چطور پایان نامه را به کتاب تبدیل کنیم

همه چیز در مورد تبدیل پایان نامه به کتاب

بدون ديدگاه

تبدیل پایان نامه به کتاب از مهم‌ترین کارهایی است که باعث افزایش اعتبار علمی افراد می‌شود. داشتن یک رزومه قوی از بزرگترین خواسته‌های افرادی است که می‌خواهند در مقاطع بالاتر، تحصیل خود را ادامه دهند. همچنین داشتن رزومه قوی بهترین راهکار برای افرادی است که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند.

هنگامی که من مشغول نوشتن پایان نامه برای ارائه در جلسه دفاع بودم، استادم به من پیشنهاد استخراج کتاب از پایان نامه رو دادند. اول به نظرم تبدیل پایان نامه به کتاب کاری سخت و زمانبر بود. ولی وقتی تحقیق خودم در این زمینه رو انجام دادم که چه جوری میشه این کار انجام داد، متوجه شدم این کار نه تنها سخت نیست؛ بلکه به افزایش بار علمی و تقویت رزومه من هم در آینده کمک زیادی می‌کند. در ادامه همراه من باشید تا با تمام مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب به آسونترین شکل ممکن آشنا شید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چرا تبدیل پایان نامه به کتاب ضرورت دارد؟

وقتی دانشجو بودم افراد زیادی رو می‌دیدم که خودشون پایان نامشون نمی‌نوشتند. در حقیقت نوشتن پایان نامه توسط دیگران بسیار باب شده بود. این موضوع باعث می‌شد تا دانشجویان به خوبی نتوانند در جلسه دفاع پایان نامه خود را ارائه دهند. همچنین به دلیل کیفیت پایین پایان نامه امکان استخراج کتاب از پایان نامه ممکن نبود. به همین دلیل سعی کنید خودتون پایان نامه رو بنویسید تا تسلط کافی برای تبدیل پایان نامه به کتاب رو داشته باشید.

بعد از آشنایی با پایان نامه چیست؟ استخراج یک کتاب خوب از دل پایان نامه به داشتن رزومه قوی شما بسیار کمک می‌کنه. یادم میاد دوستم میخواست تحصیلات خودشو در مقطع دکترا در خارج از کشور ادامه بده. وجود یک کتاب که از دل پایان نامه به دست اومده بود به پذیرشش در یکی از بهترین دانشگاه‌های خارج از کشور کمک زیادی کرد.

علاوه بر این دوستی داشتم که خیلی علاقه به تدریس در دانشگاه داشت. وجود پایان نامه و همچنین کتاب و انواع مقالات علمی کمک زیادی کرد تا دوستم به رویای استادی و تدریس برسه.

حتی اگر شما می‌خواید در جایی استخدام شید باید یک رزومه علمی بسیار قوی از خود ارائه دهید. امیدوارم تونسته باشم شما رو با ضرورت تبدیل پایان نامه به کتاب آشنا کنم.

آشنایی با مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

در ادامه با مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب آشنا می‌شوید:

۱٫     تهیه فایل ورد برای تبدیل پایان نامه به کتاب

آماده‌سازی و تحویل فایل ورد کتاب اولین مرحله‌ای است که برای چاپ کتاب باید انجام شود. از آنجا که در حین آماده‌کردن پایان نامه تمام مراحل آن تایپ شده است تقریباً می‌توان گفت کار شما در این مرحله بسیار آسان می‌باشد.

گاهی اوقات پایان نامه حجم کمی دارد به همین دلیل در هنگام استخراج کتاب فرد دچار مشکل می‌شود. در اینگونه از موارد باید از ناشر کمک گرفت. همچنین می‌توان از روش‌های خاصی برای افزایش تعداد صفحات کتاب استفاده کرد.

