حکم شرعی و قانونی پایان نامه نویسی

حکم شرعی و قانونی پایان نامه نویسی چیست؟ به همراه نکاتی مهم

بدون ديدگاه

حکم شرعی پایان نامه نویسی از مهمترین حکم‌هایی است که هنگام نوشتن پایان نامه خود توسط دیگران باید به آنها توجه کنیم.

همه افرادی که مسلمان هستند باید تمام کارهای خود را براساس عرف و شرع انجام دهند. به همین دلیل توجه به حکم

شرعی پایان نامه نویسی در این مواقع اهمیت بسیار زیادی دارد.

همچنین علاوه بر شرع، پایان نامه نویسی یکی از تخلفات بسیار بزرگ از لحاظ قانونی محسوب می‌شود.

نوشتن پایان نامه از مهمترین کارهای حساس و سخت است که دانشجویان با شنیدن نام آن دچار استرس می‌شوند.

به همین دلیل ممکن است احساس کنند توانایی نوشتن آن را ندارند و به دنبال شخصی دیگر برای نوشتن پایان نامه خود باشند.

اما نوشتن پایان نامه توسط دیگران نه تنها شامل حکم شرعی پایان نامه نویسی می‌شود. بلکه مجازات قانونی برای دو طرف را نیز دارد.

در ادامه همراه ما باشید تا با حکم شرعی پایان نامه نویسی و مجازات‌های قانونی پیرامون آن آشنا شوید.

چرا افراد از نوشتن پایان نامه خود ترس دارند؟

ترس از نوشتن پایان نامه

این روزها شاهد دانشجویانی هستم که علیرغم داشتن توانایی و دانش کافی، نوشتن پایان نامه خود را به افراد دیگر می‌سپارند. شاید از مهمترین دلایل سپردن پایان نامه به افراد دیگر، عدم اعتماد به نفس و یا نوعی ترس درونی باشد.

حکم شرعی پایان نامه نویسی در این مورد توسط مراجع مختلف وضع شده است.

علاوه بر حکم شرعی پایان نامه نویسی و تخلفات قانونی مشکلات بزرگتری برای نوشتن پایان نامه توسط افراد دیگر وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • عدم نوشتن یک پایان نامه حرفه‌ای

بسیاری از افرادی که اقدام به نوشتن پایان نامه می‌کنند در این زمینه تجربه و تخصص کافی ندارند. به همین دلیل مطالب درون نوشته به اندازه کافی اعتبار علمی نخواهند داشت.

 • پرداخت هزینه‌های بالا

برای نوشتن پایان نامه توسط دیگران باید هزینه زیادی پرداخت نمایید.

 • انجام کار غیر شرعی

حکم شرعی پایان نامه نویسی توسط دیگران نشان می‌دهد که این مسئله از لحاظ شرعی درست نیست.

 • تخلف قانونی

نوشتن پایان نامه از لحاظ قانون جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

 • عدم تسلط شما برای دفاع پایان نامه

بسیاری از افرادی که نوشتن پایان نامه خود را به افراد دیگر می‌سپارند. در جلسه دفاع به خوبی نمی‌توانند از پایان نامه خود دفاع نمایند. زیرا خود این پایان نامه را انجام نداده‌اند. در این صورت حاضران، استاد راهنما، استاد مشاور و… متوجه می‌شوند و ممکن است دانشگاه شما را اخراج نماید.

 • عدم آماده کردن پایان نامه در موعد مقرر

کسانی که اقدام به نوشتن پایان نامه دیگران می‌کنند، معمولاً نوشتن تعداد زیادی پایان نامه را انجام می‌دهند. به همین دلیل ممکن است نتوانند در موعد مقرر پایان نامه شما را تحویل دهند. این موضوع مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌کند. چون باید پاسخگوی استاد راهنما و مشاور خود در زمان تعیین شده باشید.

 • وجود استرس و نداشتن آرامش

هنگامی که شما نوشتن پایان نامه خود را به افراد دیگر می‌سپارید؛ مدام استرس دارید. فکر کردن به اینکه ممکن است پایان نامه شما کیفیت نداشته باشد یا در موعد مقرر تحویل نشود، باعث استرس زیادی می‌شود.

 • کلاهبرداری انجام پایان نامه

از بزرگترین مشکلات پایان نامه نویسی می‌توان به کلاهبرداری اشاره کرد. بعضی از افراد پایان نامه‌های کپی شده را با قیمت بالا به افراد دیگر میفروشند و این نوعی کلاهبرداری است.

