نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم؟

۹ ديدگاه

زمانی که دانشجوی ارشد بودم دوستی داشتم از اون درسخون‌ها، از اونایی که همه یکی دو تا توی کلاسشون دارند و می دونن که چی می گم. همیشه سرگرم کتاب و درس بود و زنگ تفریح هم استاد را رها نمی کرد. خب، سه ترم به همین منوال گذشت… حالا نوبت به انتخاب موضوع پایان نامه رسیده بود. کم کم بچه ها هر کدوم دنبال یه موضوع خوب بودند ولی مشکل اینجا بود که اصلا با مسائل پژوهشی آشنایی نداشتیم. کاملا سردرگمی را می شد در بچه ها و حتی بچه درسخون کلاس دید.

آخه تا حالا فقط درس خونده بود. البته دنبال یه موضوع سطح بالا می گشت… اما نکته این بود نمی دونستیم از کجا و چطور باید یه موضوع خوب پیدا کرد؟ دانشجوی زرنگ قصه ما هر ماه یه موضوعی را انتخاب می کرد اما پشیمان می شد. می دونی چرا؟ به عنوان مثلا یه موضوعی پیدا کرد، کلی هم وقت روش گذاشت اما در نهایت منابع کافی برای اون کار وجود نداشت، ماه دیگه روی یه موضوع دیگه کار کرد دید بهش علاقه نداره… ماه دیگه موضوعی را انتخاب کرد اما استاد گفت در راستای تخصص من نیست…

خودتون می دونید که به صورت طبیعی کل کارشناسی ارشد حدود ۲ تا دو سال و نیم بیشتر نباید طول بکشه؛ اما اون بنده خدا نزدیکه به چهار سال درگیر پایان نامه اش شده بود و البته کلی وقت هم صرف کرد تا بتونه یه موضوع انتخاب کنه.

دوستان عزیز، زمان شما باارزش هست خصوصا که در این مقطع اکثرا در سن جوانی یا میان سالی هستید که می تونید برای کارهای دیگه بهره وری خوبی داشته باشید. پس بیایم از تجارب دیگران استفاده کنیم تا در در وقتمان صرفه جویی شود تا از کارهای مهم زندگی‌مان و عقب نیافتیم و آزادی بیشتری داشته باشیم.

در این مقاله سعی دارم  نکاتی به شما بگویم که دیگر شما تکرار کننده اشتباهات نباشید و بتوانید با روش اصولی؛ و در زمانی کوتاه یک موضوع خوب برای خودتان انتخاب کنید. البته در یک فیلم آموزشی ۵ ساعته به صورت مفصل و کاملا عملی نحوه انتخاب موضوع توضیح داده شده است که بخشی از آن را می توانید ببینید.

حال توصیه می کنم با صبر و حوصله مطالب زیر را مطالعه کنید چون نکات زیادی در آن وجود دارد و سعی شده که به اکثر سوالات شما پاسخ داده شود. در صورتی که بازهم سوالی در ذهنتان هست می توانید پایین همین مقاله بپرسید.

انتخاب موضوع پایان نامه ارشد به چه صورت است؟

انتخاب موضوع کارشناسی ارشد و یا دکتری با یک فکر یا ایده خام شروع می شود. شما یک فکر مبهم در سر دارید، نمی دانید که چقدر ایده شما درست هست یا اصلا به درد بخور هست یا نه. لپ تاپ یا گوشی تلفن را بر می دارید و بسم ا… اولین جستجوی خودتان را انجام می دهید.

دنیای وب شما را به هزاران موضوع بی ربط یا با ربط می برد. اما خب، همین قدم‌ها لازم هست تا در نهایت شما به یک پژوهش‌گر عالی تبدیل شوید. اما اگر بخواهیم کمی حرفه ای‌تر نحوه انتخاب موضوع پایان نامه را پیگیری کنیم به این صورت هست که ابتدا لازم هست قبل از جستجو چند واژه تخصصی رشته خودتان را یادداشت کنید و بر اساس این موارد سرچ کنید و حتی بهتر است معادل انگلیسی آن باشد تا مقالات به مقالات انگلیسی بین المللی نیز برسید. حالا با من همراه باشید تا با راهکارهای زیر بتونیم در انتخاب موضوع پایان نامه و پژوهش به نتایج بهتری برسیم.