۲٫     انجام صفحه‌آرایی

مراحل صفحه‌آرایی چیست؟ چرا این کار در هنگام چاپ کتاب این همه ضرورت دارد. در حقیقت صفحه‌آرایی نوعی مرتب کردن متن است که از مهمترین کارهایی که در صفحه‌آرایی انجام می‌شود، می‌توان به مراحل زیر اشاره کرد:

 • انتخاب یک فونت متناسب و زیبا
 • انتخاب سایز مناسب برای اندازه کلمات
 • در نظر گرفتن فاصله مناسب بین خط‌ها
 • در نظر گرفتن فاصله مناسب خط از لبه‌های صفحه
 • شماره‌گذاری صفحات

۳٫     گرفتن شابک به نام نویسنده برای تبدیل پایان نامه به کتاب

دریافت شابک به اسم نویسنده از دیگر کارهایی است که برای چاپ کتاب باید انجام دهید. نام دیگر شابک شماره استاندارد بین المللی کتاب است. از سال ۱۳۷۲ تاکنون شابک در کتاب‌های کشور ما نیز استفاده می‌شود. برای گرفتن شابک باید به موسسه خانه کتاب مراجعه نمایید. شابک دارای ۱۳ رقم است و مکان نوشتن آن در پشت جلد کتاب است. شابک در حقیقت نوعی بارکد نیز محسوب می‌شود. شابک نوعی شماره شناسنامه برای کتاب به شمار می‌رود.

در واقع اطلاعات فیپا و شابک قانونی که روی کتاب درج است، باعث می‌شود تا همه حقوق مادی و معنوی کتاب تا ابد متعلق به نویسنده باشد.

شابک و فیپا مانند سند مالکیت برای کتاب شما هستند و هیچ کس غیر از شما قادر به مالکیت کتاب نیست.

۴٫     طراحی جلد کتاب به بهترین نحو ممکن

انسان به شدت موجودی بصری است به همین دلیل باید به جلد روی کتاب بسیار توجه کنید. جلد کتاب به اندازه‌ای مهم است که در آزمون مصاحبه دکترا برای آن امتیاز در نظر گرفته می‌شود. همچنین یک رو جلد جذاب باعث جذب خریداران بیشتری می‌شود.

۵٫     اخذ مجوز فیپا و مجوز ارشاد برای تبدیل پایان نامه به کتاب

فیپا چیست؟ به فهرست‌نویسی قبل از انتشار کتاب فیپا گفته می‌شود. در واقع به آماده کردن اطلاعاتی برای شناختن کتاب مانند

 • نویسنده‌
 • عنوان
 • ‌ناشر
 • تعداد جلدها
 • پیوست‌ها
 • بها
 • تصویرپرداز

و…

که‌ برای‌ شناسایی‌ و بازیابی‌ یک‌ کتاب‌ بر مبنای‌ ضوابط‌ و استانداردهای‌ بین‌المللی قبل از چاپ انجام می‌شود، فیپا گفته می‌شود.

از سال ۱۳۷۷ کتابخانه ملی انجام این طرح را با همکاری وزارت ارشاد در ایران آغاز کرده است. این روزها این کارها به صورت الکترونیک نیز انجام می‌شود.

۶٫     انجام چاپ و صحافی در تبدیل پایان نامه به کتاب

چاپ و صحافی کتاب باید توسط یک چاپخانه معروف و با تجربه در زمینه چاپ کتاب انجام شود. این کار از آن جهت اهمیت دارد که کیفیت کتاپ چاپی باعث فروش بالای آن می‌شود. قطعاً هیچ‌کس حاضر نیست یک کتاب که کیفیت چاپ آن پایین است را خریداری نماید.

۷٫     ارائه کتاب به مشتریان

قطعاً در کنار چاپ کتاب با فروش آن به دیگران می‌توانید درآمد خوبی کسب نمایید. بسیاری از دانشجویان تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن را فقط برای بالا بردن امتیاز مصاحبه دکتری و … مفید می‌دانند؛ در حالیکه با فروش کتاب خود نیز می‌توانند یک منبع درآمد خوب نیز داشته باشند. شما عزیزان می‌توانید بعد از تبدیل پایان نامه به کتاب با مراجعه به ناشران با تجربه و متبحر در این زمینه کتاب خود را به صورت فیزیکی و یا الکترونیکی بفروشید و درآمد خوبی کسب نمایید.

آشنایی با برترین مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب

آشنایی با مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب

مزایای چاپ کتاب و تبدیل پایان نامه به کتاب شامل موارد زیر است:

 • کسب امتیاز پژوهشی برای دکتری

برای موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری به موارد مختلفی باید توجه کرد. تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ کتاب حدود ۴ امتیاز در مصاحبه دکترا محسوب می‌شود.

