ساخت پاورپوینت برای پایان نامه کارشناسی ارشد

تهیه پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد به چه صورت هست؟

بدون ديدگاه

دانشجویان کارشناسی ارشد برای فارغ التحصیلی از دانشگاه، باید از تحقیقات خود دفاع کنند. این دفاع از پژوهش باید در حضور اساتید و دیگر شرکت کنندگان حاضر در جلسه انجام شود. چون نمره نهایی دانشجو بر اساس قدرت علمی و کیفیت پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد تعیین می‌شود. چون هیچ کس حتی اساتید راهنما و مشاور دانشجو هم به اندازه خود او بر موضوع تسلط ندارند. پس مجبور هستند تا بخش بیشتری از نمره پایان نامه را بر اساس فاکتورهای ظاهری تعیین کنند. پس اگر برای دفاع از پایان نامه خود یک پاورپوینت جذاب داشته باشید، تقریبا بخش عمده ای از کار را می‌توان انجام شده دانست. در این مطلب قصد داریم تا نکاتی را به شما آموزش دهیم که برای تهیه پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد لازم است. لحاظ کردن چنین نکاتی می‌تواند سطح کیفی ارائه و جلسه دفاعیه شما را ارتقا دهد. اما فاکتور اصلی برای تهیه پاورپوینت، تسلط و آمادگی شما بر موضوع است که در ابتدا آن را توضیح می‌دهیم.

کسب آمادگی برای حضور در جلسه دفاع

اولین فاکتور برای تهیه پاورپوینت و دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد، تسلط بر موضوع است. چون تسلط شما بر موضوع باعث می‌شود تا بخش های مهم پژوهش را شناسایی کرده و پاورپوینت خود را بر اساس آن طراحی کنید. از طرفی دیگر باید حواستون به شرایط محیطی و امکانات مورد نیاز برای جلسه دفاع باشد. پس برای داشتن یک دفاعیه رسمی و جذاب، باید یک سری امکانات محیطی و محتوایی را از قبل آماده کنید که را موارد زیر خلاصه می‌شود:

آماده کردن محتوا

۱. بخش های مهم پایان نامه را مشخص کرده و آن را یادداشت کنید. سپس زمان مشخصی را به هر کدام از این بخش ها اختصاص داده و اسلاید مربوط به آن را طراحی کنید. این کار زمانی به درستی انجام می‌شود که تسلط کافی بر موضوع داشته باشید.

۲. پایان نامه و اسلایدهای پاورپوینت خود را با محتوایی جذاب شروع کنید. به طوری که خواننده با مطالعه همان پاراگراف های ابتدایی، علاقمند به مطالعه ادامه آن شود. برای این کار می‌توانید از مثال های ساده و ضرورت انجام پژوهش خود استفاده کنید. مثلا اینکه که تحقیقات پایان نامه شما می‌تواند جوابگوی کدام نیاز یا مشکل جامعه باشد.

۳. محتوای شما باید جامع و کامل باشد؛ به طوری که مخاطب با دیدن پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد، به پاسخ سوالات خود برسد. البته باید به منسجم بودن و پیوستگی محتوای خود دقت کنید. چون خیلی از این شاخه به آن شاخه پریدن برای مخاطب جالب نیست. چنین رفتاری باعث سردرگمی مخاطب شده و حوصله او را سر می‌برد.

۴. به متناسب بودن موضوع مورد بحث خود با اسلایدهای طراحی شده برای جلسه دفاع دقت کنید. چون اساتید و دیگر شرکت کنندگان برای درک موضوع به محتوای متنی و توضیحات شما به صورت همزمان نیاز دارند. پس یک هماهنگی خاصی باید بین توضیحات شما و اسلاید نمایش یافته وجود داشته باشد.

آماده سازی محیط جلسه  دفاع

پس از تهیه محتوایی کامل، نوبت به آماده سازی محیط می‌رسد. چون هرگونه بی نظمی در جلسه دفاعیه باعث حواس پرتی شما و مخاطبان می‌شود. پس لازم است تا قبل از حضور در جلسه دفاعیه پایان نامه یک سری فاکتورهای زیر را از قبل آماده کنید:

۱. حداقل نیم ساعت قبل از بقیه در سالن یا کلاس هماهنگ شده برای جلسه حضور یافته و عوامل محیطی را بررسی کنید. مثلا اینکه آیا پروژکتور وصل شده یا به خوبی کار می‌کند؟ یا متن اسلاید پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد به قدر کافی برای مخاطب خوانا است؟ تنظیم نورپردازی، باطری لب تاب و سرعت نرم افزار مورد استفاده از دیگر مواردی است که باید قبل از حضور شرکت کنندگان بررسی شود.

