اصول نگارش پایان نامه به صورت عملی

آخرین بروزرسانی: 1402/02/08

من شما را درک می‌کنم، چون خودم در مسیرش بودم

زمانی که دانشجوی کارشناسی ارشد بودم یکی از سخت‌ترین ماه‌ها زمانی بود که در حال پژوهش و پایان‌نامه‌نویسی بودم. از همان ابتدا سردرگم بودم که از کجا و چگونه شروع کنم؟

به خاطر وقت محدودی که اساتید داشتند فرصت پرسیدن سوالاتی که در ذهنم بود نمی‌شد. به قول یکی از دوستان استاد همیشه در سفر بود. ممکن بود به خاطر یک سوال ساده چند روز یا یکی دو هفته کار نگارش پایان‌نامه به تعویق بیافتد. به همین خاطر سعی با جستجوی زیاد، مطالعه و … به پاسخ سوالاتم برسم که البته زمان‌گیر و حوصله‌سر‌بر بود.

متاسفانه اغلب کتاب‌هایی که در باره روش پژوهش و پایان‌نامه نویسی وجود دارد به شیوه خشک و رسمی تدوین شده و پر از اصطلاحاتی است که نه تنها دانشجو نمی‌تواند به خوبی از آن‌ها استفاده کند بلکه موجب سردرگمی و بی رغبتی نسبت به انجام پژوهش می‌شود.

به هر حال پایان‌نامه من به اتمام رسید اما بعدا که وب سایت کلام سبز را راه‌انداری کردم متوجه شدم که بسیاری از دانشجویان هم دقیقا همین مشکلات را دارند.

حتی چند وقت پیش که در کانال تلگرامی سایت یک نظر سنجی انجام دادم یکی از بیشترین تقاضاهایی که شده بود این بود که آموزش پایان‌نامه‌نویسی ضبط شود که البته انجام شد و هم اکنون در اختیار شماست.

در آموزش پایان‌نامه‌نویسی چه یاد خواهیم گرفت؟

یادگیری در پایان نامه نویسی

این آموزش چه کمکی می‌تواند به شما کند؟

مطمئنم تایید می‌کند که برای نوشتن پایان‌نامه باید وقت زیادی را برای بحث‌های تخصصی و پژوهشی رشته خودتان بگذارید. در واقع می‌بایست تمرکز خودتان روی خلق یک نوآوری و یا تکمیل پژوهش کنید. 

حال در این شرایط اشتباه هست که تمرکز اصلی، انرژی و زمان خود را صرف این کنید که مثلا فصل چهارم چطور نوشته می‌شود؟ یا اینکه باید برای نوشتن از کجا شروع کنید یا برای رفرنس دهی چه کار باید کرد؟ و…

برای همین بهتر است این موارد را با دیدن یک آموزش یاد بگیریم و نخواهیم با سعی و خطا خودمان چند بار پایان نامه را ویرایش کرد.

از طرفی همانطور که می‌دانید با یک بررسی ساده می‌توانید متوجه شوید که سپردن پایان‌نامه به دیگران نیز چه مشکلاتی به وجود می‌آورد که بارها با دانشجویانی مواجه شدم که هم زمان و هم پول خود را از دست دادن و نتیجه مطلوبی هم نگرفتند و بدتر اینکه بعد از پرداخت وجه فرد پایان نامه نویس پاسخگو نیست.

نکته دیگر اینکه حتی اگر باز هم به هر دلیل اصرار دارید که نگارش پایان نامه خودتان را به دیگران بسپارید باز هم بهتر است حداقل خودتان کمی در این رابطه آگاهی داشته باشید تا زمانی که پایان‌نامه‌تان را تحویل گرفتید بدانید که آیا فردی که برایتان اقدام به نگارش کرده کارش را به خوبی انجام داده یا خیر.

پس بهتر است با چند ساعت آموزش دیدن خودمان دست به کار شویم. 

 

مدرس این دوره آموزشی کیست؟

مدرس این دوره علی اصغر رزم جو هست که:

کارگاه آموزشی دانشگاه آزاد بندر
User Avatar
(0)
13 نظرات
1 دانش آموزان
11 دورها
 1. رضایی

  درود
  این آموزش برای هر رشته ای مفید هست یا فقط رشته های خاصی مد نظر هست؟

  • علی اصغر رزم جو

   درود بر شما
   بله برای رشته های مختلف هست. در واقع شما برای نوشتن هر پایان نامه ای باید یک سری اصول و چارچوب ها را بدانی. در این آموزش علاوه بر نکات اصلی مثال هایی برای رشته های مختلف نیز زده شده است.

 2. محمدپور

  به نظرم آموزش به صورت ساده و روان گفته که میشه خوب درک کرد.
  چندتا از نکاتش خیلی به دردم خورد.

دیدگاه خود را بنویسید

Main Content