رفع اهمال کاری و عمل کردن به دانسته ها

چرا به دانسته هایمان عمل نمی کنیم؟

۱ دیدگاه

به جرات می توان گفت برای همه ما پیش آمده است که کتاب هایی را مطالعه و CD های آموزشی گوش داده ایم و یا  در چندین سمینار شرکت کرده ایم. اما بعد از چند روز آن را فراموش می کنیم و دوباره روز از نو و روزی از نو…

گاهی نیز از این وضعیت خسته و عصبانی می شویم. اما چرا این اتفاق می افتد؟

آیا مقصر ماجرا از کتاب یا فرد آموزش دهنده است که با تبلیغات ما را دوباره وسوسه خریدن کتاب یا شرکت در سمینار می کند؟

یا اهمال کاری از سوی ماست که نمی توانیم به دانسته هایمان عمل کنیم؟

عمل به دانسته ها با برطرف کردن علت های زیر:

انباشته شدن اطلاعات

علاوه بر کتاب و مواردی که ذکر شد روزانه صد ها پیام و مقاله آموزشی در فضاهای مجازی مشاهده می کنید و این باعث ایجاد انباشته شدن اطلاعات می شود. اما چرا باز به جای عمل به آن ها به آموختن ادامه می دهیم؟

نکته کلیدی این هست که چون عمل به دانسته ها برای مغز سخت تر از آموختن هست سعی می کند مجددا آموختن را ادامه بدهد تا این که بخواهد به مرحله عمل در آورد. و این عمل سالهاست که ادامه دارد و به صورت عادت درآمده و نتیجه این که تغییر عادات سخت است اما با تمرین کاملا قابل برطرف کردن است. پس از این به بعد نگذارید این عادت قوی تر شود و فقط منابع آموزشی را یاد بگیرید که به درد کار شما بخورد. در واقع اقیانوسی به عمق یک سانت نباشید.

آیا دیگر کتاب یا مطالب آموزشی را فرا نگیریم؟

خیر، شما باید بیاموزید اما مشکل وقتی شروع می شود که بعد از مثلا یک سال وقتی به پشت سر خود نگاه می کنید احساس می کنید که هیچ گونه تغییری در زندگی شما رخ نداده است. اما اگر کمی پیشرفت داشته اید در واقع مطالب آموزشی برای شما مفید بوده و البته نباید توقع داشته باشید که بتوانید به صورت صد در صد به همه آن ها عمل کنید.

منفی نگری

منفی نگری و عمل نکردن به دانسته ها

جمله معروفی هست که می گوید” ما آن چه را که می بینیم باور نمی کنیم بلکه آن چیزی را می بینیم که در باور ما بوده است” نتیجه این خواهد بود که زمانی که مطلب آموزشی را می خوانیم و یا می شنویم به جای آن که از آن استفاده کنیم، ابتدا به باورهایمان مراجعه می کنیم اگر با آن ها مطابقت داشت قبول می کنیم و شاید به آن عمل کنیم ولی اگر با باورهایمان مطابقت نداشت طوری با آن مخالفت می کنیم که گویا آن را نخوانده ایم. با این عادت ذهنی مقابله کنید و نگذارید مطالب نابی را از دست بدهید و نتوانید به آن عمل کنید.

عمل کردن فوری

نکته دیگری که برای عمل به دانسته ها می تواند مفید واقع شود این هست که وقتی مطلب آموزشی که در راستای اهدافتان آموختید نگذارید فاصله ای بین آموختن و عمل کردن بیافتد. مطمئن باشید که به زودی سرد خواهید شد. پس همان موقع آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید و برای آنجام دادن آن دست به کار شوید. از امروز و فردا کردن بپرهیزید. مگر نمی خواهید به دانسته هایتان عمل کنید.

پیگیری و نظارت دائمی بر خود

باید به شما تبریک بگویم که شروع کرده اید اما این کار کافی نیست. شما مثل یک ناظر باید کارهای خود را پیگیری و دائم پیشرفت خود را بسنجید. برای این کار باید هدف داشته باشید و به هدف خود عشق بورزید. در این مورد کتاب های فراوانی هست که می توانید آن ها را مطالعه کند.

تغذیه و وضعیت جسمانی

تمام مواردی که برای عمل به دانسته ها گفته شد به مسئله روحی و روانی اشاره می کند اما از مسئله جسمانی نیز نباید غافل شد. گاهی اوقات به خاطر استفاده از مواد غذایی نامناسب وضعیتی پیدا می شود که بدن سنگین و بی حال خواهد شد و مستقیما بر روی حال و حوصله ما تاثیر می گذارد و اگر چه به خودتان تلقین مثبت می کنید اما نمی توانید دست به عمل شوید.

امیدوارم که از این نکات استفاده ببرید و اگر نکته ای نیز باقی مانده در بخش نظرات همین مقاله برای ما ارسال کنید تا در سایت درج شود.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی مدیریت زمان و انرژی 

۱ دیدگاه

  1. 1395/09/04

    سلام اره دقیقا همین جوریه. ممنون از مقالتون اگه میشه یه کتبم معرفی کنین.ممنون

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.