نحوه نوشتن پروپوزال رشته اقتصاد به چه شکل است

چگونه به نوشتن پروپوزال رشته اقتصاد بپردازیم؟

بدون ديدگاه

چگونه به نوشتن پروپوزال رشته اقتصاد بپردازیم؟ چه نکاتی باید رعایت کنیم؟

یکی از بهترین دوستای من همیشه عاشق حساب و کتاب بود. همیشه از بچگی برای خرید، همه چی رو می‌سنجید و بعد اقدام به خرید می‌کرد. بزرگ که شد باز هم علاقش از حساب و کتاب و… کم نشد. به همین دلیل اونزمان مشاوره تحصیلی به ایشون پیشنهاد داد که در رشته اقتصاد تحصیل کنه.

در واقع رشته اقتصاد تا حد زیادی به دوستم کمک می‌کرد تا دروسی مطابق با سلیقه و روحیه خودش، مطالعه کند.

جالب اینجا بود که حتی بعد از اتمام دوره کارشناسی دوستم بازم تمایل داشت تحصیلش ادامه بده به همین دلیل باز هم برای انجام کارهای پژوهشی بیشتر، گرایش پژوهش محور رو انتخاب کرد تا بتونه پایان نامه بنویسه.

اون زمان بود که اومد پیش من و برای یادگیری پروپوزال نویسی کاربردی و عملی از من کمک خواست. چون حتی می‌خواست تحصیلاتش رو در مقطع دکترا ادامه بده پس باید یک پایان نامه با کیفیت می‌نوشت.

من بهش پیشنهاد کردم که علاوه بر یادگیری اصول پروپوزال نویسی، مدیریت زمان در نوشتن پایان نامه و اصول نگارش پایان نامه به صورت عملی و همچنین صفر تا صد دفاع از پایان نامه رو هم کم کم یاد بگیره تا بعداً در مدت زمان کوتاهی کلیه کارهای مربوط به پایان نامه رو انجام بده و حتی بتونه انواع مقاله علمی، کتاب و … رو هم از داخل پایان نامه استخراج کند.

اگر شما هم دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد هستید و می‌خواهید پروپوزال خود را به بهترین نحو ممکن بنویسید؛ ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مهم‌ترین گام‌ها برای نوشتن پروپوزال اقتصاد

رعایت نکات زیر به شما در نوشتن یک پروپوزال حرفه‌ای کمک می‌کند:

۱٫ برگزیدن یک موضوع کاربردی

در سرتاسر جهان، مردم با مشکلاتی مانند تورم، فقر و… دست و پنجه نرم می‌کنند. رشته اقتصاد از آن دسته رشته‌هایی است که به بررسی مشکلات جامعه پرداخته و همچنین راهکارهایی برای حل این مشکلات ارائه می‌کند. از برترین ویژگی‌های این رشته وجود موضوعات کاربردی فراوان در سطح جامعه است. به طوری که شما با استفاده از یک پرسشنامه و یا کمی پرس و جو در جامعه به راحتی می‌توانید یک موضوع خوب و کاربردی انتخاب کنید. آنچه که در زمینه انتخاب موضوع پروپوزال اهمیت دارد این است که موضوع انتخابی مورد علاقه شما باشد. علاوه براین می‌توانید به پایگاه استنادی جهان اسلام و یا پایگاه مقاله ISI مراجعه کرده و با خواندن انواع مقاله ISC و یا مقاله آی اس آی به ایده‌های جدید و ناب دست پیدا کنید. چندین موضوع را انتخاب کرده و سپس از میان این موضوعات، موضوع نهایی را انتخاب کنید. همیشه به یاد داشته باشید که بعد از تایید پروپوزال دیگر نمی‌توانید موضوع آن را تغییر دهید.

۲٫ انتخاب موضوعات با منابع در دسترس

گاهی اوقات دانشجویان موضوعاتی را انتخاب می‌کنند که علیرغم کاربردی بودن، منابع آنها در دسترس نیست. به همین دلیل پس از انتخاب موضوع، منابع آن را بررسی کرده و کاملاً مطمئن شوید منابع کافی و در دسترس در آن زمینه وجود دارد.

