اهمیت ویرایش پایان نامه

چرا ویرایش پایان نامه این همه ضرورت دارد؟ چگونه بهترین ویرایش انجام دهیم؟

بدون ديدگاه

چرا ویرایش پایان نامه این همه ضرورت دارد؟ چگونه به بهترین نحو ممکن ویرایش پایان نامه خود را انجام دهیم؟ ویراستاری پایان نامه چیست؟

پس از اتمام واحدهای درس در مقطع ارشد شیوه پژوهش محور، دانشجویان باید واحد پایان نامه را اخذ نمایند. در مقاله پایان نامه چیست؟ به طور کامل برای شما عزیزان در مورد نوشتن پایان نامه و نکات پیرامون آن به طور کامل توضیح دادم. در این مقاله به خوبی متوجه شدید که در نوشتن پایان نامه باید اصول و آیتم‌های خاصی را رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی که بسیاری از دانشجویان علیرغم زحمت‌های زیاد برای پایان نامه به آن توجه نمی‌کنند ویرایش پایان نامه است. پایان نامه دارای ریزه‌کاری‌های زیادی است که باید قدم به قدم به هرکدام توجه کرد.

از مهمترین این ریزه‌کاری‌ها می‌توان به ویرایش متن آن اشاره کرد. در نوشتن فصل اول پایان نامه، نوشتن فصل دوم پایان نامه و همچنین فصول دیگر باید علاوه بر کیفیت محتوای متن به ویرایش متن نیز توجه زیادی کرد. اما چرا این کار اهمیت زیادی دارد؟ زیرا حتی خود شما هم پس از خواندن یک متن با غلط املایی و مشکلات نگارشی در سواد نویسنده متن شک می‌کنید!!

پس چگونه انتظار دارید دیگران، در مقابل متن پر از ایراد شما این تصور را نداشته باشند. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که شما باید نکات نگارشی و املایی را در همه متون، حتی متن‌هایی غیر از پایان نامه رعایت کنید. ادامه این مقاله را برای رفع ایرادات پایان نامه خود از دست ندهید!! زیرا با خواندن آن می‌توانید به حرفه‌ای ترین شکل ممکن پایان نامه خود را ویرایش کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چگونه ویرایش پایان نامه خود را انجام دهیم؟

ویرایش پایان نامه شامل سه بخش محتوایی، ظاهری و دستوری است. در بخش محتوایی باید محتوایی بنویسید که متن شما ساده، روان و برای مخاطب قابل درک باشد.

در بخش ظاهری باید به شماره جداول و شکل‌ها، شماره صفحات، فاصله حاشیه‌ها و…دقت شود. در بخش دستوری متن باید فاقد غلط املایی بوده و از علائم نگارشی مانند کاما و… به بهترین نحو ممکن استفاده شده باشد.

چرا باید پایان نامه خود را ویرایش کنیم؟

از مهمترین سوالاتی که به ذهن دانشجویان در هنگام ویرایش پایان نامه در ورد خطور می‌کند این است که؛ چرا باید این همه در ویرایش پایان نامه خود دقت به خرج دهند؟ در ادامه با برترین فواید و مزایای ویرایش متن پایان نامه آشنا می‌شوید.

برترین فواید ویرایش پایان نامه

رعایت آیین‌نامه نگارشی دانشگاه در آیین‌نامه نگارشی هر دانشگاه، آیتمی وجود دارد که بر عدم هرگونه اشتباهات املایی و نگارشی در متن تاکید می‌کند. رعایت این آیتم هنگام نوشتن پایان نامه ضروری بوده و ممکن است به خاطر عدم رعایت آن، پایان نامه شود رد شود!!
رعایت استانداردهای نگارشی برای نوشتن کلیه متون، استانداردهایی در نظر گرفته شده است. رعایت این استانداردها به زیبایی و شکیل شدن متن شما کمک زیادی می‌‌کند.
رفع ایرادات مفهومی گاهی اوقات نویسنده در حین نوشتن متن متوجه بسیاری از ایرادات مفهومی نمی‌شود. به عنوان مثال ممکن است متنی را بنویسد که برای دیگران قابل درک نباشد. ویرایش متن باعث می‌شود تا نویسنده به قسمت‌های گنگ و غیر قابل فهم متن برای مخاطب پی ببرد و به اصلاح آن به صورت شفاف و واضح بپردازد.
روان کردن متن برای مخاطب از علائم نگارشی مانند کاما، نقطه و… باید به درستی استفاده شود. گاهی اوقات متن به گونه‌ای نوشته می‌شود که پس از یک کلمه نیاز به کاما برای درک بهتر و روان بودن متن است. به همین دلیل هرگز علائم نگارشی را در نوشتن پایان نامه خود دست کم نگیرید.

