قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری

قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری به صورت حرفه‌ای

بدون ديدگاه

احتمالا پس از چندین ماه کار کردن بر روی موضوع پایان نامه، نوبت به دفاع از آن رسیده است. پس قرار است که خلاصه ای از تحقیقات و نتایج به دست آمده از پایان نامه را برای اساتید، داوران و یا دیگر افرادی که در جلسه دفاع شما شرکت کرده اند، توضیح دهید. اما برای انجام چنین کاری، باید از قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری استفاده کرد. چون نیازی به توضیح دادن تمامی مباحث پایان نامه به همراه جزئیات نیست و باید مدت زمان ارائه را مدیریت کرد. پس باید خلاصه ای از مباحث اصلی پایان نامه را در اسلاید های پاورپوینت آورده و آن ها را برای مخاطبین توضیح دهیم.

در این بخش از سایت کلام سبز، به توضیح در خصوص قالب پاورپوینت پایان نامه دکتر‌ی و ویژگی های آن می پردازیم. اما اول از همه باید بدانیم که پاورپوینت چیست و چرا باید از قالب های آن برای دفاع از پایان نامه استفاده کرد.

پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت (Powerpoint) یک نرم افزار گرافیکی و کاربردی برای طراحی تبلیغات، کاتالوگ و ایجاد فایل های چند رسانه است. این برنامه از زیر مجموعه های آفیس (Office) است که برای طراحی اسلاید و ساخت قالب پایان نامه دکتری استفاده می‌شود. چون هر کدام از این نرم افزارها برای انجام کاری خاص طراحی شده اند. مثلا برای نگارش متن و یا طراحی یک فایل نوشتاری باید از ورد (Word) استفاده کرد. یا اگر قصد تهیه یک جدول و تحلیل داده های آماری را دارید، باید از قابلیت های اکسل (Excel) استفاده کرد. امکانات پاورپوینت هم برای طراحی و ساخت فایل های چند رسانه ای مناسب است. پس می‌توان از ابزارهای این نرم افزار برای طراحی قالب پایان نامه دکتری استفاده کرد.

نقش پاورپوینت در پایان نامه دکتری

رساله دکتری شما حاصل چهار سال زحمت و تلاش در جمع آوری اطلاعات و انجام کارهای پژوهشی است‌. در طول این مدت بارها شکست خورده و یا برای تکمیل محتوای علمی آن از منابع مختلفی استفاده کرده اید. اما اکنون در آخرین مرحله از تکمیل پایان نامه، لازم است که از تحقیقات خود دفاع کنید. اکثر دانشجویان ارشد و دکتری، از نرم افزار پاورپوینت برای طراحی اسلاید های جلسه دفاع استفاده می‌کنند. پس باید خلاصه ای از تحقیقات پژوهشی خود را به صورت اسلاید های پاورپوینت درآورده و آنها را توضیح دهید.

این اسلاید ها باید علاوه بر بار علمی، جذابیت بصری هم داشته باشد. چون استفاده از قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری تکراری و خسته کننده، حوصله مخاطب را سر خواهد برد. پس باید یک تناسب جذاب و دیدنی بین اسلاید های پاورپوینت شما وجود داشته باشد. چون مخاطب بر اساس ظاهر همین اسلاید های پاورپوینت و محتویات آن، در خصوص کیفیت پایان نامه شما اظهار نظر خواهد کرد.

مراحل ساخت پاورپوینت مناسب دفاع پایان نامه

نحوه ساخت پاورپوینت دکتری

همانطور که می‌دانید ساخت پاورپوینت مانند ساخت هر چیز دیگری به انجام اقداماتی نیاز دارد. برای ساخت پاورپوینت مناسب دفاع پایان نامه نیز باید مطابق مراحل زیر عمل کنید.

۱. مرحله پیش طراحی

قبل از طراحی پاورپوینت، سعی کنید فصل‌ های پایان نامه را خلاصه کرده و بیشتر روی مباحث فصل‌ های آخر تمرکز کنید. در این مرحله می‌توانید از پروپوزال هم استفاده کنید تا فصول کامل‌ تر شده و نتیجه گیری بهتری انجام دهید.