مراحل انتخاب موضوع کارشناسی ارشد چطور است؟

نقش علاقه در انتخاب موضوع پایان نامه

علاقه؛ به ندای درونتان توجه کنید

کمی به گذشته برگردیم… همه ما در دوران مدرسه به درس خاصی علاقه داشتیم. یکی از شیمی لذت می برد و دیگری از ادبیات فارسی…یکی از زنگ نقاشی و دیگری از ریاضی… و به همین ترتیب بعضی ها از فصل مشتق و انتگرال ریاضی لذت می بردن و بعضی ها از معادلات مثلثاتی…

حالا که دو سه ترم از دانشگاه شما می‌گذرد فکر کنید به کدام مبحث بیشتر علاقه مند هستید؟ چه کار و پژوهشی به شما انرژی و انگیزه بیشتری می دهد؟ فارغ از هر چیز مثل نمره دفاع و … الان دوست دارید روی کدام مبحث درسی خودتان تحقیق کنید؟ البته عجله نکنید… این اولین مورد هست که نیاز هست بررسی کنید. پس یک کاغذ و قلم بردارید و با دلی آسوده چند مورد را یادداشت کنید تا با مراحل دیگری که خدمتتان خواهم گفت ترکیب کنیم و به دو، سه موضوع و در نهایت به یک موضوع خوب برسیم.

کمی به اطرافتان نگاه کنید

امیدوارم از آن دانشجوهایی نباشید که سال‌ها فقط و فقط دنبال درس، جزوات اساتید و کتاب‌های دانشگاهی هستند و از دنیای اطرافشان خبر ندارند. این دانشجوها ممکن است پایان نامه علمی مناسبی داشته باشند اما بعد از تحمل کلی زحمت و دفاع کردن نهایتا پایان نامه آن ها برای همیشه در کتابخانه دانشگاه خاک خواهد خورد چون نیاز جامعه را به خوبی پیدا نکردند هر چند که شاید پیدا کردن یک موضوع کاربردی و کاملا قابل استفاده نیاز به دقت و وقت کافی داشته باشد.

پس بهتر است برای انتخاب موضوع تحقیق کمی هم به قابل استفاده بودن آن فکر کنیم. برای این کار اگر دانشجوی علوم انسانی هستید کمی خبر بخوانید و ببینید در دل این اخبار چه مشکلی وجود دارد که می توانید حل کنید، مثلا افزایش نرخ طلاق یا تورم و بیکاری. البته این موارد خیلی کلی هستند و در نهایت باید یک جز از این موارد بررسی کنید و صرفا برای مثال خدمت شما گفته شد. و اگر دانشجوی مهندسی هستید می توانید به مشکلات کارخانه ها و صنایع دقت کنید و حتی ملاقات حضوری داشته باشید (لطفا اعتماد به نفس داشته باشید و نگویید نمی توانم)و ببینید فلان کارگاه چرا به مشکل خورده است. قرار نیست شما ناجی یک کشور باشید ولی می توانید مثل دوست من یک قطعه الکترونیکی کوچک تولید کنید که بتوانید مشکلات زیادی از یک دستگاه را برطرف کند.

مشورت گرفتن از دیگران

به جای نشستن و فکر کردن زیاد درباره انتخاب موضوع پایان نامه سعی کنید با ایمیل، تلفن یا حضوری از افراد صاحب نظر یا دانشجویانی که به خوبی خودشان پایان نامه را انجام و به اتمام رساندند مشورت بگیرید. نیاز نیست خودتان را گیج کنید ولی مشورت گرفتن از چند نفر می تواند ایده‌های خوبی به شما بدهد. برای اینکه بتوانید افراد خبره در رشته تحصیلی خودتان پیدا کنید و بتوانید با آن ها در تماس باشید در فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه توضیح دادم.

خب، پس از حالا همین مراحل را پیگیری کنید و موضوعاتی که احساس می کنید خوب هست را یادداشت کنید. در موقع نوشتن نگران این نباشید که این موضوع ممکن است به درد نخورد، فعلا هر چه می توانید موضوع بنویسید تا در مراحل بعدی از فیلترهایی که خواهم گفت عبور دهیم تا کمتر و کمتر شود.

مورد دیگر اینکه اگر قصد مشورت با اساتید دارید در جلسه اول نکاتی که به شما می گوید را یادداشت کنید و موارد گفته شده را انجام دهید، مثلا مقالاتی را دانلود کنید و کاری انجام دهید که در جلسه دوم که با استاد مشورت می کنید دست پر باشید تا استاد انگیزه راهنمایی شما را داشته باشد.

