برای ساخت پاورپوینت حرفه ای چه نکاتی لازم هست

نکات مهم برای ساخت پاورپوینت حرفه ای

بدون ديدگاه

ساخت پاورپوینت حرفه ای چطور هست؟ جلسه دفاعیه، آخرین مرحله از پایان نامه و فارغ التحصیلی است. چون شما باید بعد از انتخاب موضوع و احتمالا ماه ها پژوهش و تحقیق در یک زمینه، از پایان نامه خود دفاع کنید. اما برای شرکت در جلسه دفاعیه و توضیح جزئیات پایان نامه خود برای اساتید و دوستان، به یک سری اسلاید حرفه ای نیاز داریم. این اسلایدها از چند بخش مختلف تشکیل شده و حاوی عناوینی از سرفصل های مهم پایان نامه هستند. پس دانشجو برای توضیح این بخش های مهم از پایان نامه، به یک سری اسلاید نیاز دارد.

نرم افزار پاورپوینت شرکت مایکروسافت، رایج ترین ابزار برای ساخت چنین اسلایدهایی است. ابزارهای کاربردی این نرم افزار به شما این اجازه را می‌دهد تا اسلاید های جلسه رسمی دفاع از پایان نامه را متناسب با سلیقه خود طراحی کنید. اما ساختار اسلاید جلسه دفاع به چه شکل بوده و برای ساخت پاورپوینت حرفه ای چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟ در این مطلب از سایت کلام سبز، قصد پاسخگویی به این سوالات مهم را داریم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ترتیب مطالب در پاورپوینت جلسه دفاع از پایان نامه

قبل از درست کردن پاورپوینت پایان نامه، باید مشخص کنید که چه محتوایی قرار است در این اسلایدها نمایش داده شود. پس ساختار کلی پایان نامه خود را در نظر گرفته و سپس اسلایدها را متناسب با آن طراحی کنید. شیوه رایج برای ساخت اسلاید ها بدین شکل است که ابتدا یکی دو اسلاید ابتدایی را به بسم الله و معرفی عنوان پایان نامه اختصاص داده و سپس وارد بخش های اصلی پایان نامه می‌شوند. معمولا ساختار بخش اصلی پاورپوینت پایان نامه را به صورت زیر در نظر می‌گیرند:

  • بخش مقدمه: آوردن مقدمه به همراه بیان مسئله و توضیح در خصوص ضرورت نگارش پایان نامه و اهداف آن
  • بخش مربوط به روش انجام آزمایش: توضیح در خصوص ابزار و روش های انجام آزمایش و مدل های مورد استفاده
  • نتیجه گیری: ارائه توضیحاتی در خصوص نتایج کسب شده و تحلیل آن
  • نتیجه گیری و پیشنهاد: آوردن نتایج نهایی پایان نامه و ارائه یک سری پیشنهاد برای انجام تحقیقات بیشتر

ترتیب آوردن اسلایدهای مربوط به هر کدام از این بخش های پایان نامه، باید مطابق با این ساختار باشد. در نهایت و پس از توضیح بخش اصلی، نوبت به اسلاید منابع و تشکر می‌رسد. چون مخاطب باید بداند که برای انجام پژوهش خود از کدام مقاله یا منبع علمی استفاده شده است. در اسلاید آخر هم می‌توانید از تمامی اساتید و عزیزانی که پشتیبان و راهنمای شما در انجام این پایان نامه بودند، تشکر کنید.

آموزش ساخت پاورپوینت حرفه ای برای پایان نامه

پس از مشخص کردن بخش های اصلی پایان نامه و در نظر گرفتن ساختار کلی، نوبت به ساخت پاورپوینت می‌رسد. کیفیت ارائه شما تا حدود زیادی وابسته به اسلایدهایی است که برای مخاطبان نمایش داده می‌شود. چون افراد حاضر در جلسه دفاع پایان نامه هیچ گونه ذهنیتی نسبت به موضوع و کیفیت کار پژوهشی شما ندارند. پس ارزیابی های اولیه صرفا بر اساس اسلایدهای نمایش یافته و خصوصیات آن انجام می‌شود. برای ساخت پاورپوینت حرفه ای باید موارد زیر را رعایت کرد:

۱-انتخاب طرح کلی برای پاورپوینت

اسلایدهای پایان نامه شما قرار است تا در یک جلسه رسمی نمایش یابد. پس یک طرح کلی برای اسلاید خود در نظر گرفته و مشخص کنید که هر کدام از پاورپوینت ها مربوط به کدام بخش است. یک شیوه رایج برای انجام چنین کاری، استفاده از پاورپوینت های منو دار است. بدین ترتیب که با تغییر بخش های مختلف، رنگ اسلایدها عوض شود. پس اسلاید مربوط به هر کدام از این بخش ها رنگ خاصی داشته و از یکدیگر جدا می‌شوند. مخاطب نیز همزمان با تغییر رنگ اسلاید، متوجه خواهد شد که یک بخش تمام شده و وارد مرحله ای دیگر می‌شویم.

