سمینار دانشجویی

سمینار چیست؟

۳ ديدگاه

امروزه واژه هایی مثل سمینار، کنفرانس و… بیش از گذشته به گوش ما می خورد و گاهی در تابلو های تبلیغاتی نیز به چشم می آید. ممکن است برای برخی از افراد این واژه کاملا شناخته شده باشد اما طبق تحقیقی که در سایت آمار گوگل انجام دادم تقریبا در ماه ۴۰۰ مرتبه جمله ” سمینار چیست؟” توسط فارسی زبانان جستجو می شود یعنی در یک سال حدود ۵۰۰۰ مرتبه! از گوگل این سوال پرسیده می شود که سمینار چیست؟ پس به این نتیجه رسییدم که برای آن دسته از دوستانی که تازه با این واژه ها آشنا شدند و این سوال برای آنها مطرح است پاسخ دهم. به همین خاطر اول رفتم فرهنگ لغت عمید (معانی لغات فارسی) را باز کردم تا معنی لغوی آن را بنویسم و بعد به توضیحات خودم بپردازم.

سمینار چیست و چه تعریفی دارد؟

تعریف سمینار : “گروهی از دانشجویان دارای تحصیلات عالی که زیر نظر استاد به تحقیق در موضوع یا رشته خاص بپردازند و با هم بحث و مذاکره کنند ” ویا “آموزشگاه یا موسسه که دسته یا گروهی از اهل یک حرفه در آنجا گرد آیند و مطالب مربوط به حرفه خود فرا گیرند”

خب، این شد تعریف لغوی سمینار و اما اگر بخواهیم خیلی راحت و به زبان خودمان به تعریف سمینار بپردازیم به این صورت هست که اگر فردی در یک حرفه تحقیقاتی انجام داده باشد و در محل و یا سالنی این حرفه را برای دیگران جهت بالا بردن اطلاعات آن ها بیان کند یک سمینار تشکیل شده است. همان طور که در تصویر می بینید فردی در حال سخنرانی برای یک جمع خاص است و دارد سمینار ارائه می دهد. فیلم زیر مربوط به سمینار یکی از بهترین های سخنرانی یعنی استیو جابز می باشد که مدیر عامل شرکت اپل نیز بوده است.

 

اما معمولا با پیشرفت علم ارائه سمینارها نیز جذاب تر شده و فرد ارائه دهنده از وسایل بصری برای این که بتواند مفهوم صحبت هایش را بهتر منتقل کند استفاده می کند.یکی از رایج ترین این نرم افزارهای ارائه سیمنار با پاورپوینت هست که در صورتی که به خوبی از آن استفاده شود می توانید انتقال اطلاعات را چند برابر کند و برای مخاطب هم جذاب باشد. معمولا دریک سمینار فقط فرد ارائه دهنده صحبت می کند و پرسش و پاسخی انجام نمی شود و در واقع یک طرفه هست. یکی از رایج ترین سمینارها، مربوط به سمینار دانشجوبان کارشناسی ارشد است که جزء دروس آن ها می باشد.

چرا هنگام ارائه مطلب، سمینار و سخنرانی می ترسیم؟

دلایل ترس زیاد هست اما توصیه می کنم مقاله و فیلم روش های کنترل ترس و استرس را بخوانید.

در سمینار کارشناسی ارشد آن طور که استاد ما می گفت هدف آن است که نحوه ارائه و بیان دانشجو مورد ارزیابی قرار گیرد چرا که این فرد احتمالا روزی بخواهد تدریس کند و باید نحوه ارائه خوب را بداند و در مرحله بعد به محتوای مطالب او توجه می شود. خب این هم پاسخ دوستانی که در مورد سمینار برایشان سوال پیش آمده بود. امیدوارم شما نیز روزی با توجه به حرفه و تخصص خود برای دیگران سمینار ارائه کنید تا از دانش شما بهره ببرند.

 

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه همراه با تکنیک‌های کاهش استرس (کلیک کنید)

۳ ديدگاه

  1. 1396/11/01

    عالی بود ممنون گرامی

  2. 1396/08/18

    ممنون عالی بود

  3. […] ارائه های استیوجابز، مدیر شرکت اپل را دیده باشید که به گونه ای ارائه و […]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.