آمادگی برای آزمون msrt

چگونه آمادگی آزمون msrt را در خود ایجاد کنیم؟

بدون ديدگاه

چگونه آمادگی آزمون msrt را در خود ایجاد کنیم؟

این روزها تسلط به زبان انگلیسی و داشتن دانش کافی در این زمینه یک مزیت محسوب می‌شود. در اکثر نقاط جهان در مدارس اقدام به تدریس دو نوع زبان می‌کنند؛ زبان بومی و زبان انگلیسی.

حتی افرادی که می‌خواهند تحصیلات خود را در داخل و یا خارج از کشور ادامه دهند باید زبان انگلیسی قوی داشته باشند. به عنوان مثال در شیوه پژوهش محور دانشجویان باید پایان نامه بنویسند. برای نوشتن پایان نامه، دانشجو باید منابع لاتین و فارسی زیادی مانند انواع مقاله، پایان نامه و… را مطالعه کند.

به همین دلیل دانشجویان باید تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند. علاوه بر این بسیاری از دانشجویان تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند. این دسته از دانشجویان نیز باید علاوه بر تسلط بر زبان، مدارک و نمره قبولی در زبان نیز داشته باشند. نه تنها در زمینه تحصیلات، بلکه اگر شما بخواهید در شرکت‌های داخلی و یا خارجی مشغول به کار شوید باید حتماً به زبان انگلیسی احاطه کامل داشته باشید. این روزها دوره‌ها و آزمون‌های مختلفی برای سنجیدن توانایی هر فرد وجود دارد. از مهمترین این آزمون‌ها می‌توان به آزمون msrt اشاره کرد.

اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره این آزمون کسب کنید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با آزمون msrt

آزمون msrt چیست؟ این روزها آزمون‌های مختلفی در سراسر ایران برای آمادگی زبان برگزار می‌شود. اگر بخواهیم یکی از معتبرترین آزمون‌ها را نام ببریم باید به آزمون ام اس آر تی اشاره کنیم.

از آنجا که شرکت در آزمون تافل و آیلتس برای بسیاری از افراد سخت است، کارشناسان وزارت علوم، این آزمون را به عنوان یک آزمون جامع برای زبان آموزان قرار داده‌اند.

نام این آزمون مخفف واژه لاتین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد.

البته قبلاً نام این آزمون متفاوت بوده و با تلفظ MCHE در بین افراد شناخته شده بود.

 این کلمه از نام قبلی وزارت علوم که وزارت فرهنگ و آموزش عالی است؛ گرفته شده است.

ویژگی‌های آزمون msrt

هدف اصلی از برگزاری این آزمون، انجام آزمونی مانند تافل جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری می‌باشد. اما این روزها، تعداد زیادی از سازمان‌های داخلی برای استخدام کارکنانی با سواد و دارای تسلط به زبان انگلیسی، به نمره زبان این آزمون نگاه می‌کنند.

در واقع این آزمون دقیقاً مانند آزمون تافل است. تنها تفاوتmsrt  با آزمون تافل در هزینه شرکت در آزمون و مکان برگزاری آزمون است.

منابع مورد نیاز برای شرکت و قبولی در این دو آزمون دقیقاً مانند یکدیگر هستند.

هزینه آزمون تافل بسیار بالا بوده ولی هزینه این آزمون مناسب ولی سوالات آن به سختی آزمون تافل است.

به همین دلیل دانشجویان گرامی باید تلاش کنند که در حد قبولی برای آزمون تافل برای آزمون msrt آمادگی حاصل کنند.

نمره متوسط این آزمون ۷۰ است که به دلیل سختگیری زیاد بسیاری از افراد حتی این نمره را نیز کسب نمی‌کنند.

از بزرگترین مزیت‌های این آزمون برگزاری آن به صورت ماهانه است. برگزاری ماهانه این آزمون، این فرصت را به داوطلبان می‌دهد تا اگر در آزمون رد شده و یا نمره خوبی کسب نکرده‌اند، دوباره در آزمون شرکت نمایند.

در واقع برگزارکنندگان این آزمون برای رفاه حال داوطلبان محدودیتی از لحاظ شرکت در آزمون لحاظ نکرده‌اند.

تنها داوطلبانی که موفق به اخذ نمره بیشتر از ۷۵ شده‌اند؛ حق شرکت در آزمون را به صورت سالانه یا همان سالی یکبار را دارند نه هر ماه.

 آشنایی با سیستم نمره دهی آزمون MSRT

از دیگر مزایای این آزمون عدم لحاظ نمره منفی است. این آزمون دارای صد نمره بوده و به هر سوال یک نمره تعلق می‌گیرد.

به همین دلیل دانشجویان می‌توانند به همه سوالات بدون هیچگونه نگرانی از بابت نمره منفی پاسخ دهند بنابراین بدون دلیل پاسخ هیچ سوالی را خالی نگذارید.

