دفاع خوب و بدون استرس پایان نامه

ارائه موفق در جلسه دفاع پایان نامه

۱ دیدگاه

سلام
خوشحالم که به وب سایت خودتون سر زدید و دوست دارید که در جلسه دفاع پایان نامه موفق باشید.در این مقاله قصد داریم در رابطه با ارائه موفق در جلسه دفاع بپردازیم. پس کمی حوصله به خرج دهید و منتظر مقالات دیگر نیز باشید. چون در هر مقاله قرار است در مورد بخشی از جلسه دفاع پایان نامه صحبت کنیم.

ارائه دانشجویی و به خصوص جلسه دفاع پایان نامه یکی از خاطره انگیز ترین لحظات برای هر فردی است. در واقع یه شور و هیجانی داره و مدام فکر می کنیم که قرار است چه اتفاقی بیافته. خب کمی حق دارید چون نتیجه حدود یک سال تلاشتون را می خواید ارائه بدید. ما قصد داریم نکاتی را در این رابطه با شما در میان بگذاریم.

چه نکاتی در جلسه دفاع پایان نامه باید رعایت کنیم؟

نکات زیادی هست که در فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه توضیح دادم که می توانید ببینید و با خیال راحت و با اعتماد به نفس وارد جلسه دفاع شوید. خب، حالا نکات مهم زیر هم در نظر داشته باشید:

ابتدای جلسه دفاع چگونه محتوایی باید داشته باشد

محتوای جلسه دفاع پایان نامه

در ابتدای صحبت هاتون به جای اینکه بیاید و تاریخچه را زیاد طولانی نکنید(که این اشتاه تقریبا رایج است) سعی کنید بگویید که چه چیزی می خواهید بگویید و در واقع یک شمای کلی و یک نقشه راه را به مخاطب ها نشان دهید و بگویید که قصد چه کاری را دارید. چون مغز ما دوست دارد ابتدا یک دید کلی از موضوع داشته باشد سپس جزئیات را بداند شما هم سعی کنید که این مورد را رعایت کنید.

یک مقدمه خوب برای ارائه داشته باشید

مقدمه خوب نوشتن یا گفتن باعث ایجاد انگیزه برای خواننده و شنونده می‎گردد که مقاله یا پایان‎نامه شما را بخواند و یا اگر در جلسه دفاع هستید به ادامه صحبت‎های شما گوش دهند. از ویژگی‎های یک مقدمه این است که نه آنقدر اختصاصی باشد که برای افراد معمولی غیر قابل استفاده باشد و نه بسیار ساده و غیر تخصصی. پس همواره تعادلی ایجاد شود تا برای هر دو گروه مفید واقع شود.

نکاتی برای بدنه ارائه شما

در بخش بدنه شرح می دهید که چه کاری کرده اید و از یافته هایتان صحبت می کنید و آن ها را شرح می دهید. به جزئیات توجه می کنید و در حد معقول با توجه به زمانی که در اختیار دارید(معمولا از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه) مطالبتان را بیان کنید. جزئیات شما آنقدر نباید ریز باشد که کسل کننده باشد. سعی نکنید تدریس کنید چون هنوز شما در مقابل اساتید یک دانشجو هستید. برخی افراد که زیاد بر روی موضوع خود کار کرده اند دوست دارند که مثل کلاس درس آموزش دهند و خود را جای استاد می گذارند.

بحش پایانی ارائه در جلسه دفاع پایان نامه

در قسمت پایانی یک جمع بندی از کلیه کارهتون داشته باشید. و این کار را باید طوری انجام دهید که مخاطب ها هنگامی که جلسه را ترک می کنند یک جمله یا پاراگراف کلیدی از موضوع شما را به خاطر داشته باشند. در صورتی شما می توانید یک چکیده خوب ارائه دهید که به کل موضوع اشراف داشته باشید.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی صفر تا صد جلسه دفاع از پایان نامه (کلیک کنید)

۱ دیدگاه

  1. 1395/05/22

    تشکر، نکاتی هست که می تونه واقعا کمک کننده باشه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.