معمولا این منوها را در بالا یا پایین صفحه و یا سمت راست اسلایدها قرار می‌دهند. چندین روش مختلف برای ساخت پاورپوینت منودار وجود دارد که می‌توان با کمی سرچ در اینترنت آن‌ها را یاد گرفت. ترفند دیگری که برای انجام این کار وجود دارد، استفاده از یک طرح خاص و آوردن موضوع پاورپوینت در داخل آن است. معمولا این طرح خاص را در گوشه بالا و سمت راست قرار می‌دهند تا به محض تغییر سرفصل های پاورپوینت، مخاطب نیز در جریان آن قرار گیرد.

۲ – انتخاب نوع و اندازه مناسب برای فونت پاورپوینت

زیبایی پاورپوینت شما وابسته به فونتی است که در اسلایدها استفاده می‌کنید. استفاده از فونت های خیلی درشت یا ریز در اسلایدها باعث بی نظمی و بهم خوردن تناسب اعضای آن می‌شود. پس از یک فونت مناسب برای نوشتن متن پاورپوینت استفاده کرده و اندازه آن را بین ۱۸ تا ۳۶ قرار دهید. برای نمایش تیترها نیز بهتر است که از چند شماره بالاتر از متن عادی استفاده شود. لوتوس، هما، ایران سنس و نازنین چندین نوع رایج از فونت های استفاده شده در پاورپوینت پایان نامه هستند. معمولا برای نوشتن عناوین هم از فونت تیتر استفاده می‌شود.

۳ – شماره گذاری اسلایدهای پاورپوینت

ویژگی دیگری که در ساخت پاورپوینت حرفه ای باید در نظر گرفت، شماره گذاری اسلایدهای پایان نامه است. برای این کار به سربرگ Insert در نرم افزار پاورپوینت رفته و گزینه Slide Number در گروه Text را انتخاب کنید. در گام بعدی لازم است که گزینه Slide Number در صفحه نمایش یافته را تیک دار کنید. سپس گزینه Dont Show On Slide را هم انتخاب کرده و گزینه Apply all را بزنید. بدین ترتیب تمامی اسلایدهای پاورپوینت شماره دار خواهند شد.

۴ – انتخاب قالب مناسب برای پاورپوینت پایان نامه

ویژگی بعدی که در پاورپوینت ها خیلی به چشم می‌خورد، قالب یا به اصلاح تم آن است. چون عکس یا رنگی که به عنوان پس زمینه انتخاب می‌کنید باید متناسب با طرح کلی پاورپوینت باشد. رنگ های بکار رفته نبابد خیلی خاص و یا جیغ باشند. استفاده از رنگ های ساده و متضاد در ساخت پاورپوینت حرفه ای، باعث زیبایی اسلایدهای شما خواهد شد.

البته می‌توانید از قالب های آماده موجود در سایت های اینترنتی هم استفاده کنید. رنگ و طرح این قالب ها متناسب با جلسه دفاعیه ارشد یا دکتری طراحی شده و کار شما را برای ساخت پاورپوینت حرفه ای راحت می‌کند. طراحی این قالب ها به گونه ای است که تمام شرایطی لازم برای ساخت اسلاید را به صورت یکجا دارند و کار کردن با آنها بسیار راحت است.

۵ – استفاده نکردن از جملات و پاراگراف های طولانی

هدف از طراحی اسلاید، آوردن تیتر یا خلاصه ای از یک عنوان یا پاراگراف است. به طوری که شما با دیدن این عناوین، جزئیات مطلب را به یاد آورده و بتوانید آن را برای مخاطبان حاضر در جلسه دفاعیه توضیح دهید. پس اسلایدهای خود را با جملات و پاراگراف های مختلف شلوغ نکنید. اگر هم نیاز به توضیحات بیشتر در خصوص یک مطلب بود، از اینفوگرافیک استفاده کنید. یا اینکه با استفاده از قابلیت یادداشت مخفی پاورپوینت، بخشی از توضیحات آنجا را بنویسید. چون این توضیحات صرفا برای شما قابل مشاهده است و در پروژکتور نمایش داده نمی‌شود.

