برای نوشتن بهترین رزومه چه کاری باید انجام داد

نوشتن بهترین رزومه به چه صورت هست؟

بدون ديدگاه

نوشتن بهترین رزومه از بزرگترین دغدغه‌های بسیاری از افراد تحصیلکرده و دانشجویان است.

اما چرا نوشتن رزومه این همه اهمیت دارد؟

هنگامی که من دانشجو بودم اساتید دروس مختلف، دانشجویان را به انجام کارهای پژوهشی و یا حتی مشارکت در این کارها تشویق می‌کردند.

از مهمترین کارهای پژوهشی که اساتید به آن اشاره می‌کردند می‌توان به نوشتن پایان نامه، تبدیل پایان نامه به کتاب، استخراج مقاله از پایان نامه و یا نوشتن انواع مقاله علمی اشاره کرد. البته برای نوشتن پایان نامه باید حتماً دانشجو شیوه پژوهش محور را انتخاب کند.

در مقاله تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور به طور کامل درباره تفاوت شیوه آموزش محور و پژوهش محور به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دادم.

اگر می‌خواهید رزومه‌ای پربار داشته باشید باید حتماً شیوه پژوهش محور را انتخاب کنید.

در شیوه آموزش محور شما می‌توانید انواع مقاله علمی را بنویسید اما دیگر پایان نامه ندارید و باید به جای آن واحد سمینار و یا دروس انتخابی را پاس نمایید.

بزرگترین هدف دانشجویان از تحصیل داشتن آینده کاری و شغلی روشن است. برای استخدام در بهترین و معتبرترین شرکت‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور باید حتماً یک رزومه قوی داشته باشید.

علاوه براین اگر بخواهید در خارج از کشور تحصیل خود را ادامه دهید ابتدا باید رزومه را همراه با کاور لتر که نوعی نامه است برای دانشگاه مورد نظر از طریق ایمیل یا پست ارسال نمایید. اگر می‌خواهید نوشتن بهترین رزومه را انجام دهید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با رزومه

اما رزومه چیست؟ قبل از نوشتن بهترین رزومه ابتدا باید درباره اینکه رزومه چیست و چه کاربردی دارد؟ توضیحاتی بیان کنم.

رزومه در حقیقت نوعی مدرک و یا نوعی شناسنامه است که در آن کارهای پژوهشی و علمی انجام شده توسط فرد به طور کامل با ذکر عنوان، تاریخ انتشار و…بیان می‌شود.

علاوه براین کلیه اطلاعات تحصیلی مانند معدل، نیز در رزومه آورده می‌شود. البته رزومه دارای چندین بخش است. در یک بخش از آن، که بخش اول است باید اطلاعات شخصی خود را به طور کامل وارد نمایید.

همه افرادی که قبلاً کارآموزی داشته‌اند و یا در شرکتی مشغول به کار بوده‌اند باید اطلاعات کاری و نوع کار مورد نظر خود را بیان نمایند.

در رزومه باید به شکلی ظریف تمام مهارت‌ها و توانایی‌های خود را بنویسید.

هر چه رزومه قوی‌تر باشد، قطعاً احتمال پذیرش شما نیز بیشتر خواهد بود. همیشه این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که هیچگاه نباید در رزومه به نقاط ضعف خود اشاره کنید.

این کار باعث رد شدن رزومه شما می‌شود. در ادامه با نکاتی مفید درباره نوشتن بهترین رزومه آشنا می‌شوید.

آشنایی با تفاوت سی وی و رزومه

رزومه متن کوتاه‌تری نسبت به سی وی دارد و متن آن حداکثر باید دو صفحه باشد. در رزومه باید به صورت کلی درباره اطلاعات کاری و تحصیلی خود توضیح دهید و هرگز به جزئیات اشاره نکنید.

همچنین باید قبل از نوشتن آن اندکی اطلاعات درباره دانشگاه و یا شرکت مورد نظر به دست بیاورید و براساس قوانین شرکت و یا آیین‌نامه آن دانشگاه رزومه خود را بنویسید.

علاوه براین در رزومه لازم نیست کلیه کارهای خود را بیان کنید و می‌توانید مهمترین دستاوردهای خود را که منجر به پذیرش رزومه می‌شود بیان کنید.

معمولاً حجم CV  می‌تواند دو یا چند صفحه باشد.

تفاوت آن با رزومه در این است که رزومه به کلیات می‌پردازد. اما در سی وی باید دقیقاً به جزئیات پرداخته شود.

