سوالات اساتید در جلسه دفاع پایان نامه

سوالات متداول اساتید در جلسه دفاع پایان نامه

بدون ديدگاه

اگر شما تمایل دارید از تجربیات جلسه دفاع بدانید خوب است ادامه این آموزش را با دفت بخوانید و بعد از آن تمرین داشته باشید. همان طوری که احتمالا می دانید بعد از اینکه زمان دفاع شما به پایان رسید، نوبت اساتید هست که از شما سوالاتی بپرسند. اما نکته مهم اینجاست که ممکن است برخی از سوالاتی که می پرسند دقیقا آن چیزی نباشد که در پایان نامه هست و شما غافلگیر شوید. پس بهتر است از الان این سوالات را بخوانید و به آن پاسخ دهید تا با اعتماد به نفس بیشتری وارد چلسه دفاع شوید.

این سوالات کلی هست و مربوط به رشته خاصی نیست و هدف این هست که بدانند آیا دانشجو خودش پایان نامه نوشته، آیا دانشجو به موضوع به صورتی کلی احاطه دارد و …. این سوالات متداول برای این هست که اساس کار شما مشخص شود چون بعضی مواقع دانشجو بابت کار و پروژه خود تلاش زیادی کرده است اما یک نگاه از بالا به این موضوع نداشته و صرفا درگیر یک سری جزئیات شده است. در کتاب چگونه ارائه موفق داشته باشیم و همچنین در فیلم صفر تا صد دفاع از پایان نامه به صورت مفصل تر به این موضوع پرداخته شده است . در صورتی که شما از قبل آمادگی پاسخ به این سوالات را داشته باشید می تواند در نمره و امتیاز شما بسیار تاثیر داشته باشد و عزت نفس شما را افزایش دهد، هرچند که در سوالات تخصصی اندکی ضعیف تر باشید.

اما برخی ازسوالات و تجربیات جلسه دفاع

برخی از سوالاتی که طبق تجربه و با بررسی جلسات مختلف بدست آمده به شرح زیر است که البته شما هم می توانید در زیر همین مقاله اگر تجربه ای دارید درج کنید تا دوستان دیگر هم استفاده کنند.

چرا این موضوع را برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید؟

ممکن است شما دچار سردرگمی شوید و یا این سوال بدیهی به نظر برسد اما هدف استاد این هست که آیا شما در پس این کار دلیل و هدفی هم داشته اید یا صرفا یک روند از پیش تعیین شده را انجام داده اید.

این روش چه برتری نسبت به روش های پیشین که بقیه انجام دادند دارد؟

با پرسیدن این سوال قصد دارند بدانند که آیا شما روش های که افراد قبلی انجام دادند را مطالعه کرده اید و با موضوع و پژوهش خود مقایسه کرده اید؟ پس بهتر است که پژوهش های هم راستا با خودتان را مطالعه و آن ها را با پژوهش خودتان مقایسه کنید.

از سوالات متداول دیگری که پرسیده می شود این هست که آیا این روش در عمل هم کاربرد دارد؟

بسیاری از موضوعاتی که دانشجویان کار می کنند به صورت تئوری محور هست و بعد از چند مدت پایان نامه آن ها در کتابخانه دانشگاه خاک می خورد. البته اگر بتوان آن رابه صورت مقاله چاپ کنید می تواند برای برخی از افراد مفید باشد. خب جدای از خوب و بد تئوری بودن موضوع شما به این مساله هم فکر کنید که آیا در عمل هم می توانید این روش را به کار گیرید یا خیر؟

نوآوری کار شما در چه چیزی هست؟

آخرین سوال متداول که در این مقاله برای شما ذکر کردم این هست که آیا در پژوهش پایان نامه خود نوآوری نیز داشته اید یا صرفا یک تقلید از دیگران بوده است. چه بهتر که حتی قبل از این که اساتید بخواهند این مورد را از شما بپرسند به عنوان یک مزیت در زمان ارائه و دفاع پایان نامه خود به این نکته اشاره کنید. البته شما باید دلیل قانع کننده ای برای این صحبت خود داشته باشید.

تجربیات جلسه دفاع شما که شرکت کردید و یا مربوط به خودتان هست چه بوده؟ چه سوالاتی پرسیده شده؟ آیا توانستید از پس آن بربیایید؟ تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.