به دلیل ویژگی‌های بالا، اساتید راهنما، دانشجویان سال بالایی و بسیاری از افراد با تجربه در زمینه نوشتن پایان نامه به شما توصیه می‌کنند که، ویرایش پایان نامه را جدی بگیرید. زیرا همانطور که در قسمت‌ قبلی برای شما عزیزان توضیح دادم، ممکن است به دلیل ایرادات املایی و یا نگارشی پایان نامه شما، علیرغم متن علمی و با کیفیت آن پذیرفته نشود.

ویرایش پایان نامه چگونه انجام می‌شود؟

ویرایش پایان نامه همانطور که قبلاً گفتم باید براساس آیین‌نامه نگارشی هر دانشگاه باشد. دانشجویان گرامی برای آگاهی از آیتم‌های این آیین‌نامه باید به سایت دانشگاه رفته و فایل پی دی اف آیین‌نامه را از قسمت مربوطه دانلود کنند. آیین‌نامه نگارشی هر دانشگاه ممکن است با دانشگاه دیگر متفاوت باشد به همین دلیل حتماً براساس آیین‌نامه دانشگاه خود ویرایش محتوا را انجام دهید.

در اکثر دانشگاه‌ها، معمولاً در طی چندین مرحله ویرایش پایان نامه انجام می‌شود. در مرحله اول دانشجو استاد راهنما متن را بررسی کرده و قبل از جلسه دفاع، ایرادات نگارشی و املایی آن را برطرف می‌کنند. در مرحله دوم، دانشجو در جلسه دفاع پایان نامه حاضر شده و به دفاع از پایان نامه خود می‌پردازد.

معمولاً داوران مخصوصاً اگر از دانشگاه‌های دولتی و دارای رنکینگ بالای علمی باشند، در این امر سختگیری می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان این دانشگاه‌ها نیز بعد از جلسه دفاع باید لیست ارائه شده از ایرادات از سوی داوران را بررسی و اصلاحات لازم را در پایان نامه خود اعمال نمایند.

این سختگیری در زمینه انجام اصلاحات به قدری در بعضی دانشگاه‌ها شدید است که داوران محترم تا زمانی که دانشجو ایرادات را اصلاح نکند، نمره لحاظ نمی‌کنند و یا در صورت عدم رفع ایرادات نمره‌ای پایین برای دانشجو در نظر می‌گیرند.

زیرا این کار دانشجو را عمدی و نوعی بی‌احترامی و بی‌توجهی به کارهای علمی می‌دانند. به همین دلیل لیست ایرادات را جدی گرفته و حتماً آن را انجام دهید تا داوران نمره خوبی برای شما لحاظ کنند!!

 چگونه ویرایش پایان نامه خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم؟

ویرایش متن پایان نامه شامل سه قسمت است. ویرایش متن پایان نامه شامل سه قسمت است. این سه قسمت شامل ویرایش محتوایی، ظاهری و دستور زبانی است. در ادامه با انواع این سه نوع ویرایش آشنا می‌شود.

· آشنایی با ویرایش پایان نامه از نوع ظاهری

کارهایی که برای ویرایش ظاهری باید انجام داد شامل موارد زیر هستند:

۱٫ رعایت حاشیه کل صفحات در ویرایش پایان نامه

فاصله خطوط از لبه‌های صفحه ورد باید به یک اندازه باشد. نباید طوری اندازه حاشیه را انتخاب کنید که فاصله‌ها با یکدیگر تناسب نداشته باشند. هنگام چاپ پایان نامه این مسئله اهمیت زیادی پیدا می‌کند. زیرا روی زیبایی و ظاهر متن تاثیر زیادی دارد.