خصوصیات و ویژگی‌های موضوع پایان نامه مناسب چی هست؟

هر کدام از موارد زیر تجربیاتی هستند که دانشجویان به دلیل عدم توجه به آن باعث صرف هزینه مادی و زمانی زیادی برای آن‌ها شده است. پس اگر در ابتدای راه هستید موارد زیر را حتما در نظر بگیرید.

جدید بودن موضوع پایان نامه

جدید بودن موضوع پایان نامه ارشد و دکتری

در این مورد برخی از دانشجویان خیلی به خودشان سخت می گیرند و می خواهند موضوعی پیدا کنند که هنوز هیچ کس در دنیا اسم آن را هم نشنیده باشد! و بعضی هم یک موضوع کاملا ساده که سال ها پیش کسی انجام داده را رنگ کنند و به استاد بفروشند. هر دو دیدگاه اشتباه هست. منظور از جدید بودن این هست که یک حد مناسبی پیدا کنیم. در واقع می خواهیم به سهم خودمان بخش کوچکی از مشکل جامعه، صنعت، پزشکی و … را ارتقا دهیم و در واقع کار پژوهشگران قبلی را اندکی بهبود بدهیم و اگر به همین صورت چند سال بعد فردی دیگر هم پایان نامه ما را چند قدم به جلو ببرد می توان انتظار داشت که در حال رشد هستیم.

البته طبیعی هست فردی که می خواهد پایان نامه کارشناسی انجام دهد با فردی که در مقطع دکتری هست تفاوت دارد. در واقع فردی که کارشناسی هست همین اندازه که از پایان نامه های دیگران استفاده کند و به یک جمع بندی برسد کفایت می کند. در مقطع ارشد باید علاوه بر مطالعه پژوهش دیگران چیزی به آن بیافزاید و حداقل یکی دو قدم آن را به جلو ببرد. اما در مقطع دکتری نیاز هست موضوع پایان نامه را طوری انتخاب کند که به صورت بنیادی‌تر کار شود و جدید بودن و رسیدن به دستاور نو بیشتر مورد تاکید قرار می گیرد.

قابل انجام در زمان مناسب

چند سال پیش دانشجویی بود که در درس و نمرات دانشگاه جز نفرات اول بود، به همین خاطر خواست به قول خودش پایان نامه ای را انتخاب کند که در شان او باشد. سراغ سخت گیر ترین استاد دانشگاه رفت و با هم موضوعی را پیدا کردند که جزو پژوهش های برتر و نو دنیا بود. خوشحال و خرامان بود و شروع به کار کرد. چند ماه بعد احوالش را پرسیدم. گفتند در به در دنبال این هست که موضوع پایان نامه ای که انتخاب کرده بود را عوض کند. وقتی علت را جویا شدم مشخص شد برای انجام این تحقیق حداقل چند سال زمان نیاز هست در صورتی که یک پایان نامه به صورت معمول باید کمتر از یک سال تحصیلی دفاع شود.

پس در ابتدا احساساتی نشوید و کمی منطقی فکر کنید. آیا می توانید در موعد مقرر پایان نامه را به پایان برسانید و دفاع کنید؟ روزانه چقدر می توانید برای پایان نامه وقت بگذارید؟ البته این موضوع برای دانشجویان کمتری پیش می آید و معمولا دانشجو دنبال این هست که بتواند در مدت زمان کوتاهی به نتیجه برسد.

قابل پژوهش و تحقیق

مورد بعدی که می خواهم خدمت شما بگویم این هست که موضوعی که می خواهید برای پایان نامه خودتان انتخاب کنید قابل بررسی، نقد و پژوهش هست؟ پس دقت داشته باشید که موضوع نباید خیلی کلی باشد و از طرفی خیلی هم جزئی نباشد. بنابراین باید طوری باشد که بتوانید اطلاعات و داده های مناسب را از آن استخراج کنید. به عنوان مثال فردی که می خواهد علت اعتیاد جوانان کل دنیا را مطالعه کند به مشکل خواهد خورد چون این موضوع بسیار کلی هست و اگر بخواهد علت اعتیاد تنها یک کلاس ۱۵ نفره از یک مدرسه هم بررسی کند خیلی نمونه کوچک می شود به طوری که قابل استناد نیست.

در امتداد سمینار

برای دانشجویانی که درس سمینار را هنوز پاس نکرده اند بهترین کار آن است که از همین حالا با نگاهی به آینده موضوع سمینار خود را طوری انتخاب کنند که گویا برای پایان نامه قرار است موضوع انتخاب کنند.