آیا خرید و فروش پایان نامه جرم است؟

 اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳)

علاوه بر حکم شرعی پایان نامه نویسی، قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی طبق اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) هر نوع تقلب در نوشته را تخلف دانسته و پیگرد و مجازات قانونی برای آن در نظر می‌گیرد. آیین نامه پژوهشی تخلفات علوم نیز این کار را بر خلاف اصول و قوانین دانشگاه می‌داند.

در واقع آماده کردن و نوشتن هر گونه پژوهش علمی مانند رساله، پایان نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب و… و کلیه آثار الکترونیکی و غیر الکترونیکی برای کسب مدارج تحصیلی، یا بالا رفتن حرفه و شغل توسط افراد دیگر جرم بوده  تخلف و پیگرد قانونی دارد.

از مهمترین مجازات‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرتکب شدن جرم به وسیله اشخاص حقوقی مجازات‌های نقدی درجه سه و قطع حقوق اجتماعی درجه شش را در پی دارد. پس همانطور که گفتیم حکم نوشتن پایان نامه برای دیگران جرم بوده و مجازات قانونی دارد.

بررسی حکم شرعی خرید پایان نامه و نوشتن آن برای دیگران

حکم خرید و فروش پایان نامه ارشد و دکتری

 حکم شرعی تقلب در پایان نامه چیست؟ آیا این موضوع اشکال شرعی دارد؟

در ادامه با نظر مراجع مختلف آشنا می‌شوید.

 • آیت‌الله خامنه‌ای:

این موضوع تابع قوانین و مقررات مربوطه است. از آنجا که با قوانین و مقررات دانشگاه مغایرت دارد، جایز نیست. گرفتن پول در برابر عملی که مغایر با قوانین و مقررات است و موجب معرفی غیر صالح به صالح می‌شود جایز نیست.

 • آیت‌الله مکارم شیرازی:

آیت‌الله شیرازی این عمل را جایز ندانسته و تصرف در هر نوع پول به دست آمده از این کار را دارای اشکال شرعی می‌داند. از نظر ایشان باید دانشجویان راهنمایی شوند و این کار بسیار خوب است. اما اینکه شخص دیگری بخواهد به جای آنها این کار را انجام دهد جایز نیست.

 • آیت‌الله نوری همدانی

این کار تخلف از قانون بوده و به همین دلیل جایز نیست. اگر شخصی از این راه اقدام به کسب درآمد می‌کند، درآمد او جایز نبوده و نباید این کار را انجام دهد. همچنین باید مبلغ گرفته شده به دانشجو برگردانده شود.

 • آیت‌الله تبریزی:

هر نوع مخالفت با مقررات برخلاف شرع است و جایز نیست. این که انسان نوشته‌ای را که مال دیگران است به عنوان نوشته خودش معرفی کند دروغ و حرام است.

 • آیت‌الله شبیری زنجانی:

اگر کاری برخلاف قانون باشد، جایز نیست و چنانچه خلاف تعهد دانشجو به دانشگاه باشد یا موجب مزایایی غیرشرعی شود اعانه بر اثم و حرام است.

 • آیت‌الله فاضل لنکرانی:

اشکال دارد.

 کلام آخر

نوشتن پایان نامه و رساله از مهم‌ترین کارهایی است که توسط دانشجویان باید انجام شود. بسیاری از دانشجویان نوشتن پایان نامه را کاری سخت و طاقت‌فرسا تصور می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا کار نوشتن پایان نامه خود را به افراد دیگری بسپارند.

علاوه بر حکم شرعی پایان نامه نویسی، این کار تخلف قانونی محسوب شده و مجازات برای هر دو طرف دارد. به عنوان مثال دانشجو از دانشگاه اخراج می‌شود. همچنین کسانی که کار پایان نامه نویسی را انجام ‌می‌دهند هزینه‌های بالایی دریافت می‌کنند و ممکن است پایان نامه را در موعد مقرر به شما تحویل ندهند. خیلی از این مراکز نوشته‌هایی بی‌کیفیت را تحت عنوان پایان نامه به افراد می‌فروشند.

بسیاری از دانشجویانی که نوشتن پایان نامه خود را به فرد دیگری می‌سپارند، تسلط کافی برای دفاع از آن را، در جلسه دفاع که با حضور استادان و دانشجویان برگزار می‌شوند ندارند. به همین دلیل بهتر است پایان نامه خود را با مشورت استاد راهنما و با تحقیق و پژوهش بنویسید.

اینطوری بار علمی شما دانشجویان عزیز نیز افزایش می‌یابد. امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در زمینه حکم شرعی نوشتن پایان نامه، تخلفات قانونی و مشکلات پیرامون آن آشنا شده باشید.

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی (۲۰ ساعت آموزش کاربردی) از انتخاب موضوع تا دفاع پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.