ISSNمجلات

ISI چیست؟

بدون ديدگاه

ISI مخفف عبارت Institute for Scientific Information به معنای موسسه اطلاعات علمی است. این موسسه  درسال ۱۹۶۰ بوسیله یوگن گرفیلد تاسیس شد. این موسسه درسال ۱۹۹۲ توسط آقای تامسون خریداری شد و درحال حاضر بعنوان موسسه اطلاعات علمی تامسون شناخته می شود. هم اکنون موسسه ISI قسمتی از شرکت تامسون رویترز است.

ISI چیست؟

فرض کنید شما به کتابی نیاز دارید، در حالت عادی باید تمام کتابخانه های شهر را بگردید تا بالاخره بتوانید آن را پیدا کنید. اما در حالت دوم فرض کنید یک کتابخانه مرکزی در شهر شما وجود دارد که از هر کتاب یک نسخه در آن وجود دارد. حال شما به جای گشتن کل کتابخانه ها یا کتاب فروشی های شهر یک راست سراغ کتابخانه مرکزی می روید و کتاب مورد نظر را به راحتی پیدا می کنید چون اطمینان دارید که کتاب شما در آن وجود دارد.

با این مثال فکر می کنم برای شما روشن شد که ISI چیست؟  و چرا موسساتی مثل ISI برای مقالات به وجود آمده اند. موسسه ISI هم به گونه ای است که هزاران انتشارات علمی و تخصصی یک نسخه از مقاله خود را برای ISI ارسال می کنند تا در صورت داروی و تایید در آن نمایه شود. با این کار هر محقق و پژوهشگر به جای آن که هزاران ناشر و وب سایت را زیر و رو کند یک راست سراغ موسسه ISI می رود و مقاله خود را در آنجا جستجو می کند و آن را پیدا می کند.

مزیت دیگر این که ISI هر ناشری را به عنوان زیر مجموعه خود قبول نمی کند. ممکن است یک ناشر امسال تحت پوشش ISI باشد و در سال بعد به خاطر بی کیفیتی از ISI خارج شود. پس برای ارسال مقاله به ناشرانی که زیر نظر ISI هستند باید هر ساله آن ها را چک کرد.

موسسه آی اس آی هر ساله گزارشی از ناشران و ضریب تاثیر گذاری آن ها منتشر می کند همچنین تعداد ارجاعاتی که یک مقاله خورده است را نشان می دهد تا محققان از کیفیت آن ها باخبر بشوند.

حتما شما هم می دانید که با داشتن چند مقاله آی اس آی برای ورود به مقطع دکتری و مصاحبه کار شما به مراتب راحت تر و درصد قبولی شما بالاتر می رود. در این مقاله تعریف ساده اما قابل درکی برای ISI بیان شد و هدف این بود که یک شناخت کلی از ISI پیدا کنید و به همین خاطر وارد جزییات فنی و اصطلاحات علمی نشدم امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

پیشنهاد ویژه: راهنمای گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع مقاله و پایان نامه (کلیک کنید)

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.