با این کاربرای پایان نامه کار بسیار راحت تری خواهید داشت و در زمان شما صرفه جویی خواهد شد چون وقتی موضوع سمینار و پایان نامه شما یکی باشد با یک تیر دو نشان خواهید زد و زمانی که قرار است بر روی پایان نامه خود کار کنید تقریبا ۳۰ درصد راه را قبلا رفته اید چرا که از قبل مطالعه  کرده و با منابع آشنا هستید و حالا کافیست کمی بیشتر از سمینار مطالب را گسترش دهید و وارد جزئیات شوید.

استفاده از مراجع مقالات

گاهی اوقات ممکن است خود مقاله به کار شما نیاید ولی اگر به مراجع آن نگاه کنید می توانید موضوعات مرتبط و جالبی را از طریق آن ها پیدا کنید. در صورتی که احساس کردید یکی از مراجع عنوان جالب و مرتبط با شما را دارد می توانید آن را جستجو کنید. وقتی مقاله مورد نظر را یافتید باز به مراجع آن نگاه کیند ممکن است ایده جالب تر ی را پیدا کنید و این یک زنجیره ادامه دار هست تا شما را به جایی که می خواهید هدایت کند.

داشتن منابع کافی و در دسترس

داشتن منابع کافی در انتخاب موضوع

لطفا این مورد را جدی بگیرید. دانشجویی را می شناختم که به خاطر عجله در به اتمام رساندن پایان نامه، موضوعی که استاد به او داده بود را سریعا پذیرفت و آن را در سیستم دانشگاه ثبت کرد و مراحل اداری آن را انجام داد. چند ماه بعد وقتی شروع به کار کرد متوجه شد به نرم افزاری نیار دارد که این نرم افزار در کشور وجود ندارد. حتی برای این کار مجبور شد به دانشگاه های شهرهای مختلف سفر کند و چند ماه وقت گذاشت اما در نهایت به اطلاعات ناقصی رسید که برای او خیلی مفید نبود.

بعد از شش ماه خسته و درمانده نمی دانست که باید چه کار کند و زمان زیادی از دست داده بود. مدت زیادی گذشت و او را دیدم و داستان پایان نامه‌اش را پرسیدم که گفت تازه بعد از ۲ سال تصمیم دارد دفاع کند. او گفت که نرم افزار را با چند واسطه از یکی از کشورهای خارجی پیدا کرده و کلی برایش دردسر کشیده تا توانسته به نتیجه برسد. نتیجه این که هیچ وقت چشم بسته موضوعی را انتخاب نکنید و قبل از ثبت آن بررسی لازم را انجام دهید.

سایت های انتخاب موضوع پایان نامه کدام‌اند؟

و اما بعد از نکات بالا ممکن است یک سوال مهم در ذهن شما باشد که سایت های انتخاب موضوع پایان نامه کدام هستند؟ اما قبل از اینکه چند نمونه از این وب سایت ها معرفی کنم یک نکته مهم خدمت شما بگویم؛ باید توجه داشت که سایتی نیست که تولید موضوع کند و شما بعد از سر زدن به آن یک موضوعی به شما بدهد که سریعا بتوانید از آن استفاده کنید. برای انتخاب موضوع همان طوری که گفتم باید کم کم مراحل را پیش بروید و ایده بگیرید و در نهایت یکی را انتخاب کنید.

پس شما کاری که باید بکنید این هست که در رشته تحصیلی خودتان سراغ پایگاه های علمی خودتان بروید و از موضوعات قبلی و یا مقالات علمی که دیگران قبلا نوشتن ایده بگیرید و سپس می توانید با ترکیب کردن ایده ها و یا ایده های جدیدی که به ذهنتان می رسد یک موضوع برای خودتان تعریف کنید. در فیلم زیر بخشی از این وب سایت ها را برای نمونه معرفی می کنیم که البته به صورت کامل تر در آموزش انتخاب موضوع وجود دارد.

 

وب سایت های بسیار زیادی در رشته های مختلف وجود دارد که در فیلم آموزشی راهنمای انتخاب موضوع پایان نامه به آن ها پرداخته شده است. در زیر چند نمونه آن ها جهت آشنایی معرفی می کنم ولی حتما جستجوهای بیشتری در رشته تحصیلی خودتان انجام دهید.

مثلا سایتی که برای رشته مهندسی برق هست و مقالات علمی زیادی در آن هست سایت IEEE هست و یا مثلا برای رشته های علوم انسانی وب سایت  ensani.ir و یا برای رشته های پزشکی NEJM است. بنابراین منتظر نباشید به محض ورد به یک وب سایت یک موضوع تر و تمیز به شما هدیه دهد و شما دقیقا همان را انجام دهید. پس سعی کنید در مقالات و موضوعات وب سایت های تخصصی جستجو کنید تا ایده بگیرید.

