کتاب فن بیان

معرفی چند کتاب فن بیان و ارائه مطلب

بدون ديدگاه

در سال های اخیر به نظر می رسد نیاز مردم به فن بیان و سخنرانی بیشتر شده است. برگزاری ده ها همایش و سخنرانی با موضوعات مختلف در کشور و اهمیت جذب مخاطب این نیاز را بیشتر از گذشته کرده است.

باید توجه کنیم که سخنرانی سنتی دیگر جایی ندارد و اگر فردی بخواهد بدون توجه و داشتن مهارت کافی در مورد فن بیان، شروع به صحبت و سخنرانی کند باید منتظر از دست دادن مخاطبان خود باشد مگر این که مخاطبان مجبور به نشستن در آن مکان باشند.

به همین خاطر توجه به این نکته نیاز به کتاب فن بیان بیشتر از پیش شده است. سوال این جاست که آیا هر کتاب فن بیان می تواند به ما کمک کند یا خیر؟

نکته قابل توجهی که در این گونه کتاب ها وجود دارد و باید به آن توجه داشته باشیم این هست که آیا این گونه کتاب ها برای فرهنگ ما نوشته شده است یا خیر؟ البته ممکن است کتاب های خارجی و جود داشته باشند که بتوانند به ما کمک کنند و لزوما منظور کتاب های خارج از مرز جغرافیایی نیست.

پس محتوای کتاب از اهمیت بالایی برخوردار هست به دلیل این که اگر مطالب آن برای فرهنگ دیگری باشد ممکن است باعث فاجعه در سخنرانی شما شود.

در یکی از سخنرانی هایی که شرکت کرده بودم فردی را دیدم که سعی می کرد با الفاظ و شوخی های نامناسب بتواند باعث ایجاد نشاط در آن جلسه شود و غافل از آن که همه با حیرت به هم نگاه می کردند. پس باید کتاب را بومی سازی کرد تا مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی چند کتاب فن بیان

اولین کتاب در این باره کتاب “چگونه ارائه موفق داشته باشیم” هست که تالیف اینجانب هست و بیشتر برای ارائه دانشجویی و نحوه دفاع از پایان نامه توضیح داده شده است.

البته مطالب کتاب به گونه ای هست که افرادی که بخواهند آن را در یک سخنرانی به کار گیرند می تواند کمک زیادی به آن ها بکند چون یک بخش از این کتاب در باره فن بیان و این که چگونه بتوانیم خوب صحبت کنم هست.

کتاب بعدی که بسیار در زمینه سخنرانی معروف است و هر سخنرانی که قصد دارد به صورت حرفه ای عمل کند باید آن را مطالعه کند مربوط به آقای دیل کارنگی هست. این کتاب یکی از قدیمی ترین کتاب هایی هست که در این زمینه در خارج از ایران چاپ شده و هم اکنون نیز مورد مطالعه هست.

نگران قدیمی بودن آن هم نباشید چون مطالب کتاب بعد از گذشت صد سال هنوز تازگی دارد و قابل استفاده هست.

از کتاب های داخلی نیز می توان به جعبه ابزار سخنرانی نوشته محمد پیام بهرام پور اشاره کرد.

البته کتاب های خارجی و داخلی زیادی هستند که باید خودتان بررسی کنید که آیا این کتاب های بومی سازی شده اند و با فرهنگ ما هم خوانی دارد یا خیر.

امیدوارم موفق باشید و بتوانید کتاب فن بیان مناسبی را انتخاب و سخنرانی خوبی داشته باشید. البته اگر شما هم کتاب خوب و مناسبی در زمینه فن بیان و سخنرانی مطالعه کردید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید.

پیشنهاد ویژه: دانلود و تهیه کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم برای داشتن مهارت های کلامی، فن بیان و ارائه عالی (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.