استرس سخنرانی

نکته طلایی برای سخنرانی خوب

۲ ديدگاه

روزی، مدیر یک جلسه با یکی از سخنرانان معروف تماس گرفت تا برای زمانی مناسب از او وقت بگیرد. اولین سوالی که مدیر جلسه پرسید، این بودکه: ((چقدر دستمزد می خواهید؟))

سخنران جواب داد: بستگی به طولانی بودن جلسه دارد و اینکه شما چقدر می خواهید من صحبت کنم. از طرفی مدت زمانی که برای آمادگی در این جلسه وقت می گذارم.)) سپس مدیر پرسید: ((چقدر برای سی دقیقه سخنرانی پیشنهاد می دهید و چقدر برای این زمان آمادگی لازم دارید؟))

سخنران پاسخ داد: ((برای سی دقیقه تقریبا هفت تا هشت ساعت زمان آمادگی لازم است و مبلغ پنجاه هزار دلار.)) مدیر بسیار متعجب شد و پرسید  : ((برای نصف روز چقدر دستمزد می گیرید و چقدر آمادگی لازم دارید؟)) او جواب داد: برای نصف روز، تقریبا سه تا چهار ساعت و چهار هزار دلار دستمزد.))

مدیر باز گفت : ((و برای یک روز کامل چقدر؟ مبلغ دستمزد؟)) او پاسخ داد)) سه هزار دلار!))  مدیر جلسه پرسید )):چقدر آمادگی لازم است؟)) سخنران پاسخ داد : ((اگر قرار باشد یک روز کامل صحبت کنم حاضرم همین حالا کارم را شروع کنم))

برای آماده کردن سخنرانی چقدر زمان لازم است؟

نکته مهم این است که هرچه زمان سخنرانی کمتر باشد، کار مشکل تر خواهد بود. هدف از این داستان این است که مدت زمان سخنرانی کمتر، نیازمند آمادگی بیشتر و داشتن اطلاعات درباره نکات و موضوعاتی ست که قصد دارید ارائه دهید. دراین زمان محدود باید مطالب اساسی و مهم را عنوان کنید.

اگر زمانی که برای سخنرانی در اختیار شما قرار داده اند، بیست دقیقه است باید کاملا هوشیارانه ومنطقی روی نکات اصلی و اساسی پیام خود تمرکز کنید.

اولین شنوندگان من در سالهای قبل هفت نفر بودند، اما با گذشت زمان، این تعداد به بیست و پنج هزار نفر رسید. تا به حال در بعضی مکان ها برای سی پنج هزار نفر و در بعضی مکان ها برای هشتادو سه هزار نفر صحبت کردم.

بسیاری از سمینار های من بیست دقیقه ای و سه چهار روز است. هر سخنرانی تقریبا در نوع خود باید همراه با آمادگی دقیق و با جرئیات کامل باشد. هر چه تعداد شنوندگان بیشتر باشد، به طور قطع نیاز و درخواست ها از شما بیشتر می شود. سخنرانی برای جمعی بزرگ با سخنرانی برای جمعی کوچک، متفاوت است.

منبع: قدرت بیان (برایان تریسی)

مترجم: مریم کاویانی

۲ ديدگاه

  1. 1398/10/24

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
    بهترین سایت ها هستید.

  2. 1395/09/07

    مرسی

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.