۳٫ مطمئن شدن از یونیک بودن موضوع

یکی از بدترین مشکلات در مسیر انتخاب موضوع، تکراری بودن آن است. اما چگونه از انتخاب موضوع تکراری جلوگیری کنیم؟

سامانه همانندجو در سایت ایرانداک، این شرایط را برای پژوهشگران فراهم کرده که موضوع خود را قبل از ارسال برای اساتید کنترل کنند. در واقع با استفاده از این سامانه می‌توانید از یونیک بودن موضوع خود مطمئن شوید. شیوه کار با این سامانه نیز بسیار ساده است. این سامانه میزان همانندی موضوع و یا متون مختلف را شناسایی و درصد شباهت را برای شما اعلام می‌کند.

۴٫ مشورت با افراد با تجربه

بسیاری از دانشجویان درباره نوشتن پروپوزال هیچ تجربه‌ای ندارند به همین دلیل بهتر است از دانشجویان سال بالایی و یا افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرند. حتی پس از نوشتن پروپوزال می‌توانند از این افراد بخواهند که پروپوزال را مطالعه و ایرادات آن را ذکر نمایند.

۵٫ بررسی از لحاظ غلط‌های املایی و نگارشی

برخلاف پایان نامه که دارای تعداد صفحات بالای ۱۰۰ صفحه است؛ پروپوزال دارای تعداد صفحات اندکی است. به همین دلیل نباید هیچگونه غلط املایی و نگارشی در متن پروپوزال وجود داشته باشد. نرم افزارهایی مانند گوگل داکس و ویراستار به شما کمک می‌کنند تا متن را از لحاظ غلط املایی بررسی نمایید.

۶٫ استفاده از لحن رسمی

لحن نوشتن شما برای پایان نامه باید رسمی و دانشگاهی باشد. در واقع، باید از بیان صمیمانه خودداری کنید و مطالب را به صورت مفید و مختصر بیان کنید.

۷٫ آشنایی با ساختار پروپوزال

پروپوزال دارای بخش‌های مختلفی است که در ادامه به این بخش‌ها می‌پردازیم:

 • مقدمه: مقدمه باید جذاب و ترغیب‌کننده باشد تا مخاطب مجذوب به خواندن ادامه پروپوزال شود. متن مقدمه باید کوتاه، مختصر و مفید بوده و پیشینه تحقیق و علل ترغیب برای نوشتن موضوع در مقدمه بیان شود.
 • بیان مسئله تحقیق: قسمت بیان مسئله باید به دقت نوشته شود. در این قسمت باید درباره مسائل و مشکلاتی که در مسیر تحقیق وجود دارند صحبت کنید. همچنین به انگیزه اصلی خود از بیان تحقیق بپردازید. اگر دلایل شما در این قسمت قانع‌کننده باشد، پروپوزال پذیرفته و در غیر این صورت رد خواهد شد.
 • معرفی ابزار و روش‌های تحقیق: روش‌های تحلیل داده‌ها و آشنایی با نرم افزارهای مخصوص تحلیل داده به شما کمک می‌کند تا در نوشتن این قسمت مشکلی نداشته باشید. در این قسمت باید نرم افزارها و روش‌های تحلیل داده‌ها توضیح داده شود.
 • نتیجه‌گیری: در این بخش به صورت خلاصه درباره نتیجه کاری که در آینده قرار است به انجام برسد صحبت می‌شود.
 • ذکر منابع: حتماً باید منابع مورد استفاده را به صورت خلاصه در انتهای پروپوزال بیاورید.

۸٫ خواندن نمونه پروپوزال‌های تایید شده

خواندن نمونه پروپوزال کارشناسی ارشد اقتصاد به شما کمک می‌کند تا با دید بازتری به نوشتن پروپوزال بپردازید. همچنین با نحوه نوشتن پروپوزال نیز آشنا می‌شوید.

برای تحویل پروپوزال باید چه کارهایی انجام دهیم؟

بعد از اتمام پروپوزال نوبت به انجام پروسه اداری آن می‌رسد. برای انجام پروسه اداری معمولاً باید به آموزش دانشگاه مراجعه کنید. بعد از پرکردن فرم مربوطه و گرفتن امضا استاد راهنما و سایر افرادی که در فرم ذکر شده باید آن را تحویل آموزش دانشگاه دهید.