همیشه خود را به بهترین نحو ممکن برای این آزمون آماده کنید زیرا سختی این آزمون دقیقاً مانند تافل بوده و بیشتر دانشگاه و مراکز علمی، خواهان نمره ۷۵ و یا بالاتر هستند.

نتایج این آزمون چه زمانی اعلام می‌شود؟

از زمان برگزاری آزمون تا اعلام نتایج حدود یک هفته زمان می‌برد. بعد از یک هفته داوطلبان گرامی می‌توانند با مراجعه به سایت و وارد کردم نام کاربری و پسورد، اقدام به مشاهده نتایج خود کنند.

برای آمادگی در آزمون  msrt چه منابعی را باید مطالعه کنیم؟

یکی از بزرگترین سوالاتی که به ذهن افراد می‌رسد این است که برای آزمون msrt چی بخونم؟

برای شرکت در این آزمون و داشتن آمادگی آزمون msrt باید مهارت‌های زیر را به بهترین نحو ممکن در خود تقویت کنید. در ادامه با این مهارت‌ها آشنا می‌شوید:

 • معنای لغت
 • مهارت درک مطلب
 • مهارت شنیداری
 • مهارت گرامر.

وزارت علوم در سایت خود به طور مستقیم به منابع این آزمون اشاره نکرده است. اما همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم این آزمون مانند آزمون تافل بوده و باید برای آمادگی برای آن، همان منابع آزمون تافل مطالعه شود. در ادامه به  معرفی منابع آزمون MSRT می‌پردازیم:

 • کتاب لغات ضروری تافل
 • کتاب ۵۰۴ لغت ضروری
 • کتاب تافل کیت
 • کتاب تافل دکتری
 • کتاب تست تافل مربوط به لانگمن
 • کتاب تافل Barrons

در آزمون MSRT شرکت کنیم یا MHLE؟

  MSRT بهتر است یا MHLE ؟

اکثر افرادی که می‌خواهند در آزمون دکتری شرکت کنند بین انتخاب در این دو آزمون دچار سردرگمی می‌شوند. اما این دو آزمون چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در ادامه با تفاوت‌های این دو آزمون آشنا می‌شوید:

 • تفاوت در سازمان برگزارکننده

آزمون msrt توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود. اما آزمون MHLE توسط وزارت بهداشت و درمان برگزار می‌شود.

 • تفاوت در زمان برگزاری آزمون‌ها

همانطور که گفتیم زمان برگزاری آزمون MSRT هر یک ماه است. اما تعداد آزمون MHLE، شش بار در سال است.

 • تعداد سوالات

بزرگترین وجه اشتراک این آزمون‌ها این است که هردو با ۱۰۰ سوال برگزار می‌شوند.

 • مدت زمان پاسخگویی

آزمون MSRT نسبت به آزمون

MHLE   نیاز به زمان بیشتری دارد. زیرا در این آزمون بخش لیسنینگ وجود دارد که داوطلب باید در زمان بیشتری به آن گوش دهد.

 • عدم وجود نمره منفی

از دیگر وجه اشتراک‌های این دو آزمون این است که به هیچکدام نمره منفی تعلق نمی‌گیرد.

 • سنجیدن اعتبار مدارک

از دیگر وجوه اشتراک این دو آزمون میزان اعتبار آنها است. مدارک این آزمون‌ها بیشتر در داخل کشور اعتبار دارند تا در خارج از کشور!

همچنین بعد از ۲ سال باید مجدداً در این آزمون‌ها شرکت و مدارک خود را تمدید نمایید.

کلام آخر

رشد و پیشرفت کاری و تحصیلی آرزوی هر فردی در جامعه است. کمتر کسی را می‌توان یافت که به پیشرفت در زمینه‌های بالاتر فکر نکند. یکی از عوامل تاثیرگذار روی پیشرفت کاری و تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی است. قطعاً افرادی که تسلط بیشتری به زبان انگلیسی دارند، با موقعیت‌های کاری و تحصیلی بهتری مواجه می‌شوند.

این روزها مراکز علمی، دانشگاه‌ها و شرکت‌ها برای استخدام نمره آزمون msrt را در نظر می‌گیرند. به همین دلیل افراد می‌توانند با شرکت در این آزمون شانس خود را برای قبولی در دکترا و یا استخدام بالا ببرند. برای قبولی در آزمون msrt باید آمادگی لازم را از طریق مطالعه منابع آزمون تافل به دست آورید.

در واقع، این آزمون مانند آزمون تافل است؛ فقط در داخل از کشور برگزار می‌شود. شما عزیزان هر ماه می‌توانید در این آزمون شرکت کنید، مگر اینکه قبلاً نمره بالای ۷۵ کسب کرده باشید.

همچنین نتایج آزمون یک هفته پس از برگزاری آزمون قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید با تجربیات msrt افراد دیگر نیز آشنا شوید.

 امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره آمادگی آزمون msrt را به دست آورده باشید.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.