۲٫ رعایت فاصله کلمات در ویرایش پایان نامه

رعایت فاصله کلمات در متن بسیار ضروری است. هنگام تایپ بعد از هر کلمه باید یک اینتر بزنید. هیچکدام از کلمات نباید به هم چسبیده باشند.

۳٫ رعایت نیم فاصله

در بعضی از متون در مورد بعضی از کلمات باید نیم‌فاصله را رعایت کرد. به عنوان مثال در کلمه پاراگراف‌ها، ها باید به پاراگراف چسبیده باشد.

۴٫  شماره‌گذاری صفحات برای ویرایش پایان نامه

شماره‌گذاری صفحات در پایان نامه متفاوت است. در بعضی از فصول پایان نامه از حروف الفبا برای شماره‌گذاری صفحات استفاده می‌شود. همچنین ممکن است شماره از ابتدا شروع شده و تا انتهای پایان نامه ادامه یابد. گاهی اوقات هم هر فصل به طور جداگانه شماره‌گذاری می‌شود. برای این منظور شما باید به آیین‌نامه نگارشی دانشگاه خود توجه نمایید.

۵٫ تنظیم فاصله پاراگراف‌ها در ویرایش پایان نامه

تنظیم فاصله پاراگراف‌ها از مهمترین مواردی است که در زیبایی متن نقش بسیار مهمی دارد. برای تمام قسمت‌های متن باید این اندازه به درستی رعایت شود.

۶٫  به کار بردن فونت مناسب هنگام ویرایش پایان نامه

در آیین‌نامه و دستورات نگارشی هر دانشگاهی، اندازه فونت مناسب برای متن و پاورقی معمولاً تعیین می‌شود. دانشجویان گرامی با مراجعه به سایت دانشگاه خود می‌توانند از اندازه فونت مناسب برای بخش‌های مختلف پایان نامه استفاده کنند.

۷٫  رفرنس‌دهی

معمولاً هنگامی که از متن دیگران در پایان نامه خود استفاده می‌کنید باید حتماً به نام نویسنده یا منبع اشاره کنید. در مقاله انواع سرقت علمی برای شما عزیزان به طور کامل توضیح  دادم که اگر نام نویسنده یا منبع را در پایین متن ذکر نکنید، مرتکب سرقت علمی شده‌اید.

۸٫ توجه به صفحه آغازین در ویرایش پایان نامه

در بالای متن صفحه آغازین باید حتماً از عبارت «به‌نام‌خدا» استفاده کنید.

۹٫  تقدیر و تشکر

به رسم ادب باید در این صفحه از استاد راهنما و یا افرادی که به شما در نوشتن پایان نامه کمک کرده‌اند تشکر نمایید.

۱۰٫ انتخاب عنوان جذاب

از مهمترین ویژگی‌های ظاهری برای یک پایان نامه انتخاب عنوان جذاب و مخاطب‌پسند است.

۱۱٫ تهیه چکیده به صورت حرفه‌ای

بهتر است نوشتن چکیده را به بعد از اتمام کلیه فصل‌های پایان نامه و با داشتن آگاهی کامل موکول کنید. زیرا مخاطبان با خواندن چکیده شما ترغیب به خواندن ادامه پایان نامه می‌شوند.

۱۲٫ تهیه فهرست مطالب برای ویرایش پایان نامه

تمام بخش‌ها و قسمت‌های پایان نامه را باید در فهرست مطالب آورد. به همین دلیل فهرست مطالب خود را با دقت کنترل کنید تا عنوانی از قلم نیفتاده باشد.

۱۳٫  تهیه جداول زیبا و شکیل

تلاش کنید مطالب را به بهترین و مفیدترین وجه خلاصه و در قالب یک جدول شکیل و زیبا در اختیار مخاطب بگذارید. این کار به درک و فهم بهتر مخاطب شما کمک زیادی می‌کند.

