آموزش فن بیان عالی

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم

بدون ديدگاه

برای داشتن فن بیان قدرتمند در ابتدا شما باید یک ذهنیت درست نسبت به این موضوع داشته باشید که در این مقاله تا حدودی به آن پرداخته خواهد شد.

از انجایی که چندین سال در این حوزه فعالیت دارم چند نکته به شما خواهم گفت و در پایان نیز چند کتاب فن بیان معرفی می کنم.

برای داشتن فن بیان به چه چیزی نیاز دارید؟

تمرین مناسب برای فن بیان قوی

به صورت کلی شما باید دو جز را در خود تقویت کنید. جز اول دانش و جز دوم تمرین است.

بسته به نوع صحبت شما یکی از این دو جز نیاز به تقویت بیشتری دارد. به عنوان مثال فردی که متخصص مغز و اعصاب است برای این که در شغل حساسی قرار دارد و مخاطبان او متخصص هستند قطعا باید دانش بالایی داشته باشد و البته یک مقدار تمرین نیز برای این کار کافیست. حال فکر کنید که این فرد فقط تمرین سخنرای کرده باشد و در واقع یک نمایش عالی از خود به جای بگذارد، آیا با مطالعه اندک می تواند نظر مخاطبان خود را جلب کند. قطعا خیر….

حال فکر کنید فردی می خواهد آموزش مهارت های سخنرانی ارائه کند. اولین موردی که دیگران در نگاه اول متوجه آن می شوند این هست که آیا او اعتماد به نفس دارد و یا از زبان بدن به خوبی استفاده می کند و یا لحن مناسبی دارد.

پس این در این نوع سخنرانی ها داشتن تمرین بسیار مهم است و البته برای ادامه کار داشتن دانش نیز ضروری است.

پس بسته به نوع صحبت شما برای این که فن بیان بالایی داشته باشید نیاز دارید یکی از این دو قسمت را تقویت کنید.

حال باید تمرینات منظم داشته باشید و از این کار خسته نشوید. با خود عهد ببندید که هر روز به مدت مثلا ۲۰ دقیقه تمرین متمرکز داشته باشید. حتی می توانید این بیست دقیقه را نیز به دو بازه زمانی ده دقیقه ای تقسیم کنید. و در بین آن استراحت کوتاهی داشته باشید.

نکته مهم برای تمرینات فن بیان

مجدد باید یادآوری کنم که به صورت کاملا متمرکز باشد یعنی در زمان تمرین به اطراف خود مثلا تلوزیون یا افراد خانواده نگاه نکنید و روی صدا و زبان بدن خود تمرکز کنید.

یک موضوع که مورد علاقه شما هست پیدا کنید و سعی کنید آن را به مدت ۳ دقیقه بیان کنید و حتما صدای خود را ضبط کنید. بعد از آن به صدای خود گوش دهید. ممکن است در اوایل از صدای خودتان خوشتان نیاید. مهم نیست؛ آنقدر به تمرین ادامه دهید که از صدای خود لذت ببرید.

با همین تمرین می توانید تا حد زیادی فن بیان خود را بهبود بخشید. در پایان هم یک پیشنهاد برای شما دارم. با استفاده از کتاب زیر به ویژه اگر دانشجو یا استاد هستید و یا جایی نیاز به ارائه مطلب دارید می توانید عملکرد عالی داشته باشید.

پیشنهاد ویژه: دانلود و تهیه کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم برای داشتن مهارت های کلامی، فن بیان و ارائه عالی (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.