۲. انتخاب قالب مناسب

باید بگوییم این مرحله از ساخت پاورپوینت بسیار اهمیت دارد؛ زیرا باید از طرحی استفاده کنید که زمان زیادی را صرف طراحی آن نکنید. همچنین توجه کنید که فونت و تعداد اسلاید‌های پاورپوینت شما باید به گونه‌ای باشد که بتوانید در ۲۰ الی ۳۰ دقیقه آن را ارائه کرده و به پایان برسانید. در انتخاب تم و پس زمینه نیز با عجله تصمیم نگیرید‌ و تا حد امکان از پس زمینه سفید استفاده کنید؛ زیرا پس زمینه شلوغ و پیچیده برای ساخت پاورپوینت پایان نامه اصلا مناسب نیست.

۳. عنوان مطلب

به این موضوع توجه کنید که در صفحه اول همیشه عنوان پایان نامه را بنویسید. عنوانی که در اسلاید اول نوشته می‌شود باید کاملا با عنوان پروپوزال‌ مطابق باشد.‌

۴. بیان مسئله

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم، این است که آوردن نمودار سوال و دغدغه در یک یا دو اسلاید  به جذابیت بیشتر پاورپوینت می‌افزاید. پس سعی کنید از این ترفند استفاده کرده و از کپی کردن مسئله پایان نامه در تمامی اسلاید ها خودداری کنید.

۵.اهمیت تحقیق

در مرحله بعد سعی کنید یک اسلاید را به طور کامل به اهمیت تحقیق و پژوهش اختصاص داده و به صورت کوتاه به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • پژوهش انجام شده بر حوزه مطالعه شما چه تاثیری می‌گذارد؟
  • تاثیر کاربردی این پژوهش بر روی کار شما به عنوان یک حرفه چه خواهد بود؟
  • دلیل اهمیت پژوهش شما چیست؟

۶. پایه‌ های تئوری موضوع

اسلاید دیگری که باید در پاورپوینت شما آورده شود، تعریف پایه های تئوریکی در پاورپوینت پایان نامه است. به بیان دیگر باید پایه های فلسفی یا نظری پژوهش خود را توضیح دهید.

البته خوب است به این موضوع نیز اشاره کنیم که اگر پژوهش شما پایه تئوریکی یا فلسفی خاصی نداشته باشد، در این صورت آوردن این اسلاید ضروری نخواهد بود.

۷. چارچوبی برای مفهوم

مهم‌ترین بخش هر پاورپوینت جلسه دفاع، چارچوب مفهومی پاورپوینت است. در واقع شما باید در تعدادی اسلاید مهم ترین بخش پژوهش‌ خود را بیان کنید. برای درک بیشتر در این بخش بهتر است از جدول و نمودارهای مختلف استفاده کنید یا از یک بند توضیح کمک بگیرید. در این اسلاید لازم است پژوهش هایی را که قبلا از روش پژوهشی شما استفاده کرده اند، ذکر کنید؛ زیرا انجام این کار از پروژه شما حمایت خواهد کرد.

۸. مرحله روش شناسی

در مرحله هشتم باید نمونه ها و مواردی را که در تحقیقات شما مشارکت کرده اند، به طور کامل توضیح داده و آن‌ها را معرفی کنید. همچنین به این موضوع بپردازید که چطور انتخاب شده و چه ویژگی هایی دارند. بهتر است موارد زیر را برای این اسلایدها بررسی کنید:

  • شرح دادن روایی و پایایی ابزار اندازه گیری
  • شرح دادن روش جمع آوری اطلاعات به صورت کامل
  • بیان روش تجزیه و تحلیل داده ها با تمام جزئیات
  • ذکر کردن محدودیت ها در پژوهش

۹. یافته ها

آنچه در پاورپوینت شما از اهمیت زیادی برخوردار است، نتایج و یافته های شما در فصل‌ های آخر است. اما برخی از نتایج به دست آمده در اصل فرضیات شما محسوب می‌شوند. همه این نتایج را بدون کم و کاستی در پاورپوینت جلسه دفاع بیان کنید. همچنین می‌توانید با استاد راهنما خود مشورت کرده و با ایشان درباره انتخاب جداول پاورپوینت صحبت کنید‌.