همچنین در آن باید کلیه کارهای پژوهشی و سوابق آموزشی به طور کامل و با ذکر جزئیات و تاریخ بیان شود.

در نوشتن سی وی باید تلاش کنید که تمام موقعیت‌های تحصیلی، کاری و مقالات خود را با ذکر تاریخ به ترتیب به بیان کنید.

این کار باعث می‌شود تا کارشناسان دانشگاه و یا شرکت مورد نظر دید بازتری نسبت به شما داشته باشند. در نوشتن سی وی مانند رزومه نباید به سازمان یا دانشگاه توجه کنید.

بلکه یک سی وی را می‌توانید برای سازمان‌ها و یا دانشگاه‌های مختلف ارسال کنید.

اگر اطلاعات شما زیاد است و نمی‌توانید در قالب حداکثر دو صفحه رزومه خود را بنویسید می‌توانید فونت خط را تغییر داده و یا از جدول برای نوشتن اطلاعات خود استفاده نمایید.

آشنایی با مدل‌های مختلف رزومه

رزومه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه اطلاعات کاملی در مورد هرکدام کسب می‌کنید.

۱٫ نوشتن رزومه براساس تاریخ و زمان

این نوع از رزومه همانطور که از نامش پیداست براساس تاریخ و زمان باید نوشته شود. معمولاً از این نوع از رزومه برای نوشتن سابقه کاری و پژوهشی  استفاده می‌شود.

در هنگام نوشتن آن بهتر است؛ از زمان حال به زمان گذشته بروید. در این نوع از رزومه به دلیل نوشتن تاریخ، اندکی بیشتر به جزئیات پرداخته می‌شود.

البته باید حتماً یک سابقه کاری و تحصیلی پربار داشته باشید در غیر این صورت قادر به نوشتن این رزومه نیستید. زیرا رزومه بسیار مختصر خواهد شد و رد می‌شود.

۲٫ نوشتن رزومه از نوع عملکردی

گاهی اوقات افراد می‌خواهند در سمت‌ها و یا پست‌های خاصی استخدام شوند. در این مواقع نوشتن رزومه با حالت عادی متفاوت است.

برای بالا بردن شانس پذیرش و گرفتن موقعیت مربوطه باید به مدارک، سوابق و تحصیلاتی که مرتبط با آن موقعیت شغلی است اشاره کنید.

۳٫ نوشتن رزومه از نوع ترکیبی

در رزومه ترکیبی باید به نکات لازم برای نوشتن رزومه براساس تاریخ و زمان و همچنین نوشتن رزومه عملکردی توجه کنید. در واقع باید از لحاظ کاری و سوابق آن و همچنین دستاوردها بسیار قوی باشید و به این موارد توجه کنید.

آشنایی با مهمترین کاربردهای رزومه

رزومه دارای کاربردهای مختلفی است که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

 • رزومه کاری

در ادامه با نحوه نوشتن رزومه کاری برای استخدام آشنا می‌شوید.

همه دانشجویان برای داشتن یک آینده کاری روشن تحصیل می‌کنند. حتی بسیاری از دانشجویان از دوره کار آموزی به انجام کارهای مختلف در دانشگاه و یا شرکت‌های مختلف به صورت رایگان و تنها برای کسب مهارت می‌پردازند. پس از اتمام تحصیلات افراد برای پیدا کردن یک شغل عالی باید یک رزومه قوی بنویسند. به این رزومه رزومه کاری گفته می‌شود. رزومه کاری معمولاً برای شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی فرستاده شده و پس از آن، این رزومه توسط کارشناسان بررسی شده و در صورت قوی بودن پذیرش انجام می‌شود. رزومه کاری باید شامل اطلاعات فردی، تحصیلی و کاری شما باشد. مطالعه نمونه رزومه کاری ساده به شما در نوشتن بهتر رزومه کمک می‌کند.

 • رزومه تحصیلی

مهاجرت تحصیلی و گرفتن بورسیه از بزرگترین آرزوهای دانشجویان است. برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور و گرفتن بورسیه تحصیلی باید حتماً یک رزومه قوی بنویسید. به این نوع از روزمه، رزومه تحصیلی گفته می‌شود. در این نوع از روزمه باید به کارهای پژوهشی خود مانند پایان نامه، کتاب و انواع مقاله علمی بسیار توجه کنید.

