژوهش محور و چه در گرایش آموزش محور می‌توانند پس از طی مراحل اداری گواهی موقت خود را دریافت نمایند.

در واقع گواهی موقت، گواهی است که نشان می‌دهد دانشجو کلیه واحدهای درسی خود را گذرانده و واحد درسی دیگری از واحدهای او باقی نمانده است.

گواهی موقت برای افرادی که می‌خواهند در مکانی مشغول به کار شوند بسیار ضرورت دارد. چرا از گواهینامه موقت استفاده می‌شود؟ استفاده از گواهینامه موقت به این دلیل است که آماده شدن دانشنامه تحصیلات تکمیلی به زمان زیادی نیاز دارد.

ممکن است در این زمان فرد برای اشتغال و یا ارتقا شغلی، تحصیل در مقاطع بالاتر و… به گواهی برای نشان دادن میزان تحصیلات خود نیاز داشته باشد. به همین دلیل از گواهی موقت تا زمان حاضر شدن دانشنامه تحصیلات تکمیلی استفاده می‌شود.

همچنین بعضی از دانشجویانی که به خاطر شرایط خاص نمی‌توانند دانشنامه تحصیلات تکمیلی را دریافت نمایند؛ می‌توانند از گواهی موقت کارشناسی ارشد استفاده نمایند. پس از آماده شدن دانشنامه اصلی، می‌توانید گواهی موقت را به دانشگاه تحویل داده و دانشنامه اصلی را دریافت نمایید.

از مهمترین این شرایط خاص می‌توان به تعهد خدمت در ایران، بدهی به صندوق رفاه دانشجویی و… اشاره کرد. معمولاً دانشجویان دوره‌های روزانه باید اندازه سال‌های تحصیل خود در کشور بمانند و به کشور خود خدمت کنند.

گواهی موقت برای آقایانی که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند؛ و عازم خدمت سربازی هستند. همچنین افرادی که درحال انجام خدمت سربازی می‌باشند؛ با ارائه نامه اشتغال به سربازی از طرف یگان محل خدمت خود قادر به دریافت گواهی موقت تحصیلی می‌شوند.

آشنایی با شرایط دریافت گواهی موقت ارشد

مانند سایر کارهای اداری فارغ‌التحصیلی نیز شرایط مخصوص به خود را دارد. برای گرفتن گواهی موقت ابتدا باید به سامانه جامع دانشگاهی گلستان مراجعه کنید که البته آموزش آن در سایت قرار داده شده است.

همانطور که قبلاً گفتیم در این سامانه می‌توانید نمرات، وضعیت دانشجو و… را مشاهده نمایید. در ابتدا باید به قسمت وضعیت دانشجو بروید پس از آن باید ببینید که آیا وضعیت دانشجو به فارغ‌التحصیل تغییر کرده است یا خیر.

در این مورد باید با کارشناس فارغ‌التحصیلان صحبت نمایید. این کارشناس با بررسی واحدهای درسی شما، وضعیت را از دانشجو به فارغ‌التحصیل تغییر می‌دهد.

همچنین باید ابتدا در صورت تحصیل در دوره‌های شبانه، پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه سجاد و… کارهای مربوط به تسویه حساب خود را انجام دهید. برای این کار در سیستم جامع دانشگاهی گلستان گزارش ۵۲۲ وجود دارد. البته آقایان برای دریافت گواهی اشتغال موقت فوق لیسانس باید وضعیت نظام وظیفه خود را روشن کنند.

برای روشن شدن وضعیت نظام وظیفه فرد باید مدارک زیر ارائه شود:

 • تصویر کارت هوشمند پایان خدمت دوره
 • تصویر برابر با اصل کارت هوشمند معافیت دائم پزشکی
 • گواهی کفالت

 برای دریافت گواهی موقت ارشد به چه مدارکی نیاز داریم؟

 برای دریافت گواهی موقت ارشد به چه مدارکی نیاز داریم؟

برای به دست آوردن گواهی موقت کارشناسی ارشد، باید دانشجو در آخرین ترم تحصیلی خود با بخش بایگانی آموزش دانشگاه صحبت نماید.

این کار برای آگاهی از وجود مدارک و همچنین استعلام مدرک تحصیلی است. در واقع دانشجو باید اطلاعات شناسنامه و کارت ملی خود را با اطلاعات موجود در سایر مدارک خود کنترل نماید.

