ساخت پاورپوینت برای پایان نامه

چگونه برای پایان نامه پاورپوینت بسازیم؟

۵ ديدگاه

شما پایان نامه خود را نوشته اید و قصد دارید برای جلسه دفاع پایان نامه یک پاورپوینت بسازید. وقتی می خواهید ساخت پاورپوینت پایان نامه را شروع کنید دقیقا نمی‌دانید چه کار باید بکنید و چه چیزی باید بنویسید. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بتوانید برای پایان نامه خود یک پاورپوینت بسازید. ساخت پاورپوینت پایان نامه از چند جهت باید مورد بررسی قرار بگیرد که در زیر به آن می‌پردازیم.

اما چه مطالبی و محتوایی باید در هنگام ساخت پاورپوینت در نظر بگیریم؟

در پاسخ این سوال باید از خودتان بپرسید که در جلسات دفاع یا سمینار که شرکت می کنید چه سوالاتی ذهن شما را درگیر می کند و دوست دارید چه مطالبی گفته شود؟ یا این که اساتید دنبال چه مطالبی هستند؟

در مرحله اول باید بگوییم نرم افزار پاورپوینت را ببندید و عمیقا به مطالب گفته شده فکر کنید و طرح خود را برروی کاغذ پیاده کنید چون اگر در اول بخواهید با نرم افزار کار کنید تمرکز شما به هم می خورد و احساس می کنید چیزی برای نوشتن ندارید.

نکته مهم قبل از هر کاری این است که یک هسته مرکزی برای خود در نظر بگیرید و تمام مطالب حول آن قرار بگیرد که در زیر برای این کار به شما کمک خواهیم کرد.

** هر کجا x نوشتیم یعنی عنوان یا موضوع پایان نامه شما**

فرض کنید موضوع پایان نامه شما x (هر موضوعی) است.

اولین سوال این هست که x (یا همان موضوع شما) چیست؟

خب، پس شما باید یک تعریف دقیق و روشن از کار خود داشته باشید و بتوانید آن را در یک جمله بیان کنید. فعلا لازم نیست مطالب دیگری بگویید فقط جواب خود را به صورت کوتاه در برگه بنویسد.

دومین سوال این هست که x از کجا آمده است؟

در این مرحله شما بایستی تاریخچه کوتاهی از پیدایش موضوع یا کاری که دیکران انجام داده اند را بنویسد. همان طوری که در آموزش های قبلی نیز اشاره کردیم برخی از دانشجویان در گفتن تاریخچه زیاده روی می کنند و وقت کوتاه جلسه ارائه را با آن می گیرند که مورد تذکر اساتید قرار می گیرند پس به این نکته نیز توجه لازم داشته باشید. بنابراین در هنگام ساخت پاورپوینت پایان نامه دقت داشته باشید که در اسلاید تاریخچه، بیش از حد متن نباشد و زیاد برای این بخش در هنگام دفاع زمان نگذارید چون اساتید دوست دارند به اصل موضوعی که شما کار کردید برسید.

سومین سوالی که در ذهن مخاطب یا اساتید شکل می گیرد این هست که X به چه دردی می خورد؟

در این قسمت شما می توانید یک یا چند کاربرد از کارتان را بیان کنید. معمولا کاربردهای هر موضوعی به ویژه اگر عملی باشد برای مخاطبان بسیار جذاب خواهد بود.

چهارمین سوالی که به وجود می آید این هست که در این رابطه چه مشکلی وجود داشته که شما به آن پرداخته اید؟

شما باید مشکلی که در این موضوع وجود داشته و دیگران آن را حل نکرده اند را به صراحت اعلام کنید. شاید مشکل این بوده که دیگران آن را حل کرده اند ولی روش آن ها پیچیده و یا نا کارآمده بوده پس شما باید برروی این موضوع تاکید داشته باشید. پس در این مرحله مشکلی که شما قصد دارید آن را حل کنید را بیان کیند.

