رد شدن پایان نامه ارشد و دکتری

رد شدن پایان نامه در جلسه دفاع

۶ ديدگاه

سوالی که برای اکثر دانشجویان ارشد که می خواهند دفاع کنند به وجود می آید این هست که آیا ممکن است در جلسه دفاع پایان نامه ما رد شود؟ برای پاسخ به این سوال و سوالات دیگر تمام این مقاله را مطالعه کنید.

اما قبل از هر چیز لازم است که این مقدمه را خدمت شما بگویم که به صورت منطقی برای یک دانشجو که در جلسه دفاع حضور پیدا می کند سه حالت اتفاق می افتد:

حالت اول: شما دفاع کاملا موفقی داشته اید و بدون هیچ گونه اشکال و ایراد از طرف اساتید پایان نامه شما مورد قبول واقع شده است. بنابراین نمره مناسب و بالایی هم دریافت می کنید و تمام. بعد از جلسه هم به کارهای اداری مثل صحافی کردن پایان نامه و امضا گرفتن و … می پردازید. این حالت به ندرت اتفاق می افتد اما غیر ممکن هم نیست.

حالت دوم: پس از دفاع پایان نامه اساتید از شما اشکالاتی می گیرند ولی این اشکالات آنقدر اساسی نیست که منجر به رد شدن کامل پایان نامه شما شود. مثلا در پایین شکل نموداری  که در پایان نامه خود آورده اید توضیح لازم نداده اید و یا روش نوشتن مراجع در انتهای پایان نامه از فرمت استاندارد پیروی نمی کند.

در این حالت شما ممکن است یکی دو سوال هم نتوانید کامل پاسخ دهید و یا ایراداتی از این قبیل. این حالت مرسوم ترین حالت هست و تقریبا برای اکثر دانشجویان رخ می دهد. در این حالت دفاع شما پذیرفته شده است اما می بایست اشکالات را بعدا برطرف کنید و نیاز ی به دفاع مجدد ندارید.

حالت سوم: در این حالت که البته به ندرت اتفاق می افتد منجر به رد شدن پایان نامه شما می شود. در ادامه مورد سوم را بیشتر بررسی می کنیم.

دلایل رد شدن پایان نامه

مهمترین دلایل رد شدن پایان نامه به خاطر این موارد هست که لازم است به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

نکته اول این هست که موضوع شما موضوع مناسبی نبوده و یا تکراری بوده است. البته بازم هم این مورد کم رخ می دهد چون موضوع انتخابی شما از چند فیلتر مثل استاد راهنما،مشاور و شورای پژوهش باید عبور کند که در همان ابتدا اگر نیاز باشد به شما تذکر می دهند. اما دانشجو هم باید از موضوع خود اطمینان کافی داشته باشد تا موضوع تکراری و یا زیاد قدیمی نباشد.

نکته دوم این هست که دانشجو نتواند سوالات اساسی را پاسخ دهد. البته ندانستن برخی سوالات برای اکثر دانشجویان به وجود می آید و جای نگرانی نیست. پس اگر اساتید احساس کنند دانشجو به پایان نامه اصلا مسلط نیست و یا فرد دیگری برای او این کار را انجام داده احتمال رد شدن پایان نامه افزایش می یابد.

نکته سوم و شاید مهمترین نکته نداشتن نوآوری در پایان نامه است که می تواند باعث رد شدن پایان نامه شود. اگر پایان نامه شما فاقد نوآوری است و هیچ نوآوری در آن نباشد فرقی با یک گزارش کار ندارد و شما صرفا کارهای گذشته را تکرار کرده اید.

پس اگر نوآوری هر چند کم و حزئی دارید باید به صورت شفاف بیان کنید که برای مخاطبان و اساتید مشخص گردد که در فیلم ساخت پاورپوینت پایان نامه تا حدودی به آن پرداخته شده است.

اگر پایان نامه رد شد چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که پایان نامه به صورت کامل رد شد بسته به دانشگاه شما حدود سه ماه فرصت هست که اشکالات اساسی را برطرف و مجدد مراحل برگزاری جلسه دفاع انجام شود. در این حالت جلسه دفاع برگزار و دانشجو می بایست دفاع کند و نمره نیز بر اساس جلسه دوم به او تعلق می گیرد.

خب، امیدوارم توانسته باشم به این سوال شما هم پاسخ داده باشم. اگر شما هم سوال یا نظر خاصی دارید می توانید در قسمت نظرات همین مقاله مطرح کنید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد نحوه دفاع از پایان نامه کلیک کنید

۶ ديدگاه

 1. با سلام اگر من در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه را دفاع نکنم آیا فارغ‌التحصیل می شوم و مدرکی در این مقطع به من داده می شود یا خیر با تشکر از شما

  • 1400/12/16

   سلام
   بله می تونید مدرک بگیرید ولی قید میشه بدون دفاع. البته می تونید آخرین تغییرات را از پژوهش دانشگاه خودتون بپرسید.

 2. 1400/05/19

  سلام من ترم ۵ هستم و بنا به دلایل شخصی نمیتونستم دفاع کنم و نمره صفر رد شد حالا میخوام بدونم باید یه ترم دیگه بردارم ینی ۶ ترمه بشم ؟یا مجاز هستم که وقت دیگه ایی دفاع کنم ؟

  • 1400/06/02

   سلام
   یک ترم دیگه در دانشگاه ثبت نام می کنید و در واقع این ترم را به امور پایان نامه می گذرانید. البته برای اطلاع از قوانین دانشگاه می توانید به قسمت آموزش دانشگاه مراجعه کنید چون ممکنه قوانین دانشگاه در برخی موارد هر چند وقت یک بار تغییر کند.

 3. 1399/03/02

  من دفاع انلاین داشتم بخاطر شرایط و جو حاکم مریضی. اساتید بمن اعلام داشتن که نمره قبولی را گرفتم. حال داور داخلی دانشگاه از من مطالبه فایل های طراحی غیر خطی و حضور مجدد و توضیح را دارند. و نمره من را رد نکرده اند. ایا چنین حقی را دارند؟

  • 1399/03/03

   با سلام
   بستگی به قوانین داخلی دانشگاه دارد که بهترین راه پرسیدن از آموزش دانشگاه هست.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.