۶ – رعایت علائم نگارشی در ساخت پاورپوینت

کسانی که تجربه نوشتن پایان نامه را دارند، با دردسرهای نگارشی و رعایت اصول آن آشنا هستند. چون پس از نوشتن متن کامل پایان نامه، چندین دفعه باید متن را ویرایش کرده و اشتباهات نگارشی را اصلاح کنید. این حساسیت را برای ساخت پاورپوینت های حرفه ای جلسه دفاع هم لحاظ کنید. یعنی باید از نیم فاصله، ویرگول، دو نقطه و دیگر علائم نگارشی به جا و درست استفاده شود.

۷ – استفاده از تصاویر و فیلم در طراحی پاورپوینت پایان نامه

ارتباط برقرار کردن با تصاویر و فیلم برای مخاطب، به مراتب راحت تر از متن است. چون اکثر افراد حوصله خواندن متن را ندارند؛ ولی زمان بیشتری را برای درک تصاویر و توجه به فیلم صرف می کنند. گزینه بعدی هم استفاده از گیف برای انتقال بهتر مطالب است. برای وارد کردن تصاویر و فیلم خود به سربرگ Insert پاورپوینت رفته و گزینه Picture از گروه Images را انتخاب کنید. فراموش نکنید که فیلم و تصاویر شما باید کیفیت لازم برای آوردن در اسلاید جلسه دفاعیه را داشته باشد.

۸ – رعایت حد اعتدال در استفاده از انیمیشن های پاورپوینت

استفاده از انیمیشن در پاورپوینت باعث زیبایی اسلایدها و راحتی در انتقال مفاهیم خواهد شد. اما نکته مهم اینجاست که اسلایدهای شما نباید بیشتر از حد اندازه انیمیشن داشته باشد. پس حداکثر از یکی دو انیمیشن ساده و قابل فهم در اسلایدهای خود استفاده کنید تا پاورپوینت شما خیلی هم شلوغ نشود.

۹ – آوردن لوگو و عنوان پایان نامه در تمامی اسلایدها

یک ایده دیگر برای ساخت پاورپوینت حرفه ای، آوردن لوگو دانشگاه به همراه عنوان در اسلایدهای نمایش یافته است. در برخی از دانشگاه ها، دانشجویان ملزم به رعایت چنین نکته ای هستند. اما معمولا استفاده از این ویژگی اختیاری بوده و بستگی به سلیقه شخصی شما دارد.

۱۰ – استفاده از هایپرلینک در اسلایدها

گاهی لازم است که در حین ارائه مطلب، بازگشتی به اسلایدهای قبلی داشته باشیم. مثلا در اسلایدهای ابتدایی یک مسئله ای را مطرح کرده و اکنون به نتیجه رسیده است. پس برای مرور مطلب هم که شده لازم است دوباره به اسلاید قبلی بازگشته و موضوع را توضیح دهیم. برای انجام این کار باید از هایپرلینک استفاده کرده و بخشی از متن را به اسلایدهای ابتدایی لینک کنیم. بدین ترتیب متن به صورت کلید درآمده و با کلیک بر روی آن به اسلاید لینک شده منتقل خواهید شد. این قابلیت کمک حال شما در ساخت پاورپوینت حرفه ای برای جلسه دفاع خواهد بود. در آموزش ساخت پاورپوینت ارائه و دفاع پایان نامه این موضوع را به صورت کامل توضیح دادم.

کلام آخر

به جرات می‌توان گفت که جلسه دفاعیه، مهم‌ترین بخش از پروسه نوشتن پایان نامه و فارغ التحصیلی است. چون باید در همین بازه زمانی کوتاه ۳۰ الی ۴۰ دقیقه ای از تحقیقات خود دفاع کرده و آن را برای مخاطبان توضیح دهید. اما برای داشتن یک ارائه خوب به اسلایدهایی مناسب و حرفه ای نیاز داریم. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا ترفندهایی را به شما آموزش دهیم که برای ساخت پاورپوینت حرفه ای لازم است. در تهیه این لیست سعی شده تا به مهمترین نکات اشاره شود؛ اما شاید ترفندی باشد که ما آن را از قلم انداخته ایم. پس لطفا شما هم یاری گر ما در تکمیل این لیست باشید و نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

 

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی ساخت پاورپوینت ارائه و دفاع پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.