نکته چهارم در ساخت پاورپوینت پایان نامه

پنجمین سوال این هست که شما چطور این موضوع را حل کرده اید؟

پس از آن که مشکل را طرح کردید ذهن همه مخاطبان درگیر این موضوع خواهد شد که شما با چه روشی این موضوع را حل نموده اید پس راه حل خود را بیان کنید. نکته مهمی که در این قسمت باید متذکر شوم این هست که شما باید تحت شرایط یکسان و عادلانه ای به مقایسه نتایج خود با مقاله مرجع یا فرد قبلی که قرار است کار او را بهبود دهید بپردازید.

یک مثال ساده: فرض کیند شما ماده ای ساخته اید که می تواند آب را در مدت ۳۰ ثانیه منجمد کند و نفر قبل از شما با ماده ای که تولید کرده در ۶۰ ثانیه این کار را انجام می دهد. پس نکته در این هست که ماده شما به مراتب بهتر و قوی تر است. اما باید شرایط دما، نور، فشار هوا و … که بر روی این کار تاثیر دارد را با فرد قبلی یکسان در نظر بگیرید تا ادعای شما ثابت شود. در صورتی که شما آب را در دمای ۵ درجه در مدت ۳۰ ثانیه به صفر برسانید و فرد قبلی آب را از دمای ۹۰ درجه در مدن ۶۰ ثانیه به صفر برساند آیا باز هم ادعای شما در مورد ماده ای که تولید کرده اید صحیح است؟

پس در هر موضوعی که کار کرده اید ادعای خود را با نفر قبلی در شرایط یکسان بگیرید و حال نقطه قوت خود را بیان کنید.

در پایان نیز باید یک نتیجه گیری منسجم از کل کار (همین ۵ سوال) به صورت کاملا خلاصه بنویسید.

حالا که اسکلت و چار چوب کار خود را نوشتید می توانید پاورپوینت پایان نامه خود را با همین موضوعات گفته شده و با اضافه کردن اندکی توضیح بسازید.

حالا شما ارائه ای خواهید داشت که بسیار منسجم، قابل درک و جذاب است و در واقع از قبل  به سوالات عمده مخاطبان پاسخ داده اید.

امیدوارم این موضوع نیز برای شما مفید واقع باشد. منتظر نظرات  و تجربیات شما هستیم.

آیا دوست دارید که ارائه موفقی داشته باشید؟

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی ساخت پاورپوینت اصولی برای جلسه دفاع پایان نامه (کلیک کنید)

۵ ديدگاه

 1. 1398/06/27

  سلام
  با تشکر عالی بود

 2. 1396/11/19

  با سلام خدمت استاد گرامی که این همه مطلب یاد ما دادید.
  اما یه انتقادی هم بنده از شما بکنم. در هر ارائه نباید گویش زبانی یا لهجه داشته باشیم. مثلا جنابعالی خیلییییی باحال میگفیتن سیمینار :))) و همچنین کلمات دیگر.
  با تشکر

  • 1396/11/19

   با سلام
   تشکر ویژه دارم هم بابت لطف شما و هم بابت انتقاد سازنده شما
   طی دوره های تخصصی که اساتید برگزار می کنند، نظرشان در مورد لهجه در ارائه و کلا سخنرانی به این شکل هست که باید لهجه طوری باشد که مخاطب را به اشتباه یا سختی جهت درک مطلب نیاندازد و تقریبا در دنیا هم به همین شکل مرسوم هست. اما داشتن لهجه اندک در برخی از کلمات خللی در ارائه ایجاد نمی کند و شاید برای برخی افراد هم جذاب به نظر برسد.

 3. سلام استاد گرامی
  مراحل ساخت یک پاورپوینت را خیلی عالی بیان کردید -متشکرم

  • 1395/07/23

   سلام
   نطرات شما موجب دلگرمی ما خواهد بود

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.