۱۴٫ آماده کردن فهرست شکل

کلیه شکل‌های شما باید شماره‌گذاری شده و یک فهرست برای آنها تهیه شود. اینطوری مخاطب می‌تواند به راحت‌ترین شکل ممکن به تصاویر و شکل‌ها دست پیدا کند.

۱۵٫ آماده کردن فهرست جدول

کلیه جدول‌های موجود در پایان نامه باید شماره‌گذاری شده و فهرستی برای آن تهیه شود.

۱۶٫ استفاده از علائم نگارشی

علائم نگارشی مانند کاما، ویرگول و… تاثیر زیادی در زیبایی متن شما و درک بهتر مخاطب دارد. به همین دلیل درست و به جا از علائم نگارشی در متن خود استفاده کنید.

۱۷٫ ذکر منابع در انتهای پایان نامه

هنگامی که تعداد منابع زیاد باشند معمولاً در انتهای پایان نامه برای جلوگیری ازسرقت ادبی، نام کلیه منابع ذکر می‌شود.

۱۸٫ واژه‌نامه

گاهی شما در متن خود از واژگانی استفاده می‌کنید که برای مخاطب زیاد آشنا نیست. در بخش واژه‌نامه می‌توانید مترادف این کلمات و یا معنای دیگر آنها را بنویسید تا مخاطب به درک درستی از کلمات مورد استفاده شما برسد.

عمل به تمام این نکات باعث می‌شود تا پایان نامه شما از نظر ظاهری بسیار شکیل و مرتب باشد. به عنوان مثال فرض کنید جدول‌ها و یا شکل‌های مورد استفاده با عدد مشخص نشده باشند. در این حالت هنگامی که می‌خواهید به آن جدول و یا شکل اشاره کنید مخاطب از کجا باید متوجه بشود؟

علاوه بر نمای ظاهری متن پایان نامه باید از لحاظ املایی نیز ایراد نداشته باشد. در ادامه در این مورد اطلاعات بیشتری کسب می‌کنید.

· آشنایی با ویرایش پایان نامه از نوع دستوری و زبانی

چگونه در کمترین زمان ممکن متن خود را ویرایش کنیم؟

ویرایش متن پایان نامه مخصوصاً از لحاظ غلط املایی اهمیت زیادی دارد. اما خواندن متن آن هم با چشم پروسه‌ای زمانبر است. علاوه بر این چشم انسان زود خسته می‌شود. به همین دلیل هنگام مطالعه پایان نامه خود باید بعد از ۲۰ دقیقه مطالعه ۲۰ ثانیه به نقطه‌ای در فاصله ۲۰ متری خود نگاه کنید.

این کار از خستگی چشم شما جلوگیری می‌کند. اما این روزها روش‌های جدیدی برای استخراج ایرادات نگارشی از پایان نامه ابداع شده است. یکی از بهترین این روش‌ها استفاده از نرم افزارهای مخصوص این کار است. از مهمترین نرم افزارهای ویرایش پایان نامه می‌توان به گوگل داکس و ویراستیار اشاره کرد. این نرم افزارها معمولاً به صورت رایگان در گوگل وجود دارند. نصب آنها نیز بسیار ساده بوده و فقط کافی است نرم افزار را دانلود و روی برنامه ورد خود پیاده‌سازی کنید.

این نرم افزارها، ایرادات نگارشی متن شما را شناسایی و آنها را هایلایت می‌کنند. علاوه بر این در قسمت‌هایی که از لحاظ نگارشی مشکل دارند، دیکته درست کلمه نیز برای شما گذاشته می‌شود. با استفاده از این نرم افزارها به راحتی می‌توانید متن پایان نامه خود را ویرایش کنید. بعضی از دانشجویان برای ویرایش پایان نامه خود هزینه‌های هنگفتی پرداخت می‌کنند.

 در حالی که با استفاده از این نرم افزارها به راحتی و بدون پرداخت هیچ نوع هزینه‌ای می‌توانید متن خود را ویرایش کنید. دقت این نرم افزارها بسیار بالا است؛ اما برای کیفیت بیشتر بهتر است خودتان یکبار متن پایان نامه را بخوانید و حتی اگر جایی از آن دارای ابهام برای خواننده بود اصلاح نمایید.