پس از گذراندن کلیه واحدهای درسی و حضور در جلسه دفاع و اتمام پایان نامه، باید برای اخذ گواهی موقت ارشد مبلغی را که براساس آیین نامه تعیین شده به حساب دانشگاه واریز شود. همچنین برای گرفتن گواهی موقت مدارک زیر لازم است:

 • تصویر صفحات شناسنامه
 • کارت ملی
 • شش قطعه عکس سه ‌در چهار

همه آقایانی که باید خدمت نظام وظیفه خود را انجام دهند، باید

 • برگ سبز نظام وظیفه
 • گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر
 • گواهی اشتغال به خدمت شاغلاندر نیرو های مسلح
 • نامه اشتغال به خدمت سربازی برای دریافت گواهی موقت ارشد

را به آموزش دانشگاه خود تحویل دهند. علاوه بر این باید اقدام به بارگذاری مدارک در سیستم جامع دانشگاهی گلستان نمایند. همچنین همانطور که گفتیم جهت اخذ گواهی موقت ارشد، باید کارهای تسویه حساب را انجام دهید. به همین دلیل باید با رفتن به سیستم مالی و رفاهی، بدهی خود را مشاهده و به حساب دانشگاه واریز کنید.

 چگونه گواهی موقت ارشد دانشگاه‌های سراسری را اخذ نماییم؟

برای دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد باید به سیستم جامع دانشگاهی گلستان مراجعه نمایید. این سیستم دارای بخش‌های مختلف است.

یکی از این بخش‌ها پیشخوان بوده که در قسمت گزینه‌ها می‌توانید درخواست مدرک تحصیلی را مشاهده نمایید. پس از آن می‌توانید در قسمت نوع مدرک، اقدام به برگزیدن مدرک موقت کنید. در مرحله بعد آیتم نظام وظیفه برای آقایان وجود دارد.

همانطور که در مقاله سیستم جامع دانشگاهی گلستان برای شما عزیزان توضیح دادم،اگر مطلبی را در این سیستم پیدا نکردید؛ می‌توانید آن را در قسمت پایین صفحه سرچ نمایید. سپس باید روی آیتم ارسال مدرک تحصیلی کلیک نمایید. پس از انتخاب درخواست جدید باید به دقت آدرس و اطلاعات شخصی خود را نگاه کنید.

مخصوصاً کد پستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.  این کار از آن جهت اهمیت دارد که مدرک از طریق این آدرس به دست شما خواهد رسید. به همین دلیل باید به دقت آدرس را بررسی نمایید تا گواهی شما به یک آدرس اشتباه نرود. سپس باید مدارکی را که لازم است را در سایت بارگذاری کنید. در ادامه با این مدارک مهم آشنا می‌شوید:

 • عکس
 • تصویر شناسنامه
 • کارت ملی
 • ارسال مدرک نظام وظیفه

پس از طی کردن این مراحل باید به صفحه پرداخت الکترونیک مراجعه نمایید. در این صفحه باید هزینه تمبر و سایر خدمات را به حساب دانشگاه واریز نمایید. روی علامت تیک برای فعال کردن درخواستتان کلیک نمایید و وضعیت خود را تایید کنید. بعد از انجام کلیه این کارها، کارشناس مربوطه وضعیت شما را بررسی می‌کند. شما می‌توانید در همین سیستم جامع گلستان، پروسه کارهای انجام شده را مشاهده نمایید. پس از صدور گواهی موقت، مدرک گواهی موقت به دبیرخانه تحویل می‌شود. ارسال مدرک توسط دبیرخانه انجام می‌شود.

چگونه گواهی موقت پایان تحصیلات کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد را اخذ نماییم؟

کلیه دانشجویانی که در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند؛ باید در آخرین ترم تحصیلی، پرونده و کلیه اطلاعات دانشجویی خود را با دقت بررسی نمایند. این کار به آنها کمک می‌کند تا قادر باشند پس از دریافت آخرین نمرات بدون هیچ نوع اتلاف وقت کارهای مربوط به دریافت گواهی موقت خود را انجام دهند.

البته در دانشگاه آزاد اسلامی اول باید تسویه حساب خود را به طورکامل انجام دهید؛ تا هیچگونه بدهی به دانشگاه نداشته باشید. سپس برای کارهای فارغ‌التحصیلی و گواهی خود اقدام نمایید.

مراحل دریافت گواهی موقت در سایت به صورت زیر است:

 • ابتدا باید به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد مراجعه کنید.
 • سپس باید در قسمت مالی، تمام بدهی خود را به حساب دانشگاه واریز نمایید.
 • در مرحله بعد باید صندوق رفاه را بررسی کرده و کلیه قسط‌های خود را واریز نمایید.
 • بعد از طی این مراحل در بخش منو درخواست، روی گزینه درخواست مجوز کلیک کرده و اقدام به انتخاب آیتم فارغ‌التحصیلی نمایید.
 • در مرحله بعد باید کلیه مدارک لازم مانند عکس، کارت ملی و… را بارگذاری و اقدام به ثبت درخواست فارغ‌التحصیلی کنید.
 • بعد از طی همه این مراحل دانشجویان باید به کارشناسان آموزش مراجعه و درباره درخواست فارغ‌التحصیلی با آنها صحبت نمایند.
 • در مرحله آخر باید مراحل اداری طی شود. این مراحل شامل اخذ کلیه امضاها از سایر بخش‌های دانشگاه مانند صندوق رفاه، کتابخانه و… است. پس از طی همه این مراحل دیگر میتوانید منتظر دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد خود باشید.