 • رزومه کارآموزی

در این نوع از رزومه دانشجو همه کارهایی را که در دانشگاه و یا شرکت‌های دیگر به صورت کارآموزی انجام داده به صورت کامل بیان می‌کند.

 • رزومه آنلاین

منظور از رزومه آنلاین چیست؟ حتماً برای شما هم پیش آمده که بخواهید در سایت یک شرکت و یا سایت‌های کاریابی مانند جابینجا فرم پر کنید. در این حالت شما دارید رزومه آنلاین را پر می‌کنید.

در نوشتن یک رزومه حرفه‌ای باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

حتماً تا الان متوجه شده‌اید که نوشتن رزومه چقدر مهم است. به همین دلیل در نوشتن آن باید به نکات مهمی توجه کنید. از مهمترین این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫ بیان ارزش‌ها در یک قالب صحیح

ما رزومه می‌نویسیم تا بتوانیم خود را به کارفرما اثبات کنیم. برای این کار حتماً باید در رزومه خود موارد زیر رعایت کنید:

 • این روزها قالب‌های آماده‌ای برای نوشتن رزومه وجود دارد. برای نوشتن رزومه می‌توان از این قالب‌ها استفاده کرد همچنین می‌توانید یک قالب مناسب را طراحی کنید.
 • در سربرگ اطلاعات شرکت و یا دانشگاه را ذکر کنید.
 • در قسمت هدر اطلاعات تماس مانند تلفن، آدرس و… را ذکر کنید.
 • به صورت مختصر و کوتاه درباره مدارک تحصیلی، هدف از ادامه تحصیل و کلیه موقعیت‌های شغلی خود توضیح دهید.
 • رزومه شما باید به صورت سیاه و سفید باشد.
 • رزومه را با نقاشی اشتباه نگیرید و آن را رنگی نکنید.
 • یک فونت مناسب برای رزومه خود انتخاب کنید.
 • بهتر است رزومه در یک یا حداکثر دو صفحه تهیه شود. البته یک صفحه باشد بهتر است.
 • همیشه فایل ورد رزومه خود را به پی دی اف تبدیل کنید. زیرا به دلیل ورژن‌های مختلف فایل ورد، ممکن است ساختار آن در بعضی از سیستم‌ها به درستی نشان داده نشود.

۱٫ بیان اطلاعات شخصی

همانطور که در قسمت قبلی توضیح دادیم در قالب باید اطلاعات به صورت دقیق بیان شود. از مهمترین این اطلاعات می‌توان به اطلاعات شخصی اشاره کرد. اطلاعات شخصی به موارد زیر اطلاق می‌شود:

 • نام و نام خانوادگی
 • آدرس
 • تاریخ تولد
 • شماره تماس (تلفن ثابت و همراه)

همچنین باید یک عکس پرسنلی سه در چهار گرفته و آن را در قسمت عکس ضمیمه کنید.

۲٫ بیان هدف کاری یا تحصیلی

کارشناسان دانشگاه و شرکت‌های معتبر، به دنبال پذیرش و استخدام افرادی کوشا و بلندپرواز هستند. به همین دلیل باید هدف‌های خود را از تحصیل و یا کار به صورت حرفه‌ای، شفاف بیان کنید تا قادر به جلب اساتید دانشگاه و کارشناسان شرکت‌های معتبر باشید.

۳٫ بیان میزان تحصیلات

در این قسمت باید مدارک تحصیلی اخذ شده و نام دانشگاه خود را بیان کنید.

۴٫ بیان موقعیت‌های شغلی

همیشه در بیان موقعیت‌های شغلی که داشته‌اید، حتماً به مهارت‌ها، تجربیات کسب شده، خلاقیت‌های خود برای ارتقا کاری اشاره کنید. همچنین نشان دهید روحیه کاری و تیمی دارید و به خوبی می‌توانید با سایر افراد گروه همکاری و همفکری کنید.

۵٫ ذکر مهارت‌ها و زبان‌های مسلط

ممکن است شما به چند زبان تسلط داشته باشید، این تسلط یک امتیاز برای شما به شمار می‌رود. پس حتماً آن را در رزومه خود ذکر کنید. علاوه براین اگر مهارت‌هایی مانند کار با نرم افزارهای خاص و… را دارید حتماً آنها را نیز در رزومه بیان کنید.

