کنفرانس دانشجویی

نحوه ارائه کنفرانس دانشجویی

بدون ديدگاه

نحوه ارائه هر چیز می تواند سرنوشت زحمات فردی یا یک گروه را تعیین کند. متاسفانه اغلب افراد فقط به جمع آوری مطالب می پردازند و از نحوه ارائه آن غافل می مانند.

و اما در این بین دانشجویان به ویژه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید بیشتر با نحوه ارائه مطلب آشنا باشند چرا که حداقل در دو درس سمینار و دفاع پایان نامه با آن مواجه هستند. در فیلم آموزشی صفر تا صد دفاع از پایان نامه به صورت مفصل به این موضوع و روش و نکات برای داشتن یک فوق العاده خوب صحبت شد اما در این جا قصد دارم به برخی از نکات لازم برای داشتن یک ارائه خوب بپردازم.

یک ارائه خوب از سه جزء تشکیل شده است:

  • چه بگوییم؟

در این بخش شما می بایست مطالب و محتوای خوبی از قبل آماده کرده باشید که بیشتر مربوط به رشته تخصصی شما است. البته این تمام ماجرا نیست و همان طور که در کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم ذکر شد می بایست مطالب شما دارای شروع، بدنه و پایان باشد و آن ها را دسته بندی کنید. یک شروع مناسب می تواند کار شما را بسیار در ادامه راحت تر کند و برعکس شروع نامناسب شما را در ادامه دچار بحران خواهد کرد. پس شروع خود را بارها تمرین کنید.

  • چگونه بیان کنیم؟

این بخش مربوط به کلام و نحوه بیان شما می شود. مهمترین نکته این است که ریتم کلام شما نباید سریع و یا خیلی کند باشد. به همین ترتیب اگر آهسته صحبت کنید کسی صدای شما را نخواهد شنید و بلند بودن غیر متعارف نیز جالب نیست. پس صدای خود را متناسب با جمعیت تنظیم کنید. از نکات مهم دیگری که می بایست به آن توجه کرد این است که وضوح صدای مناسبی داشته باشید. برای این کار باید دهان خود را در موقع صحبت به درستی باز و بسته کنید تا به اصطلاح تو دماغی صحبت نشود.

  • چگونه نمایش دهیم؟

از جمله نکات مهمی که در نحوه ارائه شما تاثیر گذار است استفاده از ابزارهای بصری است. به عنوان مثال استفاده از پاورپوینت به همین اندازه که می تواند مفید باشد در صورت عدم نکات لازم می تواند به نحوه ارائه شما صدمه وارد کند. برای طراحی پاورپوینت می باست دقت لازم را داشته باشید به عنوان مثال نکته ای که اغلب افراد آن را فراموش می کنند این هست که در اطراف اسلاید های خود فضای خالی قرار نمی دهند چرا که در عمل وقتی برروی صفحه ویدئو پروژوکتور به نمایش در می آید به خاطر مسائل فنی یا کج بودن پرده ممکن است بخشی از نوشته ها روی دیوار قرار بگیرد و از کادر اصلی خود خارج شود.

در این مقاله به سه بخش اصلی یک ارائه پرداخته شده است که هر کدام از آن ها توضیحات زیادی دارند. البته اگر شما بتوانید به خوبی این سه جزء را رعایت کنید ارائه خوب و موفقی خواهید داشت.

پیشنهاد ویژه: فیلم صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.