منابع انتخاب موضوع تحقیق چطور پیدا کنیم؟

در بالا چند وب سایت معرفی کردیم. شاید برایتان این سوال به وجود آمده باشد که منابع انتخاب موضوع تحقیق را چطور پیدا کنیم. ساده ترین راه این هست که عبارت‌های زیر را در گوگل جستجو کنید مثلا : ” پایگاه داده مقالات رشته….” و در جای خالی رشته خودتان یا مثلا علوم مهندسی، پزشکی و یا علوم انسانی می نویسید. یا می‌توانید به صورت انگلیسی عبارتی شبیه Articles database به معنی پایگاه مقالات به همراه رشته خودتان جستجو کنید.

در این صورت وب سایت های رشته تخصصی خودتان را پیدا می کنید، حال می توانید واژه تخصصی خودتان را در قسمت جستجو بنویسید و مقالات مرتبط را پیدا و عنوان و چکیده آن ها را مطالعه کنید و اگر نیاز بود آن ها را ذخیره کنید تا بعدا بتوانید از آن ها استفاده کنید. البته در فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه به صورت کامل روشهای مختلف پیدا کردن موضوع تحقیق و پایان نامه را گفتم.

آیا خرید موضوع پایان نامه به ما کمک می کند؟

و اما موضوع جالبی که دانشجویان از من می پرسند این هست که آیا می توانیم به کسی مبلغی پرداخت کنیم تا برایمان موضوع پایان نامه انتخاب کند؟ یا این که سفارش انتخاب موضوع بدم؟  انتخاب موضوع توسط دیگران مزایا و معایبی دارد که باید شما تصمیم بگیرید که آیا می خواهید انجام دهید یا خیر.

شاید بهترین مزیت این کار این باشد که نیازی نیست خودتان وقت بگذارید و بعد از مدتی یک موضوع آماده تحویل شما می شود. اما این کار خطرات خودش هم دارد، نکته اول اینکه موضوع پایان نامه سنگ‌بنای و شالوده پایان نامه شماست و قرار هست حدود یک سال با این موضوع سر و کله بزنید. چون شما در ابتدای راه هستید و از جوانب موضوعی که به شما می دهند اطلاعی ندارید ممکن است بعدا با کمبود منابع مواجه شوید یا اینکه بعد از مدتی احساس کنید هیچ علاقه ای به آن ندارید و دلایل دیگر… بنابراین به جای سفارش موضوع پایان نامه حتما خودتان با آگاهی و جستجو و سایر نکاتی که در بالا گفته شد موضوع مناسبی برای پایان نامه و تحقیق خود انتخاب کنید.

مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه ارشد

اما گاهی اوقات افراد از کسی مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه می خواهند، در صورتی که فرد تجربه کافی داشته باشد می توانید از آن مشاوره دریافت کنید و با کمک هم و با در نظر گرفتن شرایط شما و موارد دیگر به یک جمع بندی نهایی برسید. فرد مشاور صرفا پیشنهاد موضوع پایان نامه می دهد و شما می توانید قبول یا رد کنید. بنابراین پس از پیشنهاد موضوع پایان نامه خودتان نیز جوانب کار را بررسی کنید.

استعلام موضوع پایان نامه را چگونه انجام دهیم؟

زمانی که موضوعی برای پایان نامه انتخاب کردید حتما باید از تکراری نبودن آن مطمئن شوید. به همین خاطر می بایست بسته به این که در چه دانشگاهی (مثلا دولتی یا آزاد و …) هستید به وب سایت مربوط بروید و جستجو کنید مثلا یکی از این وب سایت ها سایت ایرانداک هست.

پایگاه ایرانداک در واقع وب سایت مرجع پایان نامه های دانشجویی است که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری پایان نامه های خود را در آن ثبت می کنند. دانشجویان این مقاطع تحصیلی قبل از این که موضوع خود را برای پژوهش ثبت کنند باید از طریق این سایت استعلام تکراری نبودن را دریافت کنند و در صورتی که دانشجویی در گذشته بر روی این موضوع کار نکرده بود راه برای ثبت و انجام پژوهش باز است. معمولا دانشجویانی که برای اولین بار با این وب سایت مواجه می شوند ممکن است در گرفتن استعلام یا ثبت پروپوزال و پایان نامه اندکی دچار سردرگمی بشوند. به همین خاطر یک فیلم آموزشی جهت استعلام و ثبت پایان نامه و پروپزال برای شما ضبط گردید که شما می توانید ببینید.

