مهم ترین قوانین دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

مهم‌ترین قوانین دفاع از پایان نامه

بدون ديدگاه

حالا که به مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری رسیده‌اید، برای به پایان رساندن این مقطع، لازم است که یک پایان نامه عالی ارائه دهید. اما ارائه پایان نامه در این مقطع‌ ها، به قوانینی نیاز دارد که رعایت این قوانین به شما کمک می‌کند تا پایان نامه بهتری را ارائه دهید و نظر مثبت داوران را به دست آورید. شاید در این مواقع احساس ترس کنید و نگران این موضوع باشید که شاید پایان نامه شما مورد قبول داوران قرار نگیرد. اما ما در این مطلب می‌خواهیم قوانین دفاع از پایان نامه را به شما آموزش دهیم تا با اعتماد به نفس کامل و بدون هیچ ترسی از پایان نامه خود در جلسه دفاعیه، دفاع کنید. پس تا آخر این مطلب با ما همراه شوید تا این نکات و قوانین را به شما آموزش دهیم تا بتوانید رضایت داوران را به دست آورید.

دفاع از پایان نامه چیست؟

هر دانشجویی در مقطع ارشد یا دکتری موظف است برای به پایان رساندن دوره تحصیلی خود پایان نامه‌ ای ارائه دهد. او پس از به پایان رساندن پایان نامه، باید نسخه‌ای را به دانشگاه تحویل داده و پس از مشخص شدن داوران، باید در یک جلسه حضوری به صورت شفاهی از آن دفاع کند.

در واقع جلسه دفاع این فرصت را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد تا فرآیند پژوهش چند ماهه خود را در زمان ۳۵ تا ۴۰ دقیقه ارائه دهد و اطلاعات علمی خود را با دیگران در میان بگذارد. مهارت سخنرانی دانشجو در جلسه دفاع از پایان نامه اهمیت زیادی دارد و این موضوع می‌تواند در رای داوران تاثیر زیادی داشته باشد. علاوه بر این سعی کنید متن پایان نامه را قبل از جلسه دفاع چند بار مرور کنید تا مشکلات آن را پیدا کرده و برای رفع آن تلاش کنید. اما برای ارائه دفاع از پایان نامه لازم است قوانینی را رعایت کنید تا در این زمینه با مشکل رو به رو نشوید.

مهم‌ترین قوانین دفاع از پایان نامه

می‌دانید که انجام هر کاری قوانین خاص خود را دارد، دفاع از پایان نامه نیز قوانینی دارد که رعایت آن‌ ها به شما کمک می‌کند یک ارائه عالی داشته باشید. در ادامه شما را با نکات و قوانین دفاع از پایان نامه بیشتر آشنا می‌کنیم.

۱. به قانون معدل توجه کنید

یکی از مهم‌ترین قوانین دفاع از پایان نامه این است که دانشجو باید میانگین کل نمراتش پس از گذراندن همه واحدهای درسی، بیشتر از ۱۴ باشد. در غیر این صورت اجازه دفاع از پایان‌ نامه را ندارند. پس سعی کنید معدل درسی خود را بالا ببرید تا در این زمینه با مشکل رو به رو نشوید.

۲. زمان مناسبی را برای ارائه انتخاب کنید

یکی دیگر از قوانینی که رعایت آن به دفاع از پایان نامه شما کمک می‌کند، انتخاب زمان مناسب است. معمولا زمان دقیق را دانشگاه به شما اعلام خواهد کرد، اما اگر می توانید با مسئول سالن یا افراد دیگر هماهنگ کنید، بهتر است زمان دفاع پایان نامه شما قبل از ظهر مثلا حدود ۹ یا ۱۰ صبح باشد. معمولا زمان ۳ عصر زمان خیلی مناسبی نیست چون بعد از نهار هست و هما شما و هم اساتید و حضار دیگر نیاز به یک چرت دارند. 

بنابراین هر چند که این قوانین سرنوشت اصلی دفاع پایان نامه شما را تعیین نمی کنند اما به طور قطع رعایت همین قوانین می تواند کیفیت ارائه شما را بالا ببرد.