مدت زمان لازم برای صدور گواهی موقت کارشناسی ارشد

مدت زمان صدور گواهی موقت کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف یکسان نیست. عواملی مانند جمعیت دانشجویان فارغ‌التحصیل، نوع دانشگاه، تعداد پرسنل آموزش و… روی مدت آماده شدن گواهی نامه موقت تحصیلی تاثیرگذار هستند. به همین دلیل دانشجویان گرامی نباید در انجام پروسه کارهای مربوطه کوتاهی نمایند. معمولاً در بیشتر دانشگاه‌ها، بین یک تا دو ماه زمان لازم است تا صدور گواهی موقت انجام شود.

بررسی مدت اعتبار گواهی موقت کارشناسی ارشد

معمولاً بعد از مدتی تاریخ اعتبار گواهی موقت به اتمام می‌رسد و باید آن را تمدید کرد. البته مدت اعتبار گواهی کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف یکسان نیست. در دانشگاه‌های سراسری مدت اعتبار آن حدود دوسال است؛ که پس از پایان این زمان قادر خواهید بود دوباره آن را تمدید نمایید. برای تمدید باید به آموزش دانشگاه مراجعه و از کارشناسان مربوطه بخواهید تا گواهی شما را دوباره تمدید نمایند.

همانطور که گفتیم مدت اعتبار در دانشگاه‌های مختلف یکسان نیست. به عنوان مثال در دانشگاه آزاد مدت اعتبار گواهی موقت بعد از شش ماه به پایان می‌رسد و دانشجو باید آن را به دانشگاه عودت داده و دانشنامه و ریزنمرات خود را دریافت نماید. این تفاوت گواهی موقت و دانشنامه است.

سوالات متداول:

 1. چه زمانی میتوانیم برای مدرک گواهی موقت اقدام نماییم؟

پس از گذراندن کلیه واحدهای درسی و ثبت در سیستم جامع گلستان برای درخواست گواهی موقت، کارشناسان مربوطه درخواست شما را بررسی می‌کنند. البته باید در صورت تحصیل در دوره‌هایی غیر از روزانه مانند پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی و…تسویه حساب خود را قبل از هرکاری انجام دهید.

 1. برای اخذ گواهی موقت چه مدارکی را باید به دانشگاه تحویل بدهیم؟

از مهمترین مدارک می‌توان به

 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • چند قطعه عکس

و… اشاره کرد.

 1. شرایط اخذ گواهی موقت کارشناسی ارشد برای آقایان چیست؟

کلیه آقایانی که باید خدمت نظام وظیفه خود را به پایان برسانند باید مدارک زیر را به آموزش دانشگاه خود تحویل دهند:

 • برگ سبز نظام وظیفه
 • گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع بالاتر
 • گواهی اشتغال به خدمت شاغلاندر نیرو های مسلح
 • نامه اشتغال به خدمت سربازی برای دریافت گواهی موقت ارشد

کلام آخر

گواهینامه موقت پایان تحصیلات چیست؟ کارشناسی ارشد از مهمترین مقطع‌های تحصیلی است که بعد از اتمام آن می‌توانید وارد مقطع دکترا شوید. همچنین می‌توانید با ارائه مدرک خود به کار در یک شرکت معتبر مشغول شوید. زیرا شرکت‌های معتبر به مدارک و سابقه پژوهشی شما بسیار توجه می‌کنند.

از مهمترین کارهای پژوهشی می‌توان به پایان نامه، تبدیل پایان نامه به کتاب، نوشتن انواع مقاله علمی و… اشاره کرد. دانشنامه تحصیلات تکمیلی که نشان‌دهنده اتمام تحصیلات شما است معمولاً اندکی دیر حاضر می‌شود.

پس برای ارائه مدرک به محل کار یا استخدام و… چه باید کرد؟ گواهی موقت کارشناسی ارشد راه حلی مناسب برای حل این مشکل است. معمولاً این گواهی سریع حاضر شده و شما می‌توانید آن را برای کار مورد نظر استفاده نمایید. گرفتن گواهی موقت کارشناسی ارشد دارای پروسه اداری است.

شما می‌توانید کارهای آن را از طریق سیستم جامع دانشگاهی گلستان انجام دهید. مدرک شما پس از آماده شدن تحویل دبیرخانه شده و سپس برای شما پست می‌شود.

حتماً دقت کنید که آدرس  کدپستی شما با آدرس و کدپستی سیستم تطابق داشته باشد.

همچنین برای دریافت این گواهی باید با دانشگاه تسویه حساب کنید و هیچ نوع بدهی نداشته باشید.

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم برای دریافت گواهی موقت کارشناسی ارشد را کسب کرده باشید.

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی، از انتخاب موضوع تا دفاع فوق‌العاده پایان نامه   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.