۲. خود را برای وقوع هرگونه پیشامد غیر قابل انتظاری آماده کنید. مثلا شاید در هنگام ارائه مطلب، به یکباره برق قطع شود. یا اینکه باطری لب تاب دچار مشکل شده و خاموش شود. در چنین شرایطی باید خونسردی خود را حفظ کرده و کمی صبر کنید تا مشکل برطرف شود.

۳. کنترل مناسبی بر رفتار و ارتباط خود با شرکت کنندگان در جلسه دفاعیه داشته باشید. بی توجهی نسبت به مخاطب و ندیدن آنها باعث ایجاد یک حس ناخوشایندی در مخاطب می‌شود. پس طوری با مخاطبان خود ارتباط چشمی برقرار کنید که حس ارزشمند بودن به آنها دست دهد.

۴. زمان خود را مدیریت کنید تا وقت کافی برای توضیح تمامی پاورپوینت های پایان نامه کارشناسی ارشد فراهم شود. توضیح بیش از اندازه یک اسلاید و یا رد کردن اسلایدی بدون توضیح، خیلی جالب نیست. چون اگر قرار به توضیح دادن باشد، پس چه الزامی برای آوردن اسلاید بود.

۵. قبل از اینکه اساتید راهنما و مهمانان سر برسند، حالت اسکرین سیور کامپیوتر را غیرفعال کنید. چون شاید در جلسه دفاعیه توضیحات و مکث شما بر روی یک اسلاید طولانی شده و صفحه لب تاب خاموش شود.

چگونه پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد را بنویسیم؟

اولین چیزی که در جلسه دفاعیه برای حضار به نمایش در می‌آید، پاورپوینت پایان نامه است. پس مخاطب شما بر اساس همین مشاهدات ابتدایی، در خصوص کیفیت کاری شما اظهار نظر می‌کند. بنابراین باید در طراحی اسلایدهای پاورپوینت نهایت دقت را به خرج دهید. چون تاثیرگذاری ارائه شما زمانی بیشتر خواهد شد که علاوه بر اطلاعات علمی، پاورپوینتی جذاب برای انتقال مفهوم خود داشته باشید. در نظر گرفتن نکات زیر باعث می‌شود تا پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد شما حداقل ویژگی های لازم برای ارائه را داشته  باشد.

۱- تنظیم رزولوشن پاورپوینت

رزولوشن پاورپوینت دفاعیه را باید متناسب با پروژکتور تنظیم کنید. معمولا از دو نوع تصویر ۱۶:۹ و ۴:۳ در طراحی اسلاید استفاده می‌شود که هر کدام رزولوشن مخصوص به خود را دارند. پس قبل از طراحی اسلاید، اطلاعاتی درباره پروژکتور به دست آورده و رزولوشن اسلایدها را بر اساس آن تنظیم کنید.

۲- انتخاب نرم افزار مورد استفاده

برای طراحی اسلایدهای پاورپوینت باید از نرم افزارهای مناسب برای انجام این کار استفاده کنید. Presenter Adobe، Keynote، Prezi و PowerPoint از جمله نرم افزارهای مناسب برای طراحی اسلاید هستند. البته در بین آنها پاورپوینت به خاطر کاربری آسان و سریع، محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه دارد.

۳- انتخاب رنگ مناسب برای پیش زمینه

رنگ پیش زمینه باید بر اساس نوع جلسه و میزان رسمیت آن باشد. مثلا شاید شما برای ارائه های درون کلاسی و غیر رسمی از فونت های رنگی و یا مات استفاده کنید تا فونت فانتزی شما بیشتر به چشم بیاید. اما معمولا رنگ مناسب برای پیش زمینه یک جلسه رسمی همچون دفاعیه پایان نامه را روشن انتخاب می‌کنند. چون رنگ های زرد یا قرمز در پیش زمینه باعث خستگی چشم شده و تمرکز مخاطب را برهم می‌زند. حتی زمینه هایی که بیش از اندازه جلب توجه کنند، خیلی مورد پسند نیست. پس بهترین گزینه انتخاب رنگ ساده و روشن است.