۳. از پوشش مناسبی استفاده کنید

شما باید به این نکته توجه کنید که قرار است در یک جلسه کاملا رسمی حضور پیدا کنید. پس لازم است از لباس‌ های ساده و تمیز و در عین حال رسمی استفاده کنید تا شخصیت علمی شما زیر سوال نرود. همچنین می‌توانید از یک عطر ملایم نیز استفاده کنید.

۴. تجهیزات را قبل از روز دفاع بررسی کنید

همانطور که می‌دانید ارائه پایان نامه در روز دفاع با استفاده از پاورپوینت صورت می‌گیرد. پس قبل از روز دفاع لازم است شما تمام تجهیزات روز دفاع مانند پروژکتور، لپ تاپ و غیره را بررسی کرده و از مناسب بودن آن‌ ها اطمینان حاصل کنید.

۵. قوانین دانشگاه را بررسی کنید

قبل از هر کاری لازم است قوانین دانشگاه خود را بررسی کنید تا با شیوه ارائه و دفاع از پایان نامه در دانشگاه خود آشنا شوید. رعایت این نکته به شما کمک می‌کند تا ارائه بهتری داشته باشید.

۶. به نگارش پایان نامه خود توجه کنید

نگارش پایان نامه شما حتما باید به زبان فارسی و بر اساس آخرین نسخه راهنمای نگارش پایان نامه انجام شده باشد. این نکته بسیار حائز اهمیت بوده و حتما باید به آن توجه کنید.

۷. مجوز دفاع از پایان نامه را بگیرید

یکی دیگر از قوانین دفاع از پایان نامه، داشتن مجوز لازم برای دفاع از پایان نامه است. در واقع شما هنگامی می‌توانید از پایان نامه خود دفاع کنید که موضوع آن حداقل شش ماه به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی موسسه رسیده باشد.

۸. پذیرایی از حضار را به دیگران بسپارید

از دیگر قوانین که به ارائه بهتر دفاع از پایان نامه کمک می‌کند، واگذار کردن مسائل تهیه و توزیع مواد پذیرایی به یکی از دوستانتان است. شما بهتر است این موضوعات را به آن‌ها بسپارید و ذهن خود را درگیر آن‌ها نکنید و تمرکز خود را روی پایان نامه بگذارید.

۹. از پایان نامه خود یک نسخه چاپی تهیه کنید

طبق قوانین دفاع از پایان نامه شما باید نسخه اصلی پایان نامه را به شورای دانشگاه تحویل دهید. پس برای داشتن یک ارائه خوب، یک نسخه چاپی از پایان نامه را برای خود تهیه کرده و نکات اصلی را با یک رنگ روشن هایلایت کنید تا در روز دفاع ارائه بهتری داشته باشید.

۱۰. در جلسه دفاع از داوران و حضار قدردانی کنید

قانون دیگری را که باید در جلسه دفاع از پایان نامه رعایت کنید، تشکر و قدردانی از داوران و حاضران در سالن است. شاید در هنگام قدردانی اسامی اساتید و داوران را فراموش کنید. برای جلوگیری از این اتفاق اسلاید آخر پایان نامه را به تشکر از استادانی اختصاص دهید که در جلسه حضور دارند.

سخن آخر

تمام قوانینی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد و منابعی که از آن‌ها برای نوشتن پایان نامه خود استفاده می‌کنید و همچنین میزان تسلط و عملکرد شما در روز دفاعیه، می‌تواند در میزان موفقیت و جلب رضایت داوران تاثیر داشته باشد. به همین دلیل شما باید قوانین دفاع از پایان نامه را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید در کار خود موفق ظاهر شوید. همچنین می‌توانید از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید و در جلسات دفاعیه دوستانتان شرکت کنید تا تجربه لازم را کسب کنید. اگر در این زمینه دچار مشکل شدید یا سوالی داشتید، می‌توانید آن را با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد ویژه: فیلم صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.