شرکت در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد

شرکت در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد

بدون ديدگاه

چرا شرکت در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد برای دانشجویان ضروری است؟

هنگامی که دانشجو مقطع کارشناسی بودم؛ استادم همیشه ما رو تشویق می‌کردند تا برای داشتن زندگی کاری و شخصی موفق، حتماً در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیلمون ادامه بدیم. اما نکته مهم‌تری که اساتید بر اون تکیه داشتند، شرکت در دو گروه امتحانی اصلی و شناور بود.

اما چرا باید در دو گروه اصلی و شناور شرکت کنیم؟ من دانشجویان زیادی رو میشناسم که اصلاً از رشته‌های شناور اطلاعی ندارن و نمیدونن همچین رشته‌هایی وجود دارن. این دانشجویان فقط به رشته‌های اصلی توجه می‌کنند. در حالیکه به وسیله رشته‌های شناور سریع‌تر می‌توانند در دانشگاه قبول شن. در ادامه همراه من باشید تا اطلاعات کاملی درباره شرکت در انواع گروه امتحانی در ثبت نام ارشد کسب کنید.

چرا شرکت در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد ضرورت دارد؟

بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی، خواهان تحصیل در مقطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد هستند. اما قبولی در مقطع کارشناسی ارشد به آن آسانی هم که فکر می‌کنید نیست!!!

 زیرا ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته کارشناسی ارشد نسبت به کارشناسی بسیار کمتر  بوده و رقابت بسیار شدید است. بسیاری از دانشجویان همان سال اول در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل کم بودن ظرفیت قبول نمی‌شوند.

در واقع شانس آنها برای قبولی در این آزمون به شدت پایین است. برای حل این مشکل دانشجویان باید در دو گروه امتحانی اصلی و شناور شرکت نمایند. پس دیگر نگران قبولی در کارشناسی ارشد نباشید. با شرکت در دو گروه امتحانی اصلی و شناور در صورت قبول نشدن در گروه امتحانی اصلی، قطعاً در گروه امتحانی شناور قبول خواهید شد. این کار به شما کمک می‌کند تا یکسال از عمرتان تلف نشود و در رشته مورد نظر خود نیز به تحصیل بپردازید.

چگونه در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد شرکت کنیم؟

چگونگی شرکت در دو گروه امتحانی ارشد از بزرگترین سوالاتی است که به ذهن دانشجویان خطور می‌کند. در ادامه با چگونگی شرکت در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد آشنا می‌شوید.

براساس قوانین سازمان سنجش کشور دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد تنها در یک رشته اصلی و یک رشته شناور می‌توانند شرکت نمایند. در واقع امکان انتخاب دو رشته برای اصلی و شناور وجود ندارد. داوطلبان گرامی باید حتماً به این موضوع مهم توجه داشته باشند.

 نخستین رشته‌ای که دانشجویان باید برای کنکور کارشناسی ارشد انتخاب کنند؛ رشته‌های اصلی هستند. از مهمترین ویژگی‌های رشته‌های اصلی این است که شما قادر به انتخاب رشته خود از رشته‌های بیشتری هستید. در حقیقت رشته‌های اصلی نسبت به رشته‌های شناور از تنوع بیشتری برخوردار هستند.

اما رشته شناور چیست؟ رشته شناور همان رشته‌ای است که داوطلبان می‌توانند آن را به عنوان مجموعه امتحانی دوم خود انتخاب کنند. برای ثبت نام در رشته‌های شناور نیز باید در زمان تعیین شده در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام کنید.

 رشته‌های شناور همانطور که گفتیم تنوع کمتری نسبت به رشته‌های اصلی دارند. معمولاً در صفحات ۳۰ تا ۳۱ دفترچه راهنمای ثبت نام، می‌توانید لیست رشته‌های شناور کارشناسی ارشد را مشاهده کنید. شما عزیزان می‌توانید از بین رشته‌های شناور فقط یک رشته را برای شرکت در امتحان انتخاب کنید.

  همانطور که قبلاً برای شما توضیح دادم بسیاری از دانشجویان با رشته‌های شناور آشنایی ندارند به همین دلیل باید دقت کنید که کد این رشته‌ها را اشتباهاً در قسمت کد رشته‌های اصلی وارد نکنید. همچنین حتماً باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که در زمان برگزاری امتحان با توجه به کد و کارت آزمون در همان رشته شرکت کنید. گاهی اوقات دانشجویان به اشتباه به جای جلسه آزمون رشته اصلی در رشته شناور و بالعکس حاضر می‌شوند.

آشنایی با زمان شرکت در دو گروه امتحانی کارشناسی ارشد

 کلیه دانشجویانی که قصد شرکت در رشته‌های شناور و اصلی را دارند؛ با مراجعه به سایت سازمان سنجش به راحتی می‌توانند از زمان برگزاری آزمون و شرکت در آن مطلع شوند.