 • کسب نمره در پایان نامه

دانشجویانی که در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند با تبدیل پایان نامه به کتاب می‌توانند حدود ۲ نمره اخذ نمایند. البته چاپ کتاب از پایان نامه در دانشگاه‌های دولتی نیز امتیاز محسوب می‌شود.

 • بالا بردن شانس استخدام و…

داشتن کتاب، پایان نامه و انواع مقالات علمی باعث می‌شود تا مدیران شرکت‌ها برای رفع مشکلات و رشد شرکت خود، شما را استخدام نمایند. همچنین اگر در شرکتی استخدام هستید با ارائه این مدارک می‌توانید ارتقا شغلی بگیرید و حقوق و مزایای شما نیز افزایش می‌یابد.

 • ثبت نام نویسنده در کتابخانه ملی

با تبدیل پایان نامه به کتاب می‌توانید نام خود را در کتابخانه ملی ثبت نمایید.

 • عضویت انجمن نخبگان

با نوشتن یک کتاب می‌توانید عضویت انجمن نخبگان را کسب نمایید و اینگونه یک سابقه علمی و پژوهشی دارید.

 • کمک به افزایش سطح علمی کشور

هرچه دانشجویان یک کشورکارهای پژوهشی بیشتری انجام دهند، قطعاً سطح علمی آن کشور نیز افزایش خواهد یافت.

 • افزایش حقوق و مزایا

همه کارمندان برای ارتقا شغلی باید سابق کاری داشته باشند و یا مدارک علمی خود را به محل کار خود ارائه دهند تا از مزایای افزایش حقوق برخوردار شوند.

نکاتی مهم که هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب باید به آنها توجه نمایید:

مهمترین نکات تبدیل پایان نامه به کتاب شامل موارد زیر است:

 • عدم تشابه عنوان کتاب و پایان نامه

تلاش کنید عنوان کتاب دقیقاً مانند عنوان پایان نامه نباشد. عنوان کتاب باید یک عنوان جذاب باشد. مثلاً بهترین راهکار برای…

 • حذف کلمه رساله یا پایان نامه

هر گونه کلمه رساله یا پایان نامه را باید حذف کنید و به جای آنها کلمه کتاب را به کار ببرید؛ چون شما دارید کتاب آماده می‌کنید.

 • عدم استفاده از سرفصل‌های مشابه پایان نامه

سر فصل‌های اصلی و فرعی باید به گونه‌ای تغییر کنند که شبیه پایان نامه نباشند.

 • اشاره به گرفتن متن کتاب از پایان نامه

بسیاری از افراد با تجربه پیشنهاد می‌کنند تا در ابتدا و بخش پیش‌گفتار به این نکته مهم که این کتاب از پایان نامه گرفته شده است اشاره کنیم.

عدم ضرورت استفاده از کلیه فصول پایان نامه در کتاب

یکی از مهمترین سوالاتی که به ذهن دانشجویان خطور می‌کند این است که در هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب آیا باید همه فصول پایان نامه در کتاب هم چاپ شود؟  پاسخ این سوال خیر است.

در مقاله پایان نامه چیست؟ کامل در مورد پایان نامه به شما عزیزان توضیح دادم. پایان نامه دارای ۵ فصل است که در فصل اول به کلیات در فصل دوم به مبانی نظری و پژوهش‌ها و در فصل سوم به روش‌شناسی، در فصل چهارم به تجزیه و تحلیل اطلاعات و در فصل پنجم بحث و نتیجه‌گیری مورد توجه قرار می‌گیرد.

هنگام استخراج کتاب از پایان نامه، لازم نیست شما تمام مطالب پایان نامه را داخل کتاب بیاورید. معمولاً در داخل متن کتاب مبانی نظری، ادبیات تحقیق که به تعاریف، اهداف و انواع موضوع می‌پردازد، باید بیاید. همچنین معمولاً بخش نتیجه‌گیری نیز در بسیاری از کتاب‌ها می‌آید.