رعایت چه مواردی به بهتر نوشتن پروپوزال کمک می‌کند؟

رعایت برخی از نکات باعث می‌شود تا پروپوزال شما در مدت کوتاهی پذیرفته شود. در ادامه با این نکات آشنا می‌شوید.

 • انتخاب یک موضوع منحصر به فرد

موضوعاتی که درباره حل مشکلات جامعه و افراد باشد بیشتر از سایر موضوعات توسط اساتید داور پذیرش می‌شوند. همچنین امکان استخراج انواع مقاله علمی بعد از نوشتن پایان نامه این نوع از پروپوزال بسیار بالا بوده و به راحتی می‌توان آنها را در مجلات معتبر به چاپ رساند.

 • توجه به نظرات استاد راهنما

استاد راهنمای شما همان شخصی است که هزاران پروپوزال را بررسی و در جلسات دفاع زیادی شرکت کرده است. به همین دلیل هیچکس بهتر از استاد راهنمای شما توانایی راهنمایی شما را در نوشتن پروپوزال رشته اقتصاد ندارد. پس حتماً با اساتید رشته خود مخصوصاً استاد راهنما در مورد پروپوزال، انتخاب موضوع و… صحبت کنید.

 • صرف زمان کافی

نوشتن پروپوزال به صرف زمان نیاز دارد. بسیاری از دانشجویان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود و شروع پروسه پایان نامه، زمان کمی به نوشتن پروپوزال اختصاص می‌دهند. این کار کاملاً اشتباه بوده زیرا اگر یک پروپوزال به درستی نوشته نشود، پایان نامه آن نیز قوی و جامع نخواهد بود. شاید دانشجو بتواند از این پایان نامه دفاع کند اما نمی‌توان مقاله برای چاپ در مجلات معتبر از این پایان نامه استخراج و یا آن را تبدیل به کتاب کرد.

کلام آخر

رشته اقتصاد از مهمترین رشته‌های کاربردی در سراسر جهان است. آیا می‌توان بدون برنامه‌ریزی به انجام ساده‌ترین امور مالی و اقتصادی پرداخت؟ قطعاً خیر. به همین دلیل دانشجویان این رشته ترجیح می‌دهند، تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر این رشته ادامه دهند. از مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان می‌توانند با نوشتن پایان نامه و انجام انواع کار پژوهشی، علاوه بر قوی کردن رزومه؛ دانش و تجربه خود را در این زمینه بالا ببرید. برای نوشتن پایان نامه رشته اقتصاد در درجه اول باید یک پروپوزال خوب بنویسید. در نوشتن پروپوزال اقتصاد باید به مواردی مانند انتخاب موضوع، دردسترس بودن منابع و… توجه شود. همچنین می‌توانید نمونه پروپوزال آماده رشته اقتصاد را مطالعه و با تجربه بیشتری آن را بنویسید.

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره نوشتن پروپوزال برای رشته اقتصاد را به دست آورده باشید. اما اگر سوالی داشتید می‌توانید آن را با من در میان بگذارید.

سوالات متداول

 1. چرا باید زمان کافی برای نوشتن پروپوزال صرف کنیم؟

زیرا نوشتن یک پروپوزال حرفه‌ای منجر به نوشتن یک پایان نامه حرفه‌ای، یونیک و علمی می‌شود. از این پایان نامه می‌توان انواع مقاله و کتاب را برای چاپ در مجلات معتبر ارسال کرد.

 1. چگونه می‌توان به صورت حرفه‌ای پروپوزال رشته اقتصاد را نوشت؟

برای انجام کار به صورت حرفه‌ای باید از افراد با تجربه مانند استاد راهنما و دانشجویان سال بالایی کمک بگیرید. همچنین خواندن نمونه پروپوزال تایید شده افراد قبلی به شما کمک زیادی می‌کند.

 1. چرا باید موضوع با منابع در دسترس را انتخاب کنیم؟

زیرا بسیاری از دانشجویان پیش از شما به دلیل پیدا کردن منابع کافی برای نوشتن پایان نامه خود، آن را نیمه کاره رها کرده‌اند.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی پروپوزال نویسی کاربردی و عملی   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.