چطور پروپوزال زبان و ادبیات فارسی بنویسیم

نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی چگونه انجام می‌شود؟

بدون ديدگاه

نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی چگونه انجام می‌شود؟

رشته زبان و ادبیات فارسی از آن رشته‌هایی است که به دلیل شیرینی و جذابیت آن، بسیاری از دانشجویان حتی در خارج از کشور شیفته آن می‌شوند. حتماً شما هم شاهد افراد از زبان‌ها و ملل مختلف بوده‌اید که برای تحصیل این رشته به ایران آمده‌اند!!

این موضوع نشان‌دهنده اهمیت این رشته و محبوبیت آن در بین دانشجویان سراسر جهان است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در مقاطع بالاتر این رشته نیز به تحصیل بپردازند.

اینگونه با نوشتن پایان نامه، کتاب، انواع مقاله علمی، تبدیل پایان نامه به کتاب و استخراج مقاله از پایان نامه می‌توانید حتی رزومه خود را برای گرفتن موقعیت‌های شغلی بهتر قوی کنید.

در بعضی از رشته‌ها از مقطع کارشناسی دانشجویان می‌توانند شروع به نوشتن پایان نامه کنند. در مقاله پایان نامه چیست و نوشتن پروپوزال برای شما عزیزان توضیح دادم که قبل از نوشتن پایان نامه باید پروپوزال آن را بنویسید.

در صورتی که پروپوزال مورد پذیرش واقع شود، می‌توانید شروع به نوشتن پایان نامه کنید. نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی نیاز به دقت و توجه خاصی دارد.

زیرا گاهی اوقات شما دارید درباره گویش و فرهنگ‌های مختلف صحبت می‌کنید؛ به همین دلیل نباید هیچگونه تحریفی در مطالب رخ دهد.

در نوشتن این نوع از پروپوزال حتماً باید از افراد با تجربه کمک بگیرید. اگر می‌خواهید پروپوزال خود را در این رشته به بهترین نحو ممکن بنویسید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با نحوه نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

در ادامه با مهمترین نکاتی که در هنگام نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی باید به آن دقت کنید آشنا می‌شوید.

 پیدا کردن یک موضوع مناسب

این مرحله شاید اولین و مهمترین مرحله در نوشتن پروپوزال باشد. در واقع، اگر موضوع مناسبی انتخاب نکنید، پرپوزال شما رد خواهد شد.

حتی ممکن است پروپوزال شما پذیرفته شود اما در نیمه کار به دلیل دشوار بودن و یا خیلی عوامل دیگر نتوانید به نوشتن پایان نامه بپردازید. در ادامه با موارد مهمی که منجر به انتخاب موضوع می‌شود آشنا می‌شوید.

 جذاب بودن موضوع؛ نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

انتخاب یک موضوع جذاب و مخاطب‌پسند از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل باید موضوعی را انتخاب کنید که به حدی جذاب باشد که خواننده ترغیب به خواندن آن شود. رشته زبان و ادبیات فارسی دارای گرایش‌های مختلف بوده و برای هر گرایش می‌توانید موضوعات مختلف و جذابی پیدا کنید.

 انتخاب موضوع یونیک؛ نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

موضوع انتخاب شده باید حتماً یونیک باشد. بعضی از دانشجویان موضوعاتی را انتخاب می‌کنند که قبلاً انتخاب شده است. این موضوع باعث رد پروپوزال توسط کارشناسان مربوطه می‌شود. برای مطمئن شدن از یونیک بودن موضوع، بعد از انتخاب آن، حتماً به سامانه همانندجو در سایت ایرانداک مراجعه کرده و موضوع خود را سرچ کنید. اگر بعد از سرچ متوجه شدید موضوع شما تکراری نیست آن را انتخاب کنید.

 توجه به منابع موضوع انتخابی

بعد از انتخاب موضوع پیش از اینکه پروپوزال خود را برای داوران ارسال کنید؛ ابتدا باید منابع را بررسی و در صورت عدم وجود منابع کافی اقدام به ارسال پروپوزال کنید.

 انتخاب عنوانی جامع و جذاب؛ نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

دقیقاً مانند قسمت انتخاب موضوع، عنوان نیز باید جذاب و مخاطب‌پسند باشد. بسیاری از پژوهشگران، توجه کمی به انتخاب موضوع جذاب و ترغیب‌کننده می‌کنند. آنها زمان کمی به این کار اختصاص داده و تصور می‌کنند بیشتر زمان خود را باید صرف نوشتن پروپوزال کنند، در حالیکه این تصور اشتباه است. انتخاب عنوان باید به گونه‌ای باشد که نهایت خلاقیت و نوآوری در آن به کار رفته باشد. همچنین در عین زیبایی، رسا، کامل و جامع باشد.

معمولاً موضوعات جذاب حاوی کلمه کلیدی، روش تحقیق و جامعه آماری مورد نظر هستند. هنگامی که در عنوان از این آیتم‌ها استفاده می‌کنید خواننده به راحتی به هدف شما از پژوهش پی می‌برد.

 توجه به ساختار پروپوزال؛ نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

هنگام نوشتن پروپوزال باید به ساختار آن دقت کنید. پروپوزال بخش‌های مختلفی دارد که هر بخش باید براساس استانداردها، اصول و ضوابط خاصی نوشته شود.