۴- استفاده از متن استاندارد

اسلاید های پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد، در اصل یک خلاصه از نکات کلیدی است. پس صرفا باید تیتری از مفاهیم را در آن آورده و حاوی جملات طولانی نباشد. چون بین متن اسلاید و متن ارائه سخنرانی تفاوت وجود دارد. یا اگر لازم بود، متن سخنرانی را در قسمت notes اسلایدهای پاورپوینت پایان نامه وارد کنید تا صرفا برای شما قابل رویت باشد.

فضای اسلایدهای پاورپوینت را خیلی شلوغ نکنید. هر اسلاید باید حاوی ۵ یا ۶ جمله و یا نهایتا ۲۵ کلمه باشد. بیشتر از این مقدار باعث سردرگمی و گیجی مخاطب خواهد شد. متن هر اسلاید را هم طوری طراحی کنید که بیشتر از ۱۰ ثانیه برای خواندن آن لازم نباشد. رعایت چنین نکاتی از اصول اولیه برای نوشتن پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد و حتی دکتری است.

۵- فونت پاورپوینت و ویژگی های آن

برای طراحی یک اسلاید پاورپوینت پایان نامه باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • فونتی را انتخاب کنید که مناسب جلسات رسمی باشد. معمولا برای جلسه دفاع از فونت های B Nazanin، B Zar و Arial استفاده می‌شود.
  • رنگ متن باید در تضاد با رنگ پس زمینه باشد تا خوانایی آن حفظ شود.
  • فاصله بین سطرهای متن را حداقل ۱.۵ سانت در نظر بگیرید.
  • سایز فونت را بر اساس بزرگی سالن ارائه انتخاب شود. این کار باعث می‌شود تا متن اسلاید برای نفر آخر حاضر در سالن هم خوانا باشد. البته در اکثر موارد سایز ۳۶ را برای سرفصل ها و ۲۲ را برای متن اصلی انتخاب می کنند.

۶- شرایط استفاده از تصویر و جدول

تصویر مورد استفاده شما در داخل اسلایدها، باید با محتوای متنی همخوانی داشته باشد. احتمالا هدف از نمایش چنین تصویری، کمک به درک راحت تر موضوع است. پس تا جایی که امکان دارد این تصویر را ساده انتخاب کنید تا بیش از حد توجه مخاطب را به خود جلب نکند. اما اگر این تصویر اصلی بوده و بخشی از متن اصلی باشد، باید به صورت پررنگ در اسلاید قرار گیرد.

جلسه دفاعیه کاملا رسمی است؛ پس تصاویر شما هم باید کاملا رسمی و مرتبط با درس باشد. استفاده از تصاویر فانتزی در اسلایدهای پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد، خیلی جالب نیست. جداول و تصاویر مورد استفاده در اسلایدها بایستی به اندازه و تا حد امکان ساده باشد.

۷- اطلاع از شرایط دفاع در دانشگاه

شرایط دفاع از پایان نامه در دانشگاه های مختلف کمی با یکدیگر فرق دارد. به همین خاطر لازم است تا قبل از شروع به طراحی اسلایدهای پاورپوینت پایان نامه، اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. مثلا اغلب دانشگاه ها یک قاب خاص را برای پاورپوینت پایان نامه به دانشجو معرفی می‌کنند. این کار باعث انسجام و یک دست بودن پژوهش های تحقیقاتی انجام شده در آن دانشگاه می‌شود.

کلام آخر

دفاع از پایان نامه هم به مانند دیگر مراحل تحقیقات شما است. البته با این تفاوت که این بار قرار است هر آنچه که یاد گرفته اید را برای اساتید و شرکت کنندگان در جلسه توضیح دهید. برای انجام راحت تر چنین کاری، به اسلایدهایی برای  یادآوری و تفهیم موضوع نیاز خواهید داشت. که البته کیفیت کار پژوهشی شما تا حدود زیادی وابسته به همین اسلایدهای طراحی شده است. چون بخش مهمی از نمره شما بر اساس کیفیت اسلاید و استاندارد بودن آن تعیین می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا  ویژگی های پاورپوینت پایان نامه کارشناسی ارشد و ساختار آن را به شما توضیح دهیم. البته نظرات و تجربه شما هم می‌تواند باعث کامل شدن این مطلب آموزشی شود.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی ساخت پاورپوینت ارائه و دفاع پایان نامه    کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.