مقاله علمی پژوهشی چیست

مقاله علمی پژوهشی چیست؟

۶ ديدگاه

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که مقاله علمی پژوهشی چیست؟ بسیاری از دانشجویانی که تازه وارد حوزه تحقیق شده اند با مقاله و مقاله نویسی آشنایی کافی ندارند و ممکن است در میان انواع مقالات سردرگم شوند که چه تفاوت هایی باهم دارند. به همین خاطر در این مقاله قصد دارم که در مورد این که مقاله علمی پژوهشی چیست به اختصار مطالبی عرض کنم.

مقاله علمی پژوهشی

مقاله علمی پژوهشی، مقاله ای است که در آن روابط میان متغییر ها و تاثیرات شان بر یکدیگر، با تکیه بر یک روش و الگوی علمی ، مورد سنجش قرار می گیرد. اما اگر بخواهیم کمی خودمانی تر بیان کنم این طور هست که در مقاله باید یک ایده جدید و یا یک نوآوری دیده شود. در واقع مقاله علمی پژوهشی می تواند یه مطلب را به علم اضافه کند و تکراری نیست. به همین خاطر است که این گونه مقالات دارای ارزش بیشتری نسبت به مقالات دیگر مثل مقالات کنفرانسی و … دارند.

در دیگر مقالات ممکن است نویسنده یک جمع بندی از کارهای دیگران به صورت خلاصه شده داشته باشد و اصولا هیچ نوآوری در آن نباشد که به این گونه مقالات، مقاله مروری گفته می شود.

در مقالات علمی پژوهشی محقق از یک الگوی روش مند برای تحقیق استفاده می کند که اغلب با ارائه مسئله و هدف مشخص، و طرح فرضیه همراه است.

در مقالات ترویجی که نوع دیگری از مقالات است نویسنده با گردآوری و حلاجی ایده های گذشته و ذکر نظریه به تقویت آن ها کمک می کند. در این گونه مقالات محقق از یک زاویه دیگر به مسئله نگاه می کند و باعث به وجود آمدن یک نکته جدید می شود. اما برخلاف مقالات علمی پژوهشی دارای ایده جدید وخلاقانه نیست.

امیدوارم که توانسته باشم تا حدی باعث آگاهی شما نسبت به این گونه مقالات شده باشم.

پیشنهاد ویژه: ۵ ساعت فیلم آموزشی ” راهنمای انتخاب موضوع پایان نامه به صورت گام به گام و عملی” (کلیک کنید)

۶ ديدگاه

 1. 1396/06/17

  سلام اگر امکانش هست وبینار نوشتن مقاله قرار دهید به صورت مرحله به مرحله وهرقسمت مقاله نویسی جدا باشد

  • 1396/06/18

   با سلام و تشکر از شما
   در برنامه های بعدی قرار خواهیم داد.

 2. 1396/06/30

  با سلام
  کوتاه خلاصه مختصر و مفید بود.
  ممنون

 3. 1397/07/20

  یعنی هرگونه نوآوری میتونه مقاله رو علمی کنه؟ مقاله علمی نباید در زمینه علم باشه؟(مثلا داروسازی، برنامه نویسی، زیست شناسی)
  من اگر بمثال ایده جدید برای بازی کامپیوتری بدم که تاثیر روانی مثبت داشته باشه(مثال میگم پیش پا افتادهس ببخشید) و قبلا گفته شده نباشه نوآوری بحساب میاد و آیا این مقاله رو علمی میکنه؟
  ممنون از وقتتون.

  • 1397/07/20

   سلام
   باید بررسی کنید که در زمینه کاری که قرار است نوآوری داشته باشید، سازمان علمی وجود دارد که این گونه مقالات را چاپ کند. اگر چنین باشد و طبق دستورالعمل آن ها باشد، شما یک مقاله عملی دارید.
   مثلا ایده بازی رایانه ای که برای مثال فرمودید ممکن است در دو شاخه کامپیوتر و روانشناسی مورد توجه قرار بگیرد که بستگی به پژوهش شما دارد که به کدام نزدیک تر است.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.