موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد

چگونه موضوع پایان نامه ارشد انتخاب کنیم؟

بدون ديدگاه

انتخاب موضوع پایان نامه ارشد یکی از سخت ترین مراحل پایان نامه نویسی به حساب می آید. از یک طرف اطلاعات نه چندان زیاد دانشجویان درباره اصطلاحات پژوهشی و روش صحیح جستجو و از طرفی موضوعات متنوع و مسایل دیگر از این قبیل باعث می شود انتخاب موضوع پایان نامه ارشد برای دانشجویان سخت شود.

اما در این مقاله قصد دارم راه کارهایی برای این که بتوانید موضوع پایان نامه ارشد خود را زودتر و با کیفیت بهتری انتخاب کنید بیان کنم. همچنین می توانید فیلم زیر را که بخش کوتاهی از فیلم ۵ ساعته انتخاب موضوع پایان نامه هست را ببینید.

در مقاله قبلی روش هایی برای این کار توصیه شده بود که تقریبا عمومی بودند که می توانید این مقاله را ابتدا مطالعه کنید. به صورت خلاصه این روش ها عبارت بودند از:

مشورت

کسب اطلاعات کلی

محدود کردن تحقیق

علاقه

در امتداد سمینار

استفاده از مراجع مقالات

و جمع بندی یافته ها

برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد نکات زیر هم در نظر بگیرید:

توصیه اول برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد این است که با خودتان کنار بیاید و تصمیم بگیرید که آیا می خواهید ادامه تحصیل دهید و چاپ مقاله داشته باشید یا می خواهید یک کار عملی و یا صنعتی را به عنوان پروژه خود قبول کنید و به اصطلاح دردی از جامعه دوا کنید. با این کار شما از سردرگمی  و دوراهی بیرون می آیید و تکلیف خود را روشن می کنید.

به عنوان مثال رشته های فنی مهندسی با مراجعه به دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه و رشته های علوم انسانی با پیگیری مشکلات جامعه می توانند بخش کوچکی از آن را با مشورت استاد راهنمای خود انتخاب کنند.

و اما توصیه دوم در انتخاب موضوع پایان نامه

و اما توصیه دوم این هست که سعی در ایده آل گرایی نداشته باشید. برخی از دانشجویان آنقدر موضوع پایان نامه ارشد خود را بزرگ انتخاب می کنند که باید یک تیم طی چند سال بر روی آن کار تحقیقاتی انجام دهد تا به نتیجه برسد. شما یک بازه زمانی محدود در اختیار دارید پس در انتخاب خود دقت کنید.

همان طور که در راهنمای گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع پایان نامه توضیح دادم شما باید روش صحیح کار کردن با وب سایت های تحقیقاتی و دانشگاهی به ویژه خارجی را بدانید. به عنوان مثال در این فیلم توضیح دادیم که چطور با استفاده از وب سایت های دانشگاه های تراز اول مثل اکسفورد و یا استنفود و … بدانیم که برترین محققان دنیا در چه زمینه ای مشغول به فعالیت هستند. تصور نکنید که چون موضوعات آن ها بسیار سخت و پیچیده است نباید آن ها را بررسی کرد؛ بلکه با مطالعه آن ها یک دید بهتری به شما منتقل می شود و ممکن است جرقه های ذهنی در ذهن شما به وجود آورد که منجر به یک پایان نامه و در ادامه یک مقاله خوب شود.

معرفی چند سایت برای انتخاب بهتر موضوع پایان نامه

معرفی سایت برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد

سایت هایی مثل گوگل اسکولار و اسکوپوس می توانند در پیدا کردن موضوع و تجزیه و تحلیل داده های شما بسیار به شما کمک کند تا بتوانید از بین موضوعات مختلف بهترین را انتخاب کنید. به عنوان مثال سایت اسکوپوس که در فیلم انتخاب موضوع به صورت عملی توضیح دادیم می توانید بفهمید که مثلا این موضوع در دنیا در حال رشد است یا این که در حال نزول هست و افراد کمتری سراغ آن می روند. یا این که کدام کشور بیشتر در این موضوع مقاله داده و کار پژوهشی انجام داده است و ده ها آیتم دیگر که به صورت جذاب بر روی نمودار به شما نشان می دهد.

یکی دیگر از موانع انتخاب موضوع پایان نامه ارشد این هست که دانشجویان تعاریف پژوهشی را به درستی درک نمی کنند و در هنگام پژوهش دچار مشکل یا اشتباه می شوند. به عنوان مثال citation  مقالات و یا شاخص های علم سنجی مثل h-index و ده ها واژه دیگر … که انشاا… تصمیم داریم در یک ویدئو آموزشی به صورت مفصل به صورت یک جا به همه آن ها بپردازیم.

پس تا زمان دارید در همان ترم های نخست این واژه ها را برای خود قابل درک کنید تا در هنگام پژوهش راحت تر باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی انتخاب گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع پایان نامه و مقاله (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.