بررسی ویژگی‌های یک رزومه حرفه‌ای

رعایت نکات زیر به بهتر نوشتن رزومه کمک زیادی می‌کند:

 • نوشتن بهترین رزومه با توجه مهارت‌ها و تحصیلات

اگر شما مهندس کامپیوتر هستند و در زمینه برنامه نویسی تخصص دارید تنها باید قسمت برنامه‌نویسی را برجسته کنید و به سایر مهارت‌های خود به صورت خیلی مختصر اشاره کنید. چون کارفرمایان معمولاً به دنبال یک مهارت خاص در شما برای استخدام هستند به عنوان مثال به دنبال یک برنامه‌نویس هستند. به همین دلیل باید خود را به عنوان یک برنامه‌نویس به آنها معرفی کنید.

 • نوشتن براساس ساختار منظم

رزومه شما باید یک ساختار منظم داشته باشد. به عبارت دیگر ابتدا بهتر است مشخصات فردی خود را وارد کنید و سپس به ذکر تحصیلات، مهارت‌ها و… بپردازید.

 • متن کوتاه و بیان شفاف

تلاش کنید رزومه خود را در کوتاهترین شکل ممکن و با جملات شفاف و واضح بنویسید.

 • بررسی متن از لحاظ مشکلات نگارشی و املایی

رزومه شما دیگر حداکثر دو صفحه است. حالا تصور کنید در این دو صفحه غلط املایی و یا نگارشی وجود داشته باشد، قطعاً این از دید کارشناسان مخفی نخواهد ماند و روی استخدام و یا پذیرش شما در دانشگاه تاثیر زیادی دارد.

 • توجه به خوانایی

پس از تنظیم رزومه و نوشتن آن، یک دور با دقت آن را بخوانید. متن شما باید خوانا، روان و قابل فهم باشد. اگر اینطور نیست دوباره رزومه خود را بنویسید. یا تغییراتی در آن ایجاد کنید.

کلام آخر

نوشتن بهترین رزومه تاثیر زیادی در آینده شغلی و تحصیلی شما دارد. همه افرادی که می‌خواهند بورسیه تحصیلی بگیرند و یا در شرکت‌های معتبر مشغول به کار شوند باید حتماً یک رزومه قوی داشته باشند.

نوشتن رزومه اصول خاصی دارد که باید رعایت شوند. از مهمترین این اصول می‌توان به انتخاب یک قالب مناسب، استفاده از بیان شفاف و واضح، خوانایی متن، بیان نقاط قوت، بیان مهارت‌ها و… اشاره کرد.

همچنین می‌توانید نامه‌ای تحت عنوان کاور لتر را نیز ضمیمه رزومه خود کنید. از آنجا که کارشناسان شرکت‌ها و دانشگاه‌ها، هرروز تعداد زیادی رزومه دریافت می‌کنند؛ بهتر است حتماً همراه روزمه خود این نامه را نیز ارسال کنید.

زیرا کارشناسان زمان کافی برای مطالعه این همه رزومه ندارند. اما با نگاهی اجمالی به نامه متوجه میزان بار علمی و شخصیت شما می‌شوند و رزومه شما را مطالعه می‌کنند.

فرقی نمی‌کند که بخواهید نوشتن رزومه کاری ساده و… را انجام دهید. در هرحال باید طبق اصول گفته شده رزومه بنویسید. شما عزیزان می‌توانید با دانلود رزومه فرم رزومه کاری و… بهتر با قالب انواع رزومه آشنا شوید.

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی درباره نوشتن بهترین رزومه به دست آورده باشید. در هر حال اگر باز هم سوالی دارید می‌توانید آن را از من بپرسید. بسیار خوشحال می‌شوم که بتوانم به شما عزیزان کمک کنم. سوالات متداول

 1. رزومه چیست؟ رزومه نوعی نوشته با اطلاعات شخصی، تحصیلی و کاری فرد است که برای پذیرش و تحصیل فرد به صورت رایگان در دانشگاه و یا پیدا کردن یک موقعیت شغلی بهتر نوشته می‌شود.
 2. در نوشتن بهترین رزومه باید به چه مواردی توجه کنیم؟ انتخاب قالب مناسب، بیان نقاط قوت و مهارت‌ها، عدم هرگونه غلط املایی و نگارشی و… از مهمترین مواردی هستند که باید به آنها توجه کنیم.
 3. نحوه نوشتن رزومه تحصیلی چگونه است؟ در رزومه تحصیلی باید به مدارک، معدل، کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود مانند پایان نامه، کتاب، مقاله و… اشاره کنید.

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی، از انتخاب موضوع تا دفاع فوق‌العاده پایان نامه   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.