نحوه سرچ موضوع پایان نامه به چه صورت است؟

نحوه جستجو برای انتخاب موضوع پایان نامه

جستجو موضوع پایان نامه روش خاص خودش را دارد. معمولا افراد مبتدی به جای رفتن سراغ سایت های معتبر علمی و پایگاه داده، در همان گوگل معمولی جستجو می کنند و به جای رسیدن به نتیجه بیشتر سردرگم خواهند شد. گوگل جایی هست که همه چیز از اخبار، سرگرمی، آشپزی و … هست و نمی تواند به صورت مستقیم به شما کمک کند. پس باید جستجوی حرفه ای را شروع کنیم که در فیلم آموزشی راهنمای انتخاب موضوع کاملا به صورت عملی و قدم به قدم توضیح دادم.

مثلا یکی از جاهایی که می توان به خوبی جستجو کرد سایت های علمی مثل الزویر و یا گوگل اسکالر هست. این وب سایت ها به جای مطالب عمومی، هزاران مطلب علمی و مقاله در خود دارند که می‌توانید به خوبی از آن ها استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب موضوع تحقیق چیست؟

امیدوارم که مطالب بالا را خوب مطالعه کرده باشید. دوستان عزیز، همان طوری که در هر کاری صبر و تلاش لازمه پیشرفت هست برای انتخاب موضوع پایان نامه هم باید صبور باشید ولی وقت تلف نکنید و جستجوی حرفه ای داشته باشید. به یاد داشته باشید که باید موضوعی انتخاب کنید که بعدا پشیمان نشوید چون تغییر انتخاب موضوع علاوه بر این که روال اداری سختی دارد از طرفی زمان شما هم تلف خواهد شد. پس در همین ابتدا سعی کنید اول خوب آموزش ببینید چون آموزش دیدن باعث می‌شود از تجربه دیگران استفاده کنید و در زمان کوتاه‌تر نتیجه بهتر بگیرید. سعی کنید در نهایت خودتان تصمیم‌گیرنده باشید و با علم و اطلاع کافی موضوعی فوق العاده برای خودتان انتخاب کنید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی انتخاب موضوع پایان نامه و مقاله به صورت گام‌به‌گام و کاملا کاربردی   کلیک کنید

۹ ديدگاه

 1. 1401/12/22

  منم توی انتخاب موضوع سردرگم بودم، این متن را تا انتها خوندم و دید خوبی گرفتم. تشکر از نویسنده محترم

  • 1402/01/13

   سلام سمانه
   ممنون از شما؛ موفق باشید

 2. 1401/12/22

  سلام
  من قبلا یه بار این مقاله را مطالعه کردم. الان مجدد اومدم دیدم کلی مطلب جدید بهش اضافه شده. برام مفید بود و مرسی از شما

  • 1401/12/22

   سلام حامد
   بله، مقالات سایت هر مدت یک بار بروز رسانی می شوند تا شما بتوانید اطلاعات بهتر و مفیدتری بدست آورید.

 3. 1396/12/13

  سلام. من دانشجوی ارشد مهندسی کامپیوتر نرم افزار هستم .من دوست دارم در پایان نامه ام در مورد امنیت در شبکه های بی سیم بررسی ای انجام دهم. ولی نمیدونم چه چیزی از امنیت رو باید بررسی کنم. هر مقاله ای هم که میخونم بصورت کلی گفته شده .با یک استاد راهنما هم که صحبت کردم گفت : “شما باید در پایان نامه تون یک راهکاری برای افزایش امنیت در شبکه بی سیم ارائه بدید و از اون دفاع کنید” حالا من واقعا موندم چطور باید یک راهکاری ارائه بدم و از اون دفاع کنم؟ میشه راهنماییم کنید. ممنون

  • 1396/12/15

   با سلام
   شما می توانید قسمت پیشنهادات پایان نامه ها و مقالات را مطالعه کنید و ادامه دهنده مسیر آن ها باشید. یا این که یک مشکل از مقالات پیدا کنید و فقط روی آن جز تمرکز کنید که آن را حل کنید.

 4. 1395/12/22

  از راهنمایتون خیلی ممنون

 5. 1395/07/12

  ممنون. مثل همیشه مقالتون فوق العاده بود.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.