زمان ثبت نام در هر کدام از رشته‌های اصلی و شناور فرقی با یکدیگر ندارند. دانشجویان گرامی باید بعد از ورود به سایت سازمان سنجش، اطلاعات خود و کدهای رشته‌های اصلی و شناور را در قسمت مربوطه وارد نمایند و پس از مطالعه مجدد و بررسی صحت اطلاعات آن را ارسال کنند.

با وجود یکسان بودن زمان ثبت نام هر دو رشته، زمان برگزاری آزمون‌ها با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل دانشجویان هیچ مشکلی برای حضور در جلسه امتحان این دو رشته نخواهند داشت. همچنین شما عزیزان می‌توانید زمان آزمون دو رشته شناور و اصلی را در کارت ورود به جلسه مشاهده کنید.

 برای شرکت در دو گروه امتحانی به چه مدارکی نیاز داریم؟

کلیه دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در دو رشته را دارند؛ باید قبل از هر چیز اقدام به آماده‌سازی مدارک خود کنند. پس از بارگذاری مدارک و بررسی مجدد در صحت این مدارک، باید روی گزینه ارسال کلیک نمایید. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در این دو رشته کاملاً یکسان بوده و با هم تفاوتی ندارند. مدارک برای ثبت نام در دو رشته اصلی و شناور شامل موارد زیر هستند:

  • بارگذاری عکس سه در چهار (البته این عکس باید براساس ضواط سازمان سنجش گرفته شده باشد)
  • اخذ مدارک لازم از دانشگاه برای ثبت معدل کارشناسی در فرم
  • اخذ مدارک لازم از دانشگاه برای ثبت تاریخ گرفتن مدرک کارشناسی
  • ورود اطلاعات از روی شناسنامه و کارت ملی (این کار از آن جهت اهمیت دارد که اطلاعات نادرست وارد نشوند)
  • دانلود دفترچه و وارد کردن کلیه کدهای مربوط به محل تولد، کد رشته شناور، کد رشته اصلی و…
  • مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه از طریق بارگذاری کارت معافیت از سربازی و یا کارت پایان خدمت

 پس از بارگذاری کلیه مدارک به دقت آنها را بررسی کنید تا اطلاعات شما به صورت صحیح ارسال شود. پس از طی این مراحل با توجه به منابع درسی برای آزمون آماده شوید.

 کلام آخر

تحصیلات تکمیلی از بزرگترین دغدغه‌های دانشجویان است. دانشجویان کارشناسی برای رسیدن به مقطع دکترا و کسب موقعیت‌های عالی کاری و تحصیلی باید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند. اگر دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با پایان نامه را انتخاب کنند؛ قطعاً آینده درخشانی را برای خود رقم خواهند زد.

زیرا تبدیل پایان نامه به کتاب و نوشتن انواع مقاله علمی، تاثیر بسیار زیادی در قبولی در مصاحبه دکترا و استخدام در شرکت‌های معتبر دارد. به دلیل ظرفیت محدود دانشگاه‌ها، قبولی در کارشناسی ارشد به آن آسانی که فکر می‌کنید نیست!!

به همین دلیل دانشجویان برای بالا بردن شانس قبولی خود در مقطع کارشناسی ارشد باید در رشته‌های شناور شرکت کنند. مجموعه کدهای امتحانی رشته‌های شناور و اصلی در دفترچه ثبت نام در سایت سازمان سنجش موجود است.

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به این سایت با رشته‌های اصلی و شناور ارشد آشنا شوید. زمان برگزاری آزمون و ثبت نام نیز در این سایت ذکر شده است. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که به صورت اشتباهی کد رشته اصلی و شناور را به جای هم در فرم ثبت نام نگذارید. تنوع رشته‌های اصلی بسیار بیشتر از رشته‌های شناور است. امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد نحوه شرکت در دو رشته امتحانی را کسب کرده باشید.

سوالات متداول:

آیا داوطلبان کارشناسی ارشد می‌توانند در بیشتر از یک رشته شرکت نمایند؟

بله. داوطلبان می‌توانند در دو گرایش شناور و اصلی در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند. البته داوطلبان برای هرکدام از رشته‌های اصلی و شناور می‌توانند تنها یک رشته را انتخاب کنند.

چگونه متوجه زمان ثبت نام برای هر دو رشته شویم؟

زمان ثبت نام رشته‌های کارشناسی ارشد اصلی و شناور یکسان است. شما عزیزان می‌توانید از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش از زمان ثبت نام این دو رشته آگاه شوید.

چرا باید علاوه بر رشته‌ اصلی در رشته‌ شناور نیز شرکت کنیم؟

زیرا ظرفیت دانشگاه‌ها برای کارشناسی ارشد محدود است.  انتخاب رشته شناور به داوطلب این امکان را می‌دهد تا در صورت عدم قبولی در رشته اصلی در رشته شناور تحصیل کند.

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی، از انتخاب موضوع تا دفاع فوق‌العاده پایان نامه   کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.