۱۰. بحث و نتیجه گیری

سعی کنید برای بحث و نتیجه گیری هم یک یا دو اسلاید را در نظر بگیرید. در این قسمت توضیحات شما باید به سوال های زیر پاسخ دهد:

  • نتایج حاصل از این پژوهش چیست؟
  • نتایج پژوهش شما چگونه به چارچوب مفهومی پژوهش مربوط می‌شود؟
  • به بیان نقاط ضعف، قدرت و محدودیت های کار خود نیز بپردازید.

۱۱. پیشنهادات و کاربردها

اختصاص دادن یک اسلاید به بیان کاربردها و پیشنهادات خود درباره پروژه نیز فکر خوبی خواهد بود.

۱۲. منابع استفاده شده

یکی از اسلاید های ضروری در پاورپوینت پایان نامه، معرفی تمام منابع اصلی تحقیقات خود در این پژوهش است.

۱۳. قدردانی و سپاس

در اسلاید پایان پاورپوینت نیز می توانید از اساتید، کادر علمی، استاد راهنما، مشاور و حضار در جلسه دفاعیه تشکر و قدردانی کنید.

نکاتی برای طراحی پاورپوینت ارشد و دکتری

برای طراحی قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری و طراحی کلی آن، خوب است به نکات زیر توجه کنید.

۱. به این نکته توجه کنید که پاورپوینت باید مختصر و مفید باشد

۲. برای اسلاید‌ ها شماره بگذارید

۳. سعی کنید تعداد خط های هر اسلاید را بین ۳ تا ۹ خط قرار دهید و هر خط نیز حداکثر دارای ۷ کلمه باشد.

۴. برای اسلاید ها می‌توانید از انیمیشن استفاده کنید، ولی در استفاده از آن ها زیاده روی نکنید‌.

۵. به بخش های مختلف پایان نامه توجه کنید.

۶. از فونت خوانا و مناسب برای نوشتن مطالب استفاده کنید.

۷. در طراحی قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری سعی کنید از بک گراند حرفه ای، کلیپ آرت های متنوع و کاربردی تخصصی، باکس

 متن مناسب استفاده کنید.

۸. با توجه به این که هر دانشجو ۳۰ تا ۴۵ دقیقه مهلت دفاع از پایان نامه خود را دارد، پس تعادل را در تعداد اسلاید‌های پاورپوینت رعایت کنید.

۹. نکته بعدی که در طراحی قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری حائز اهمیت بوده، این است که سعی کنید در همه اسلاید ها مقداری فاصله از حاشیه ها را رعایت کنید که اگر در جلسه، پروژکتور در جای درستی قرار نگرفت، اسلاید پاورپوینت را تحت تاثیر قرار ندهد.

ساختار رایج برای اسلایدهای پاورپوینت پایان نامه

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، تعداد اسلاید های پاورپوینت پایان نامه براساس قسمت ها و سرفصل های پاورپوینت پایان نامه در نظر گرفته می‌شود‌. در ادامه سرفصل های اصلی را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. صفحه عنوان

۲. مقدمه

۳. بیان مسئله

۴. اهمیت و ضرورت تحقیق

۵. روش پیشنهادی یا روش شناسی

۶. یافته ها و کار های انجام شده

۷. نتیجه گیری و بحث

۸. کارهای آتی

۹. منابع و مراجع

۱۰. تشکر و قدردانی

استفاده از قالب های آماده برای پاورپوینت دکتری

شاید تصور کنید که قالب پاورپوینت پایان نامه چندان اهمیتی ندارد و آنچه حائز اهمیت است، ارائه یک محتوای عالی و تسلط داشتن بر آن است. اما باید بگوییم که این تصور چندان هم صحیح نیست؛ زیرا علاوه بر موارد گفته شده، برای جذب مخاطب به قالبی زیبا و مناسب برای پاورپوینت احتیاج خواهد بود‌.

کلام آخر

دفاع از پایان نامه یکی از مهم‌ترین مراحل پایان دادن به دکتری و ارشد است که شما با رعایت نکات گفته شده در این مطلب و طراحی کردن یک قالب پاورپوینت پایان نامه دکتری خوب می‌توانید نظر مثبت استاد‌ها را جلب کرده و دکتری را به پایان برسانید. حالا شما به ما بگویید که آیا پایان نامه خود را ارائه کرده اید؟ از چه قالبی برای پاورپوینت خود استفاده کردید؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و نکات مهم دیگری را به ما یادآوری کنید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی ساخت پاورپوینت ارائه و دفاع پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.