مواردی مانند فرضیه، سوالات پژوهش، بیان مساله و…از مهمترین مواردی هستند که نیاز به استفاده از آنها در متن کتاب نیست.

اقدامات لازم برای چاپ کتاب در تیتراژ بالا

یکی از مهمترین سوالاتی که به ذهن دانشجویان بعد از چاپ کتاب می‌رسد این است که، برای تیتراژ بالا باید چه اقداماتی انجام دهند؟ گاهی اوقات افراد با انگیزه‌های مختلف اقدام به چاپ کتاب در تعداد بالا می‌کنند از مهمترین انگیزه‌های افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتشار در حجم بالا برای اهدا به کتابخانه ملی یا ایرانداک
 • فروش در سطح وسیع برای کسب درآمد بالا
 • اهدا به کتابخانه‌های عمومی و دانشگاه‌ها
 • هدیه به استادان دانشگاه برای تبلیغات بیشتر کتاب خود
 • و…

در صورت انتشار کتاب خود در مقیاس بالا تلاش کنید اطلاعات بیشتر و مفیدتری را در کتاب خود استفاده کنید که برای دیگران مفید و موثر باشد. برای انجام این کار باید با استادان خود و یا دانشجویان نخبه مشورت نمایید.

برای نشر کتاب کدام ناشر را انتخاب کنیم؟

کدام ناشر برای تبدیل پایان نامه به کتاب مناسب است

من شاهد بسیاری از دانشجویان بوده‌ام که برای چاپ کتاب خود هزینه‌های هنگفتی را پرداخت کرده‌اند. اما بعداً بسیار پشیمان شده‌اند زیرا انتشار کتاب خود را به یک ناشر بی‌تجربه و تقریباً بدون سابقه کاری سپرده‌اند.

به همین دلیل باید در هنگام انتشار کتاب یک ناشر با تجربه که سابقه چاپ هزاران کتاب را دارد، انتخاب نمایید. بسیاری از ناشران بی‌تجربه ممکن است از شما مبالغ بالا برای چاپ کتاب را درخواست نمایند. ناشران با تجربه به دلیل دریافت حجم بالای کار، معمولاً از افراد قیمتی منصفانه و مناسب را دریافت می‌کنند.

آشنایی با مهمترین معیارهای تبدیل پایان نامه به کتاب

آیا هر نوع پایان نامه‌ای را می‌توان به کتاب تبدیل کرد؟ پاسخ خیر است. برای تبدیل پایان نامه به کتاب، پایان نامه باید دارای شرایطی باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • حتماً پایان نامه شما باید نمره بالای ۱۸ را کسب کرده باشد.
 • موضوع انتخابی برای پایان نامه جدید و قابل اجرا در آن شهر یا کشور باشد.
 • موضوع انتخاب شده را بتوان تدریس کرد.
 • پایان نامه شما دارای بار علمی بوده و در جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف امتیاز به دست آورده باشد.

استفاده از فهرست منابع در تبدیل پایان نامه به کتاب

هنگام تبدیل کتاب به پایان نامه حتماً باید یک فهرست از منابع تهیه نمایید. به همین دلیل برای آشنایی مخاطبان خود باید تلاش کنید مطالبی را که در بخش پیوست و یا فهرست آمده و تعداد صفحات کتاب را به طور کامل بیان نمایید.

مهمترین عوامل موثر در تعیین هزینه‌های تبدیل پایان نامه به کتاب

هزینه تبدیل پایان نامه به کتاب از مهمترین سوالاتی است که به ذهن افراد خطور می‌کند. در ادامه با مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین قیمت تبدیل پایان نامه به کتاب آشنا می‌شوید.

 1. تعداد صفحات

از مهمترین عوامل تاثیرگذار روی قیمت تبدیل پایان نامه به کتاب، تعداد صفحات کتاب است. هر چه تعداد صفحات کتاب بیشتر باشد قطعاً هزینه‌های آن به شدت افزایش می‌یابد. به عنوان مثال هزینه کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای از کتاب ۵۰ صفحه‌ای بیشتر است.

 1. ویرایش فایل کتاب

هر چقدر هم پایان نامه بی‌عیب و نقص باشد، باز هم هنگام استخراج کتاب باید به طورکامل علائم نگارشی بررسی شود.