  • مقدمه
  • طرح مسئله
  • ابزار و منابع گردآوری و تحلیل اطلاعات
  • پیشینه تحقیق
  • اهداف تحقیق
  • پرسش­های تحقیق
  • فرضیات تحقیق
  • روش تحقیق
  • نتیجه‌­گیری
  • فهرست منابع.

همانطور که قبلاً گفتیم هرکدام از این بخش‌ها را باید به صورت جذاب بنویسید. معمولاً پروپوزال با مقدمه شروع می‌شود. اگر مقدمه شما ترغیب‌کننده و جذاب نباشد داوران به خواندن بقیه پروپوزال میلی نخواهند داشت و آن را رد می‌کنند. مقدمه باید به صورت مختصر اما مفید و با بیانی گویا باشد. در قسمت طرح مسئله باید برای داوران توضیح دهید چرا این موضوع را انتخاب کرده‌اید. از این طریق آنها به هدف شما از این پژوهش پی خواهند برد.

 در دسترس بودن منابع

همانطور که برای شما عزیزان توضیح دادم باید موضوعاتی را انتخاب کنید که منابع آنها در دسترس باشند. انتخاب موضوعاتی که منابع آنها در دسترس نیست منجر به نوشتن یک پژوهش ناقص و یا رها کردن کار در نیمه راه خواهد شد.

 استفاده از منابع علمی و معتبر

قبل از نوشتن پروپوزال خود به پایگاه‌هایی مانند پایگاه استنادی جهان اسلام مراجعه کنید. در این پایگاه هزاران مقاله در زمینه‌های مختلف از جمله ادبیات فارسی موجود است. شما عزیزان به راحتی می‌توانید در این پایگاه مقاله مورد نظر خود را جستجو و تجربه و دانش بیشتری با خواندن مقالات مختلف برای نوشتن پروپوزال به دست آورید.

 مشورت با افراد با تجربه

قبل از نوشتن پروپوزال با افراد با تجربه و متخصص در این زمینه مشورت کنید دانشجویانی که قبلاً از پایان نامه خود دفاع کرده‌اند، بهترین گزینه برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروپوزال هستند. شما عزیزان می‌توانید با حضور در جلسه دفاع این دانشجویان بیشتر با آنها آشنا شوید.

 خواندن نمونه پروپوزال‌های زبان و ادبیات فارسی

مطالعه نمونه پروپوزال‌ ادبیات فارسی در زمینه گرایش تحصیلی شما در رشته ادبیات فارسی، بهترین راهکار برای آشنا شدن با پروپوزال در رشته ادبیات فارسی است.

چه مواردی به بهتر نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی کمک می‌کند؟

رعایت موارد زیر در کنار عوامل فوق به بهتر نوشتن پروپوزال کمک زیادی می‌کند.  در ادامه با این موارد آشنا می‌شوید.

۱٫ کمک گرفتن از استاد راهنما

معمولاً برای نوشتن پایان نامه شخصی به نام استاد راهنما تعیین می‌شود. استاد راهنما به کسی گفته می‌شود که وظیفه راهنمایی دانشجو در طی مراحل نوشتن پایان نامه را دارد. در واقع، از مهمترین وظایف استاد راهنما، کمک به دانشجو برای نوشتن پروپوزال حرفه‌ای در کمترین زمان ممکن است. به همین دلیل برای صرفه‌جویی در وقت خود، حتماً با استاد راهنما مشورت کنید و نظرات او را بخواهید.

۲٫ مطالعه منابع مختلف

مطالعه کتب و پژوهش‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا با دید بازتری مسائل را بررسی کرده و با دقت بیشتری پروپوزال خود را انجام دهید.

۳٫ انتخاب موضوع مناسب

منابع مختلف را مطالعه و موضوعات جذاب و کاربردی را یادداشت کنید. پس از اتمام مطالعه خود، از بین این موضوعات یک موضوع کاربردی را انتخاب کنید.

۴٫ دقت در انتخاب عنوان

حتماً در هنگام انتخاب عنوان دقت کافی داشته باشید. زیرا پس از تایید پروپوزال قادر به تغییر آن نخواهید بود.

کلام آخر

چگونه پروپوزال زبان و ادبیات فارسی بنویسیم؟

نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی شاید در ظاهر ساده به نظر برسد اما در حقیقت کاری سخت و پیچیده است. رشته زبان و ادبیات فارسی یکی از رشته‌های تاریخی از لحاظ قدمت است که دانشجویان در گرایش‌های مختلف آن تحصیل می‌کنند.

اگر دانشجویی شیوه پژوهش محور را انتخاب کند در آینده باید پایان نامه بنویسد. قبل از نوشتن پایان نامه باید حتماً یک پروپوزال آماده و توسط گروهی از داوران و کارشناسان تایید شود.

از مهمترین نکاتی که در نوشتن پروپوزال باید به آنها دقت کرد؛ انتخاب عنوان مناسب، یونیک بودن موضوع، در دسترس بودن منابع و… است. همچنین با خواندن نمونه پروپوزال ارشد ادبیات فارسی و همچنین نمونه پروپوزال پر شده بیشتر با نوشتن پروپوزال آشنا می‌شوید.

 امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی را کسب کرده باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی پروپوزال نویسی کاربردی و عملی   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.