· آشنایی با ویرایش پایان نامه از نوع محتوایی

گاهی اوقات متن شما از نظر خود شما قابل قبول است؛ اما این امکان وجود دارد که مخاطبان قادر به درک آن به درستی نباشند. به همین دلیل باید قسمت‌هایی از متن را که دارای ابهام هستند به صورت شفاف و واضح برای مخاطب خود دوباره بازنویسی کنید. به این کار ویرایش محتوایی گفته می‌شود.

کلام آخر

نوشتن یک پایان نامه با بار علمی بالا و رعایت کلیه نکات و ضوابط پیرامون آن، تاثیر زیادی در آینده شغلی و کاری شما دارد. نوشتن یک پایان نامه با همه اصولی که در این مقاله و مقاله پایان نامه چیست؛ ذکر کردیم به شما امکان استخراج مقاله از پایان نامه و تبدیل پایان نامه به کتاب را می‌دهد.

همچنین می‌توانید مقالات خود را در مجلات معتبر داخلی و خارجی چاپ و رزومه علمی خود را قوی کنید. برای ویرایش متن پایان نامه دانستن یک سری نکات لازم و ضروری است. از مهمترین این نکات می‌توان به ویرایش ظاهری، دستوری و محتوایی اشاره کرد.

در ویرایش ظاهری شما باید کارهایی مانند شماره‌گذاری صفحات، جدول‌ها و شکل‌ها را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. همچنین باید به فاصله حاشیه‌ها، پاراگراف‌ها و… نیز توجه کنید. در ویرایش محتوایی، شما باید متنی بنویسید که برای خواننده قابل فهم و درک باشد. و در نهایت در ویرایش دستوری باید متن شما غلط املایی نداشته باشد و علائم نگارشی مانند کاما، ویرگول و… به درستی در آن به کار رفته باشد. از مهترین نرم افزارهای اصلاح متن می‌توان به گوگل داکس و ویراستیار اشاره کرد.

 امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی برای ویرایش مقاله خود به دست آورده باشید. اما اگر باز هم سولی در مورد ویرایش متن دارید می‌توانید آن را با من در میان بگذارید.

سوالات متداول

  1. چرا باید متن پایان نامه خود را ویرایش کنیم؟

زیرا این کار اعتبار علمی پایان نامه را بالا می‌برد. تصور کنید خود شما دارید پایان نامه‌‌ای را مطالعه می‌کنید که قابل درک نیست و یا پر از غلط املایی است. آیا خود شما فکر نمی‌کنید که وقتی پژوهشگر به ایرادات متنی که بسیار ساده هستند توجه نکرده به بار علمی پایان نامه نیز حتماً توجه نکرده است!!

  1. برای ویرایش متن از چه نرم افزارهایی استفاده کنیم؟

این روزها نرم افزارهای زیادی برای ویرایش متن به بازار عرضه شده است. از مهمترین این نرم افزارها می‌توان به گوگل داکس و ویراستیار اشاره کرد.

  1. منظور از ویرایش محتوایی پایان نامه چیست؟

گاهی متن شما برای مخاطبتان قابل درک نیست. به همین دلیل باید جملاتی واضح و شفاف در متن استفاده کنید تا خواننده به هدف پژوهش شما پی ببرد.

  1. منظور از ویرایش ظاهری چیست؟

در ویرایش ظاهری، کارهای مانند رعایت فاصله حاشیه‌ها، پاراگراف‌ها، فونت قسمت‌های مختلف، شماره‌گذاری صفحات، جداول و شکل‌ها انجام می‌شود.

  1. منظور از ویرایش دستوری و زبانی متن چیست؟

در این نوع از ویرایش نباید هیچ نوع غلط املایی در متن وجود داشته باشد. در واقع این نوع ویرایش غلط‌های املایی متن شما را شناسایی می‌کند. همچنین باید درست و به جا از علائم نگارشی مانند کاما، ویرگول و… استفاده شود.

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی، از انتخاب موضوع تا دفاع فوق‌العاده پایان نامه   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.