رعایت علائم نگارشی مانند کاما و… باعث می‌شود تا خواننده بهتر بتواند کتاب مورد نظر را مطالعه نماید.

 1. توجه به زمانبندی

زمان ویراستاری کتاب هرچه کوتاهتر باشد، هزینه آن بیشتر خواهد بود. اما اگر ویراستاری کتاب شما در زمان عادی انجام شود هزینه آن نسبتاً کمتر خواهد بود.

 1. تعداد جلدهای کتاب

گاهی اوقات افراد می‌خواهند کتاب آنها در جلدهای محدودی برای ارائه به استادان و دانشگاه چاپ شود. اما گاهی هم خواستار چاپ کتاب در تعداد زیاد هستند. قطعاً هرچه تعداد جلدهای چاپی بیشتر باشد هزینه نیز افزایش می‌یابد. اما اگر تعداد جلدها خیلی زیاد باشد، معمولاً ناشر تخفیف خوبی برای شما در نظر می‌گیرد.

 1. رنگ کتاب

شما می‌توانید کتاب خود را به صورت سیاه و سفید و یا رنگی چاپ کنید. می‌توانید تصاویر و یا جدول‌ها را به صورت رنگی در کتاب به کار ببرید.

البته هزینه چاپ صفحات رنگی نسبت به صفحات سیاه و سفید بیشتر است.

 1. صفحه‌آرایی

بعضی از دانشجویان هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب برای داشتن کتابی جذابتر اقدام به صفحه‌آرایی کتاب خود می‌کنند. برای صفحه‌آرایی نیز باید هزینه جدایی پرداخت نمایید.

 1. طراحی جلد

شاید بتوان گفت روجلد از مهم‌ترین مواردی است که در نگاه اول هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. خیلی از ما با دیدن یک چیز جذب آن می‌شویم. این موضوع در مورد جلد کتاب نیز صدق می‌کند. به همین دلیل طراحی جلد کتاب باید توسط افراد با تجربه و یک تیم گرافیکی ماهر انجام شود. هرچه برای روجلد خود بیشتر هزینه کنید، مطمئن باشید افراد بیشتری جذب کتاب شما خواهند شد.

 1. اخذ مجوز

چاپ کتاب مانند انجام هر کار دیگری نیازمند دریافت مجوز از سازمان‌های معتبر و قانونی است. بدون اخذ مجوز نمی‌توان کتاب را دارای ارزش و اعتبار دانست. برای اخذ مجوزهای چاپ کتاب نیز باید هزینه پرداخت کنید.

کلام آخر

تبدیل پایان نامه به کتاب از مهمترین کارهایی است که دانشجویان بعد از تایید پایان نامه خود می‌توانند انجام دهند.

برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری و یا گرفتن نمره در پایان نامه، چاپ کتاب اهمیت بسیار بالایی دارد.

همچنین با چاپ کتاب می‌توانید در محل کار خود ارتقا بگیرید و حقوق و مزایای شما افزایش پیدا کند. البته برای این کار شرایط خاصی وجود دارد.

به عنوان مثال نمی‌توان پایان نامه با نمره زیر ۱۸ را به کتاب تبدیل کرد. همچنین پایان نامه باید در جشنواره‌ها و رویدادهای مهم علمی امتیاز کسب کرده باشد. برای تبدیل پایان نامه به کتاب لازم نیست تمام ۵ فصل آن را در داخل متن کتاب بیاورید.

فقط بخش‌هایی را که در بالا اشاره کردیم بیاورید کافی است. همچنین برای انتشار کتاب باید به سراغ ناشران متخصص و با تجربه بروید. این ناشران به دلیل تجربه و انجام کارهای زیاد، نه تنها از شما پول زیادی دریافت نمی‌کنند بلکه در ویرایش و انجام مراحل کار نیز تا حد زیادی شما را راهنمایی می‌کنند. امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در زمینه تبدیل کتاب به پایان نامه را کسب کرده باشید.

پیشنهاد ویژه: بسته آموزشی گنجینه طلایی (۲۰ ساعت فیلم آموزشی) از انتخاب موضوع تا دفاع عالی در جلسه پایان نامه کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.